“Od strony ulicy” – podręcznik dobrej reklamy

Od strony ulicy Zdj. Jacek Piątek via UM Gdynia
W wielu miastach trwa walka z „reklamozą”, a jednocześnie porządkowanie przestrzeni publicznej pod względem estetyki wizualnej. Szczególnie zadbała o to Gdynia, gdzie urząd miasta wydał poradnik „Od strony ulicy”.

Rozwój technologiczny nie w każdym przypadku przynosi dobre efekty. Od lat 90. rozwój tworzyw sztucznych, folii, oświetlenia jarzeniowego i ledowego przyniósł zagładę szkole dobrej reklamy. Okazało się, że za relatywnie nieduże pieniądze można tworzyć tanie, duże, krzykliwe i widoczne reklamy. Co więcej – można wygrywać nimi z konkurencją.

Niestety te wszystkie cechy zazwyczaj nie idą w parze z estetyką tychże. Od jakiegoś czasu w Polsce coraz częściej i więcej mówi się o uporządkowaniu ładu przestrzennego (głównie w miastach) i polepszeniu estetyki ulic. Najprościej to robić, likwidując te wszystkie plastikowe, wściekle jaskrawe, wieszane i stawiane bez ładu i składu potworki.

Od pewnego czasu w tym temacie działa Stowarzyszenie Traffic Design. Pokazują oni, że mniej znaczy więcej. Dzięki ich pracy kolejne ulice zmieniają swój anturaż.

A to wszystko przez przeprojektowanie szyldów i reklam głównie zakładów rzemieślniczych w taki sposób, aby pasowały do elewacji i otoczenia, a jednocześnie zachęcały klientów do wizyty. Pisaliśmy już o projektach Traffic Design zrealizowanych w Gdyni, czy na warszawskiej Pradze.

Gdynia jest miastem, które szczególnie dba o czystość swojego modernistycznego centrum. Miasto stworzono niemal od podstaw w ciągu kilkunastu lat. Od tego czasu zachowało prawie w nietkniętym stanie swoje śródmieście, które wybudowano od początku do końca według planu. Dlatego też wszelkiego rodzaju współczesne „potwory reklamowe” niszczą wizerunek „Białego Miasta”, jak nazywano Gdynię ze względu na ulubiony w modernizmie jasny kolor elewacji.

O wygląd Gdyni władze dbają więc szczególnie. Działania te prowadzi Urząd Miasta, w którym utworzone jest stanowisko Plastyka Miasta Gdyni. W tym miesiącu wydano tam poradnik dobrej reklamy, noszący przewrotny tytuł: „Od strony ulicy”. Opisane są w nim zasady umieszczania szyldów -zależnie od budynku i ich funkcji. Przedstawione są tam również ciekawe przykłady oraz nieco już zapomniane techniki tworzenia szyldów.

„Od strony miasta” został wydany w 1200 egzemplarzy. Jest skierowany głównie do przedsiębiorców i zarządców nieruchomości. Można go również pobrać w formacie PDF ze strony Urzędu Miasta Gdyni.

Choć „Od strony ulicy” został stworzony wybitnie z myślą o Śródmieściu Gdyni, ma mieć też zastosowanie w innych dzielnicach. My mamy nadzieję, ze przyjmie się również w całej Polsce.

Poradnik „Od strony ulicy” można pobrać tutaj.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Formuła 1 Jazda o życie: nowy sezon już w lutym.

Netflix zapowiedział drugi sezon dokumentu o kulisach królowej motosportu. Formuła 1 Jazda...
Czytaj wiecej