NOWY SEZON W TEATRACH…

…zaczyna się trochę leniwie, nawet - jakby wstydliwie. Zwykle teatry chwalą się swoimi planami artystycznymi, trąbią o głośnych nazwiskach, tytułach, przewidywanych skandalach itd., tymczasem mamy oto koniec sierpnia i jest jakby krępująca cisza, jakby nadchodzący sezon zapowiadał się mało interesująco. Poza wyjątkami, o których za chwilę.

Bo najpierw zwracam Waszą uwagę na początek sezonu w Komunie Warszawa, która to Komuna w odnowionej siedzibie koło dworca Wschodniego, obchodzi trzydziestolecie istnienia. Ten jubileuszowy sezon rozpocznie się już w poniedziałek 2.09 przeglądem spektakli pięciorga młodych twórców – m.in. Weroniki Szczawińskiej i Klaudii Hartung-Wojciak – powstałych pod takim hasłem-mottem całego sezonu w KW – mianowicie – „krajobrazu”. Warto śledzić repertuar Komuny, to nieustannie jedno z najważniejszych miejsc na teatralnej mapie Warszawy, jak to się ładnie mówi.

Premiery sezonu

Przegląd najciekawszych premier sezonu (wyśledzonych często metodami Sherlocka Holmesa) zacznę oczywiście od Krystiana Lupy, na którego spektakl Capri-Wyspa Uciekinierów czeka cały świat.  To przedstawienie pojawi się w październiku w Teatrze Powszechnym, na scenie oprócz aktorów TP także m.in. Halina Rasiakówna, Monika Niemczyk i Piotr Skiba.

Jana Klata już 14.09 pokaże w krakowskim Nowym Proximie premierę Długu wg antropologa Davida Graebera, spektakl to o tyle ciekawy, że zagrają w nim byli aktorzy Starego Teatru, którzy przed dwoma laty zeń odeszli wraz z dyrektorem Klatą, m.in. Bartosz Bielenia i Małgorzata Gorol. Również tych oboje fantastycznych aktorów zobaczymy w warszawskim spektaklu Klaty – Matce Joannie od Aniołów wg Iwaszkiewicza, premiera w Nowym Teatrze pod koniec listopada.

Teatr Narodowy , Teatr Śląski

Wyczekuję z niecierpliwością Serotoniny w Studiu, bowiem powieść Houellebecqa przeczytałem z wypiekami na wakacjach i – w pełni zgadzam się z reżyserem, Pawłem Miśkiewiczem – że głównego bohatera może zagrać tylko Marcin Czarnik. A propos Pawła Miśkiewicza – który wystawił w poprzednim sezonie w Teatrze Narodowym Burzę Williama Szekspira – zwracam uwagę na tenże dramat w reżyserii Grzegorza Jarzyny, oczywiście w TR, na premierę poczekać musimy do wiosny roku przyszłego. W Dramatycznym natomiast już wkrótce Agnieszka Glińska wraz z teatrem Malabar wystawią kameralny Grochów wg opowiadania Andrzeja Stasiuka, zaś Małgorzata Bogajewska wyreżyseruje tekst naszej rodaczki z Pulitzerem, Martyny Majok, w katowickim Teatrze Śląskim premiera spektaklu Koszt życia już 20 września. Teatromani znają już tę autorkę – jej Ironboud można obejrzeć w Teatrze Narodowym w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza.

Cztery kultury

Zawsze polecam spektakle dyplomowe, zdarzają się wśród nich perły, czy po ZNAKOMITYM poprzednim sezonie szkoły teatralne znów nas zachwycą? Oby! Nie przegapcie warszawskiego dyplomu w reż. Agaty Dudy-Gracz – Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów, to przedstawienie do zobaczenia także na początku września w Łodzi w ramach festiwalu Czterech Kultur. Również we wrześniu w Teatrze Collegium Nobilium Sen Nocy Letniej Szekspira zagrany i zaśpiewany przez studentów pod opieką Anny Sroki-Hryń.

A propos Łodzi – wczesną jesienią w Jaraczu aż trzy prapremiery. Waldemar Zawodziński reżyseruje Różę Jerychońską Diany Meheik, oparty na faktach dramat młodej prostytutki z Ukrainy, wykorzystywanej przez handlarzy ludźmi, w roli głównej Agnieszka Więdłocha. Karol Klugowski reżyseruje spektakl Wernera Schwaba Wreszcie martwy. Wreszcie brakuje powietrza, rzecz – w pewnym uproszczeniu – o współczesnym teatrze, z m.in. Mileną Lisiecką, Elżbietą Zajko (sensacją ostatniego łódzkiego przeglądu szkół aktorskich) i przetransferowanym z Radomia Łukaszem Stawowczykiem, to na małej scenie Jaracza od 28 września. Wreszcie – w październiku Radek Stępień, jeden z najgłośniejszych reżyserów tzw. młodego pokolenia wyreżyseruje spektakl o Kaspar Hauserze, w obsadzie m.in. Bogusława Pawelec, Katarzyna Cynke i Mariusz Siudziński. O wydarzeniach u Jaracza pozwolę sobie na bieżąco informować, gdyż to jedna z najlepszych scen w Polsce.

Do zobaczenia w teatrze!

More from Rafał Turowski

Mikołaj Gogol – NOS

Proszę sobie tylko wyobrazić, jak niekomfortową sytuacją byłoby nagłe zniknięcie Waszego nosa....
Czytaj wiecej