Nowy sezon czas zacząć!

Dogville - Teatr Syrena
Jeden z niewielu powodów, dla których jesień jest lepsza od wakacji, to fakt, że teatry wracają po letniej przerwie do pracy i kuszą widzów premierami. W nadchodzącym sezonie kilka z nich zapowiada się całkiem seksownie i chciałbym na nie zwrócić Waszą uwagę.

Jeden z niewielu powodów, dla których jesień jest lepsza od wakacji, to fakt, że teatry wracają po letniej przerwie do pracy i kuszą widzów premierami. W nadchodzącym sezonie kilka z nich zapowiada się całkiem seksownie i chciałbym na nie zwrócić Waszą uwagę.

Z ciekawością wyglądam pierwszej premiery tego sezonu w Syrenie. Aleksandra Popławska i Marek Kalita reżyserują Dogville. Od porównań do von Triera uciec nie będzie można, na deskach przy Litewskiej zobaczymy m.in. Agnieszkę Krukównę i Jerzego Nasierowskiego (!),Grace zagra Aleksandra Popławska, pojawi się w Dogville również Bartosz Porczyk, jeden z najbardziej rozchwytywanych aktorów z wrocławskiego Teatru Polskiego, w którym – mówiąc najkrócej – dzieje się teraz źle.

Dogville - Teatr Syrena
Dogville – Teatr Syrena

Pan Bartosz gra w Warszawie także w Powszechnym w fantastycznych Księgach Jakubowych wg Olgi Tokarczuk w reż. Eweliny Marciniak, zobaczcie to koniecznie – jeśli uda się zdobyć bilety, a tymczasem jeszcze we wrześniu w Powszechnym Wściekłość w reż. Mai Kleczewskiej na podstawie Elfriede Jelinek, która napisała ten tekst w reakcji na zabójstwo w redakcji Charlie Hebdo. Warto obejrzeć, to polska prapremiera. Tylko dla dorosłych, uprzedzam.

Wracając jeszcze do Syreny – również we wrześniu ciekawy projekt – spektakl wyreżyserowany przez Omara Sangare, aktora i pedagoga na stałe mieszkającego w Nowym Jorku – ze studentami z roku profesora Wojciecha Malajkata z warszawskiej AT oraz – z Barbarą Wrzesińską i Danielem Olbrychskim w rolach głównych. To będzie Princess Ivona, oparta na dramacie Gombrowicza i na nowo odczytana w świetle jego dzienników i zapisków. Omar opowiadał mi o nieprawdopodobnej energii, jaka towarzyszyła powstawaniu tego spektaklu, jestem ciekaw ogromnie…

Princess Ivona - Teatr Syrena
Princess Ivona – Teatr Syrena

Teatr Dramatyczny w Warszawie sięga po klasykę, dawno nie widzianą na warszawskich scenach – “Wizytę starszej pani” Durrenmatta. W spektaklu w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego zobaczymy m.in. Halinę Łabonarską, Adama Ferencego i Władysława Kowalskiego. Co możemy zrobić dla pieniędzy? Jakim pokusom się nie oprzeć? Premiera jeszcze we wrześniu.

W Studiu – kontynuacja przygód Toma Ripleya w reżyserii Radosława Rychcika, Tom wiedzie sobie spokojne życie pod Paryżem u boku pięknej kobiety, dorabiając tu i ówdzie, ale pewien wścibski kolekcjoner sztuki zakłóci mu to dolce vita. Nie byłem co prawda fanem Utalentowanego pana Ripleya, ale jestem fanem Tomasza Nosińskiego, który w tym spektaklu gra, więc obejrzę z pewnością.

W Polonii we wrześniu kameralny spektakl Izy Kuny – Zabawa. rzecz się dzieje na Mazurach, w siedlisku, wydawałoby się sielskim. O rodzinie idealnej i o tym, co to tak naprawdę znaczy. Zaś Iwana Wyrypajewa i Karolinę Gruszkę zobaczymy w Słonecznej Linii w październiku. To również rzecz o małżeństwie. Z jednej strony – o trudnościach z komunikacją w stadle – z drugiej – jak to zawsze u Wyrypajewa – o słowach, ich możliwościach i niemocach.

Zabawa - Teatr Polonia
Zabawa – Teatr Polonia

O pozastołecznych premierach, na które warto czekać – za tydzień.

Źródło zdjęć: Teatr Syrena i Teatr Polonia

More from Rafał Turowski

KAPELUSZ CAŁY W CZEREŚNIACH – Oriana Fallaci, Wydawnictwo Literackie

Na zimowe wakacje wziąłem do czytania książkę, o której pisał Twardoch w...
Czytaj wiecej