“Odwróceni. Ojcowie i córki”

Odwróceni. Ojcowie i córki; źródło: TVN
Aż dwanaście lat musieliśmy czekać na kolejny sezon. Już w lutym na antenę powracają „Odwróceni” - druga część serialu o polskich gangsterach.

Odwróceni pojawili się w TVN w marciu 2007 roku. Było to zaraz po premierze filmu pełnometrażowego „Świadek koronny”, który powstał przy okazji realizacji serialu. To, co mogliśmy ujrzeć na małym ekranie, opowiadało o losach bohaterów filmu na trzy lata wcześniej.

„Odwróceni” to historia przede wszystkim dwóch wyrazistych facetów – tego z dobrej strony – komisarza Pawła Sikory (Artur Żmijewski) i tego ze złej – Jana „Blachy” Blachowskiego (Robert Więckiewicz). Cała historia trzynastoodcinkowej serii kręciła się wokół wysiłków obu panów do „obrócenia” siebie nawzajem – czyli zmuszenia i/lub zachęcenia do współpracy. Większość wydarzeń, jak nietrudno było się domyślić, była oparta na faktach – na historii głównie dawnego gangu pruszkowskiego. Co ciekawe jednak pojawili się tam również bohaterowie z konkurencyjnej grupy z Wołomina.

Serial zebrał bardzo pochlebne recenzje i przychylność widzów. Każdy z odcinków oglądało średnio 2,6 miliona Polaków.

Oprócz świetnie napisanego scenariusza podziw budziła obsada: oprócz wyżej wspomnianych w filmie wystąpili m.in. nieodżałowany Maciej Kozłowski, Krzysztof Globisz, Małgorzata Foremniak, Danuta Stenka, Szymon Bobrowski, Andrzej Grabowski, Marian Dziędziel, Janusz Chabior i wielu innych wyśmienitych aktorów – nawet w drugoplanowych rolach. Film i serial był również kolejnym po m.in. Vinci Juliusza Machulskiego krokiem ku błyskotliwej karierze Roberta Więckiewicza.

TVN zdecydował się sięgnąć po sprawdzony temat dopiero po ponad dekadzie. W lutym na ekrany wchodzi kontynuacja serialu: „Odwróceni – ojcowie i córki”. Historia jest niemal tożsama z życiorysem Jarosława „Masy” Sokołowskiego, który miał być pierwowzorem „Blachy”. Tak jak „Masa”, również i „Blacha” otrzymał status świadka koronnego, a dzięki jego zeznaniom cała wierchuszka grupy pruszkowskiej trafiła do więzienia. Również jak pierwowzór Blacha jest jedynym chyba na świecie świadkiem koronnym – celebrytą – pisze książki, udziela wywiadów, etc. Jego dawny przeciwnik też zmienił życie. Odszedł bowiem na emeryturę, a jego córka przejęła po nim schedę na komendzie – również jest policjantką. Córka „Blachy”, cóż za chichot losu, skończyła za to prawo. Minęły kolejne lata, gangsterzy odsiedzieli swoje wyroki, powychodzili na wolność. Tymczasem młoda Sikora wpada na trop w śledztwie, który okazuje się dotyczyć obu rodzin.

Po latach nagle Sikora i „Blacha” znów muszą współpracować. Choć nawet wbrew sobie – to robią to dla swoich rodzin. Większość obsady nowej serii dobrze znamy już sprzed 12 lat. Do ekipy dołączy jednak kilkoro aktorów młodego pokolenia – np. Joanna Balasz, Eliza Rycembel, czy Tomasz Schuchardt. Za reżyserię odpowiada, tak jak przy pierwszym sezonie, Michał Gazda. Tym razem jednak jest wspierany przez Jana Holoubka.

Premiera pierwszego odcinka już 18 lutego na głównym kanale TVN.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Sherlock Holmes powróci. Na gwiazdkę 2020 roku

Genialna seria z Robertem Downeyem Jr i Judem Lawem wróci w trzeciej...
Czytaj wiecej