Drugi ring Warszawy? Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej za 10 lat

Trwają prace nad domknięciem obwodnicy stolicy. Od dawna wiadomo, że dość szybko zapełnia się ona samochodami. Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej ma ten problem rozwiązać.

Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej (OAW) ma odciążyć ruch na sieci dróg, które z braku alternatywy nazywamy obwodnicą Warszawy. Prawda jest taka, że ciąg ekspresówek S8/S7/S2 stał się prawie obwodnicą śródmiejską. Widać to zwłaszcza w szczytach komunikacyjnych.

Od lat wiadomo, że naszej stolicy potrzeby jest autostradowy pierścień odsunięty od miasta na 30-50 kilometrów, który przejmie ruch tranzytowy.

Oczywiście obecnie istnieje ersatz takiego ringu, czyli Droga Krajowa nr 50 oraz w północnej części jako DK62. Wąska, biegnąca środkiem wielu miejscowości pseudoobowodnica nie jest oczywiście komfortowa, dlatego też kierowcy (zwłaszcza podążający trasą E30 czyli naszą A2/DK2 oraz S8/DK8) wybierają wjazd do stolicy i jej obwodnicę.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad właśnie pokazała, czym ma być Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej. Według założeń na Mazowszu powstanie nowe 300 kilometrów dróg ekspresowych i autostrad. Dzięki nim ruch w Warszawie i jej miastach satelickich ma się znacząco zmniejszyć.

Główną częścią projektu ma być ring dookoła aglomeracji.

Znaczna część z czterech wariantów pokrywa się dotychczasowym śladem DK50/DK62. Poza drobnymi zmianami największe różnice widać na wschodzie stolicy – dwie opcje są położone znacznie bliżej niż obecna DK50. Droga oprócz tranzytu ma również zapewnić dobry dojazd do planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej w południowym przebiegu ma być autostradą A10 o trzech pasach ruchu. Również północna jej część będzie trójpasmowa, choć w kategorii drogi ekspresowej S10.

Oprócz tego drogowcy chcą wybudować drogę S10, dzięki której Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej połączy się z autostradą A1. Tu również przewidziane są cztery warianty. Dwa włączą S10 do A1 w Toruniu, jeden we Włocławku, a ostatni w okolicach Ciechocinka. GDDKiA szacuje, że Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej oraz droga S10 powstanie za około dziesięć lat. W przybliżeniu jej koszt wyniesie 23-26 miliardów złotych -zależnie od wybranego wariantu.

Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Taki będzie kalendarz Pirelli 2018

Znany z doskonałych zdjęć roznegliżowanych pięknych kobiet kalendarz Pirelli nieco zmienił swoją...
Czytaj wiecej