Czy polska moneta stanie się jedną z najdroższych na świecie?

Na aukcję została wystawiona polska moneta: 100 dukatów z czasów Zygmunta III Wazy. Ma szansę trafić do grona najdroższych na świecie.

Dom aukcyjny zajmujący się numizmatyką Classic Numismatic Group wystawił na aukcję 100 dukatów wybite na polecenie polskiego króla Zygmunta III Wazy. Szacuje się, że numizmat może osiągnąć cenę nawet dwóch milionów dolarów. Ostatnia transakcja, identycznej monety opiewała na 1,38 miliona. W tamtej aukcji uczestniczyli przedstawiciele warszawskiego Zamku Królewskiego, chcący ściągnąć unikat z powrotem do Polski, jednak ostatecznie trafił on do prywatnego kolekcjonera z Niemiec. Dlaczego jednak ta polska moneta jest tak wartościowa? Otóż król Zygmunt III polecił jej wybicie, aby uczcić zwycięstwo armii Rzeczypospolitej pod wodzą hetmana Jana Karola Chodkiewicza nad Turkami, która miała miejsce pod Chocimiem w 1621 roku.

Te 100 dukatów nie było klasyczna monetą obiegową, a rodzajem pamiątkowego medalu, który miał być rozdawany przez króla znamienitym osobistościom. Zaprojektował go pochodzący ze Szwajcarii, a urzędujący w Gdańsku Saamuel Ammon, uznawany za jednego z najlepszych europejskich medalierów. Jej olbrzymia wartość wiąże się z tym, że w bydgoskiej mennicy wybito ich prawdopodobnie niewielką ilość. Obecnie znane jest sześć sztuk studukatówki, w tym jedna ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Ponadto ta polska moneta jest wykonana ze złota próby 967, ma 70 mm średnicy i waży niespełna 350 gram. Dla porównania, współczesny 1 złoty wykonany z miedzioniklu waży zaledwie 5 gramów. Aukcja trwa do ósmego stycznia, cena wywoławcza: 1,2 miliona dolarów.

Link do aukcji:

https://www.cngcoins.com/Coin.aspx?CoinID=350283#

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Są chętni do pracy w Antarktyce?

Jeśli tak, to Polska Akademia Nauk ogłosiła nabór na pracowników stacji badawczej...
Czytaj wiecej