Opener BackFly chce być pierwszym komercyjnie dostępnym latającym samochodem

Opener BackFly
O latających samochodach mówi się od dekad. Mimo to, nikt nie zdołał opracować sensownego prototypu takiego pojazdu. Kanadyjska firma Opener twierdzi, że Backfly jest w końcu tym, na co czekaliśmy.

Opener BackFly to kanadyjski jednoosobowy pojazd latający, który ma być sprzedawany jako Personal Aerial Vechicle (PAV – osobisty pojazd latający). Ma to być również pierwszy na świecie ultralekki i napędzany wyłącznie elektrycznością pojazd latający pionowego startu. Potrafi też lądować na wodzie.

BlackFly napędzany jest ośmioma elektrycznymi silnikami i ma zasięg 40 km przy prędkości maksymalnej wynoszącej 100 km/godz. Pojazd jest, zdaniem producenta, “zaprojektowany i zbudowany na nowe czasy transportu w trzech wymiarach”. Ograniczone możliwości są w jego przypadku błogosławieństwem, bowiem pojazd w wielu krajach nie będzie wymagał licencji pilota, by nim operować. Nie ma jednak homologacji drogowej.

Opener BackFly był projektowany przez dziewięć lat.

Opener BackFly

Odbył w sumie ponad tysiąc lotów próbnych. Jego konstruktorzy chwalą się, że BackFly jest “potrójnie redundantny”. Przekładając z inżynieryjnego na ludzki: oznacza to, że na każdy z kluczowych jego elementów przypadają dwa awaryjne. Dopiero gdy wszystkie trzy się zepsują lub ulegną uszkodzeniu, prowadzący pojazd jest narażony na szwank. Latający samochód wyposażony jest też w awaryjny spadochron.

Producent twierdzi, że pełne naładowanie akumulatorów BackFly trwa mniej niż trzy minuty. Rzekomo jest też bardzo cichy, a nawet wyposażony w autopilota. Cena pojazdu jeszcze nie jest znana, ale ma on się pojawić w sprzedaży już w przyszłym roku. Chyba, że z jakiegoś powodu jego sprzedaż zostanie zakazana.

Bezpieczeństwo osób postronnych wydaje się być jednym z tych powodów…

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Ten piekarnik sam dostosuje parametry do potrawy, którą pieczesz

Mamy już inteligentne termostaty, pralki, lodówki czy głośniki. Whirlpool na targach CES...
Czytaj wiecej