Odwiedzając tegoroczny Salone del Mobile

Przed nami, bo już z początkiem kwietnia, jedna z najbardziej prestiżowych imprez branży wyposażenia wnętrz i designu. Milan Design Week, znany również jako Salone del Mobile, będzie miał w tym roku już 56 edycję. Jak się można domyślić, sam staż zobowiązuje.

Przed nami, bo już z początkiem kwietnia, jedna z najbardziej prestiżowych imprez branży wyposażenia wnętrz i designu. Milan Design Week, znany również jako Salone del Mobile, będzie miał w tym roku już 56 edycję. Jak się można domyślić, sam staż zobowiązuje.

Impreza jest globalnym spotkaniem świata biznesu i kultury, a także forum wymiany doświadczeń dla profesjonalistów z branży. Ten rok wystawy będzie wyjątkowy jeszcze pod jednym względem. Po raz dziesiąty rozdane zostaną Lexus Design Awards, a wystawa Lexusa pod hasłem „A jednak” będzie oficjalną częścią wydarzenia.

Salone del Mobile rozpocznie się 4 kwietnia i potrwa przez kolejne trzy dni. Podzielony jest na trzy sekcje: Classic, Design i xLux. Zobaczymy 2000 wystawców ze 165 krajów, na ponad 200 000 metrach kwadratowych. Zaprezentują swoje ostatnie prace i wynalazki. Dla wielu z tych instalacji będzie to chwila premiery. Produkty zawsze są najwyższej jakości, luksusowe, innowacyjne i przełomowe. Czyli tak jak marka Lexus. Inżynierowie i projektanci firmy, potwierdzają to przy każdej kolejnej premierze samochodu, modeli koncepcyjnych czy przy innych lifestylowych projektach. Nie dziwi więc fakt, że Lexus dokłada swoją „cegiełkę” w kształtowanie historii designu, jaka rokrocznie rodzi się w Mediolanie.

Aby jubileuszową obecność uczcić w wyjątkowy sposób, Lexus zaprosił do współpracy prof. Neri Oxman z MIT Media Lab – projektantkę i architekta wraz z jej zespołem The Mediated Matter Group. Profesor znana jest z wizji harmonizacji natury z jej pozornym przeciwieństwem technologią co idealnie koresponduje z hasłem tegorocznej edycji Lexus Design Awards „A jednak”. Architekci, którzy zgłaszali swoje prace, mieli właśnie za zadanie połączyć elementy sprzeczne. Finaliści pokażą wizjonerskie, progresywne wzornictwo połączone z technologią, która ma zapewnić nowe, niesamowite doświadczenia i wpłynąć na komfort naszego życia.

„A jednak” to również tytuł wielowymiarowej instalacji światła i cienia, zaprojektowanej i wykonanej z wykorzystaniem technologii opracowanej przez zespół Oxman.

Wystawa Lexusa będzie trwała od 4-go do 9-go kwietnia w La Triennale di Milano – Muzeum Art&Design w Parco Sempione, uważanego za centrum Milan Design Week. Będzie to prezentacja prac 12 finalistów Lexus Design Awards, wystawa Oxman i wystawa podsumowująca wkład marki w Salone del Mobile.

Więcej informacji można znaleźć:                        

www.lexus-int.com/design/the-rize-of-the-lexus-design-event

www.lexus-int.com/design/the-lexus-design-event-at-10-years-old

www.lexusdesignaward.com

Instagram: https://www.instagram.com/lexusdesignaward/ @lexusdesignaward

NERI OXMAN I MEDIATED MATTER GROUP

Architekt, projektantka, wynalazca i professor na MIT Media Lab, Oxman zapoczątkowała dziedzinę Materiałów Ekologicznych, która traktuje na równi koszty, proces produkcji, uwarunkowania środowiska i samego materiału podczas projektowania i konstruowania. The Mediated Matter – Grupa profesor Oxman odpowiedzialna za badania i projektowanie, działa na wielu płaszczyznach, wykorzystując wiedzę z różnych dziedzin – od technik obliczeniowych po biologię syntetyczną. Stosuje i wykorzystuje tę wiedzę do projektowania obiektów o różnym przeznaczeniu i wielkości w skali od mikro do makro. Prace, w których ma stały udział to m.in. kolekcje w Cooper Hewitt, MoMA, SFMOMA, Centre Georges Pompidou, MSZ Boston i FRAC Orlean oraz w innych muzeach. Profesor Oxman jest laureatką licznych wyróżnień i nagród, w tym nagrody Fundacji Graham (2008), Nagrody Ziemi (2009), Nagrody Vilcek (2014), BSA Women in Design Award (2014). Jest wśród Carnegie Pride of America Honoree (2014) i ROADS’100 – najbardziej innowacyjnych, interdyscyplinarnych myślicieli świata (od 2015). Jej prace zyskały uznanie Światowego Forum Ekonomicznego i Białego Domu.

MIT Media Lab przekracza znane granice i dyscypliny aktywnie promując wyjątkową kulturę, która pozwala na niekonwencjonalne łączenie i dopasowanie pozornie odmiennych obszarów badawczych. Projektanci, nanotechnolodzy, eksperci wizualizacji danych, inżynierowie mechanicy, specjaliści inżynierii materiałowej, przemysłu i innowatorzy w obszarze interfejsów komputerowych pracują razem, aby na nowo stworzyć projekty, które pokazują, jak doświadczenie ludzi może być wspomagane przez technologię.

Więcej informacji na www.media.mit.edu

Źródło zdjęć: www.lexus-int.com/design/the-rize-of-the-lexus-design-event

www.lexus-int.com/design/the-lexus-design-event-at-10-years-old

Autor artykułu
More from Dominika Telega

„One Bangkok” – jak budować, to z rozmachem

Najbogatszy człowiek w Tajlandii, Charoen Sirivadhanabhakdi, planuje gigantyczną inwestycję w centrum Bangkoku...
Czytaj wiecej