„Od Bacha do Chopina” – podsumujmy tegoroczny festiwal

Photo by Wojciech Grzedzinski 0048 602358885 wojciech.grzedzinski@gmail.com wojciechgrzedzinski.com
42 koncerty, 63 solistów i 14 orkiestr, utwory 46 kompozytorów, które wysłuchało na żywo 35 000 widzów. W takich liczbach można podsumować XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa, zakończony 30 sierpnia. Partnerem wydarzenia od dziewięciu lat jest Lexus.

„Przed Wielkim Jubileuszem – Od Bacha do Chopina” to hasło wydarzenia. Przed jubileuszem, bo w przyszłym roku będziemy świętować 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Publiczność wysłuchała utwory największych kompozytorów (w tym 14 polskich): Chopina, Bacha, Mozarta, Beethovena czy Brahmsa. Ale to nie wszystko, wybrzmieli również mniej znani twórcy: Żeleński, Dobrzyński, Mirecki, Korndorf, Dobrzyński, Sumera, Weinberg, Babadżanian.

Warszawa stając się muzycznym centrum Europy, gościła w sierpniu największych artystów. Utwory wykonywali: Nelson Freire, Angela Hewitt, Garrick Ohlsson, Seong-Jin Cho, Mikhail Pletnev, Andreas Staier, Alexei Lubimov, Nelson Goerner, Piotr Anderszewski i wielu innych.

W ramach Festiwalu odbyły się 42 koncerty, w tym 18 symfonicznych, 17 recitali fortepianowych, 4 koncerty kameralne, 2 oratoryjne, 1 koncert edukacyjny. Łącznie festiwal gościł aż 63 solistów oraz 14 orkiestr i zespołów kameralnych w tym Collegium 1704, Il Giardino Armonico, Orkiestrę XVIII Wieku, Europę Galante, Collegium Vocale Gent czy Kremeratę Baltica.

Koncertów na żywo wysłuchało ok. 35 000 osób. Transmisje na kanale YouTube z 7 koncertów obejrzało łącznie ponad 22 000 internautów.

Photo by Wojciech Grzedzinski

Koncerty odbywały się w Filharmonii Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia, Zamku Królewskim oraz na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej i w Bazylice Świętego Krzyża.

Źródło: www.lexusnews.eu

Autor artykułu
More from Dominika Telega

Smarter FridgeCam – koniec z marnowaniem jedzenia

O tym, że żywności marnujemy zdecydowanie za dużo, doskonale wiemy. Brytyjczycy obliczyli,...
Czytaj wiecej