Nowa platforma GA-B. Toyota wprowadza architekturę TNGA do samochodów miejskich.

Nowe platformy Toyoty opracowane są w technologii Toyota New Global Architecture (TNGA) wnosząc do gamy modelowej marki zupełnie nową jakość pod względem komfortu jazd, jak również precyzji prowadzenia i stylistyki.

W 2014 roku jako pierwsza z serii Toyota New Global Architecture (TNGA) zadebiutowała platforma GA-C wnosząc do marki zupełnie nową jakość pod wględem komfortu jazdy. Zbudowany na niej Prius czwartej generacji z nowym napędem hybrydowym stanowił kamień milowy w rozwoju technologii hybrydowej. Toyota dedykuje platformę GA-C głównie dla samochodom kompaktowym. Platforma GA-C stanowi bowiem fundament, na którym zostały zbudowane Corolla najnowszej generacji i Toyota C-HR.

Architektura TNGA udowodniła swoje możliwości również tworzenia wysokiej jakości samochodów także w segmentach średniej wielkości sedanów i SUV-ów. Nowe generacje Toyoty Camry i RAV4, zbudowane na platformie GA-K są dynamiczne i zapewniają stabilne, precyzyjne prowadzenie oraz komfort we wnętrzu.

Obecnie Toyota wprowadza technologię TNGA do mniejszych samochodów, zapowiadając debiut platformy GA-B.

 fot.: mat. prasowe

Pewne i intuicyjne prowadzenie.

Wysoki komfort prowadzenia małych samochodów Toyoty zaprojektowanych w technologii TNGA to efekt zastosowania wielu różnych technik i rozwiązań. Zaawansowane technologie łączenia elementów zwiększają sztywność nadwozia, obniżając masę i koszty produkcji. W przednim zawieszeniu opartym na kolumnach MacPhersona zastosowano amortyzatory o małym tarciu i różne rodzaje sprężyn. Z tyłu jest możliwe zastosowanie belki skrętnej lub zawieszenia wielowahaczowego w zależności od typu i charakteru samochodu.


 fot.: mat. prasowe

Projektanci przesuneli nieco do tyłu, dzięki temu udało się uzyskać obniżenie środka ciężkości auta. Jednocześnie sprawiając, że pozycja za kierownicą zapewnia większą przyjemność z jazdy. Mocowanie kierownicy umożliwia jej ustawienie blisko kierowcy i pod optymalnym kątem.


 fot.: mat. prasowe

Przestronne wnętrze i stylistyczna swoboda.

Twórcy nowej platformy GA-B opracowali ją z myślą o maksymalizacji miejsca we wnętrzu. Architektura TNGA sytuuje niewidoczne dla użytkowników komponenty w taki sposób, aby uprościć design samochodu w najważniejszych aspektach. Dzięki temu projektanci będą mieli większą swobodę w nadawaniu modelom opartym na platformie GA-B wyróżniającego się wyglądu o mocno osadzonej na drodze sylwetce. Atrakcyjność designu podkreśli szeroki rozstaw osi oraz krótkie zwisy.

 fot.: mat. prasowe

System modułowy.

Nowa platforma GA-B została zbudowana w systemie modułowym. Umożliwia on łatwe różnicowanie rozstawu osi, rozstawu kół i wysokości samochodu. Dzięki nowej platformie GA-B będzie można oprzeć na niej samochody o różnych wymiarach i typach nadwozia.

Autor artykułu
More from Redakcja

Toyota Hilux Selection 50 – limitowana edycja na 50-lecie słynnego pick-upa

Toyota Hilux jest uważana za ikonę segmentu pick-upów. Legendarna trwałość, dzielność terenowa...
Czytaj wiecej