Nowy Świat w Ruchu

©Waldemar Kompała
©Waldemar Kompała
Nowa odsłona wystawy w Centrum Nauki Kopernik dostępna od marca 2016 roku.

Nowy Świat w Ruchu to pierwsza wystawa stała, która zmieniła się po pięciu latach działalności Kopernika. Ta zmiana odzwierciedla kierunki, w których intensywnie rozwija się Centrum czyli: tworzenie eksponatów, projektowanie interakcji i angażowanie w ten proces zwiedzających.

Wystawy to sedno istnienia Centrum Nauki Kopernik. Nad tworzeniem ekspozycji pracuje sztab najlepszych specjalistów. Miesiącami myślą, budują, prototypują, sprawdzają i ulepszają eksponaty. Efekt ich pracy musi być bezpieczny, łatwy w obsłudze, prosty w naprawie, estetyczny i mieć zrozumiały opis. Nad budową jednego eksponatu pracuje czasem kilkadziesiąt osób. Już w trakcie pracy są one udostępniane testowo zwiedzającym. Pozwala to obserwować, jak z nich korzystają, rozmawiać, poprawiać i ostatecznie stworzyć  coś unikatowego.

Nowa wystawa, to 80 interaktywnych eksponatów, które zachwycają precyzją i dają możliwość samodzielnego eksperymentowania. Są ambitne i pouczające, a także przystępne i wciągające. Część z nich powstała  w warsztacie Kopernika. Inne zostały sprowadzone od najlepszych konstruktorów na świecie. Jeszcze inne przeszły proces odnowienia i ulepszenia. Ograniczono do minimum obecność multimediów. Nowy Świat w Ruchu to przestrzeń, w której każdy może dokonać odkrycia i doświadczyć praw rządzących światem. Eksponaty mogą być traktowane jako stacje badawcze, dzięki którym zwiedzający mogą bezpośrednio poznawać zjawiska trudne do zaobserwowania na co dzień.

©Agata Steifer
©Agata Steifer

Eksponaty zostały pogrupowane w strefy tematyczne, co pozwala zobaczyć je z szerszej perspektywy, a  także odnaleźć ich wspólne cechy w różnych kontekstach. Dzięki temu łatwiej jest zrozumieć sedno zagadnienia. Ograniczono liczbę tematów. Każde zjawisko można za to zbadać na wiele sposobów.

MAGNETYCZNA CHMURA, NAJEŻONE CIECZE i MAGNETYCZNY MOST to eksponaty, które obrazują linie pola magnetycznego. Chmura pozwala na obserwację wzrokową. Najeżone ciecze dają możliwość nie tylko obserwacji, ale również kształtowania przestrzeni pola. Z kolei most to okazja, aby fizycznie poczuć linie pola.

W Nowym Świecie w Ruchu jest 7 stref tematycznych:

  • Prąd i magnetyzm
  • Fale i drgania
  • Żyroskopy i moment bezwładności
  • Płyny (ciecze i gazy)
  • Maszyny proste
  • Kosmos
  • Zjawiska chaotyczne

Takie grupowanie eksponatów stopniowo będzie wprowadzone w przestrzeni wszystkich wystaw Kopernika.

Więcej informacji: www.kopernik.org.pl

©Agata Steifer
©Agata Steifer
More from Magdalena Kramska-Kink

5 miejsc, w których spotkasz beacony

„Bekony”? A co to takiego? Już odpowiadamy!
Czytaj wiecej