Odłóż smartfon i żyj – patrz pod nogi!

Nietypowe napisy mają zwrócić uwagę zapatrzonych w telefony. Zdj. E, Lach via Urząd Miasta st. Warszawy
Przy warszawskich przejściach dla pieszych pojawiły się nietypowe napisy – do kolejna część akcji „Odłóż smartfon i żyj”

Akcja „Odłóż smartfon i żyj” rozpoczęła się w połowie roku, wraz ze świetną reklamówką w której zombie zainfekowane telefonami wyłapują z miasta pracownicy warszawkich tramwajów. Film tylko na youtube obejrzało już ponad 800 tys. internautów, ale to była tylko część akcji w ramach kampanii Bądźmy Razem Bezpieczni. O tym jakie jeszcze akcje edukacyjne przewidziano pisałem w czerwcu. Tymczasem w Warszawie można zobaczyć kolejną odsłonę przygotowaną przez Tramwaje Warszawskie, stoliczny magistrat oraz Zarząd Dróg Miejskich. Przez październik trwało malowanie nietypowych napisów na chodnikach przy samych przejściach dla pieszych. Znalazły się na nich wymalowane białą farbą hasła obecnej akcji „Odłóż smartfon i żyj”. Mają one zwrócić uagę wpatroznym w świecące ekrany zombie, że właśnie zbliżają się do ruchliwej ulicy i/lub torowiska tramwajowego. W całej stolicy wystypowano dwieście takich obiektów. Głównie w polbiżu szkół. Jak mówił na początku miesiąca Wojciech Bartelski, prazes Tramwajów Warszawskich:

Dzisiaj rozpoczynamy kolejną odsłonę kampanii. W ciągu najbliższych dwóch tygodni napisy z hasłem „Odłóż smartfon i żyj” pojawią się na ponad 200 przejściach dla pieszych zlokalizowanych w obrębie warszawskich szkół. Dlaczego akurat przejścia przy szkołach? Odpowiedź jest prosta – z naszych obserwacji wynika, że grupą najbardziej narażoną na niebezpieczeństwo towarzyszące użytkowaniu smartfonów podczas przechodzenia przez pasy jest właśnie młodzież.

Niestety obserwując Polskie chodniki coraz więcej widać na nich ludzi przemieszczających sięz nosem wetkniętym w ekran telefonu. Jest to niebezpieczne zarówno dla nich jak i otoczenia. Pół biedy kiedy takie zachowanie spowoduje zderzenie z druga osobą cz yteż stałym elementem miejskiej architektury. Większy problem pojawia się w momencie starcia takie delikwenta z pojazdem mechanicznym czy nawet jego nieprzeiwydywalen zachowanie np. w momencie wyrwania z „transu” wtedy dookoła może zdarzyć się coś więcej. Wystarczy, że ktoś samochodem będzie omijał taką osobę w i wpadnie w poślizg. Czy jednak takie napisy przy przejściach coś zmienią? Chwilowo być może, przez efekt zaskoczenia. Po paru tygodniach mijane codziennie opatrzą się przestaną być zauważana na znznej drodze tak jak śmietniki, latarnie, etc.

Odłóż smartfon i żyj - patrz pod nogi!, źródło : www.wykop.pl
Odłóż smartfon i żyj – patrz pod nogi!, źródło : www.wykop.pl
Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Loopwheels – jazda rowerem nigdy nie była tak komfortowa

Wygląda na to, że wreszcie powstał skuteczny sposób na zwiększenie wygody jazdy...
Czytaj wiecej