Opener BackFly chce być pierwszym komercyjnie dostępnym latającym samochodem

Opener BackFly
O latających samochodach mówi się od dekad. Mimo to, nikt nie zdołał opracować sensownego prototypu takiego pojazdu. Kanadyjska firma Opener twierdzi, że Backfly jest w końcu tym, na co czekaliśmy.

Opener BackFly to kanadyjski jednoosobowy pojazd latający, który ma być sprzedawany jako Personal Aerial Vechicle (PAV – osobisty pojazd latający). Ma to być również pierwszy na świecie ultralekki i napędzany wyłącznie elektrycznością pojazd latający pionowego startu. Potrafi też lądować na wodzie.

BlackFly napędzany jest ośmioma elektrycznymi silnikami i ma zasięg 40 km przy prędkości maksymalnej wynoszącej 100 km/godz. Pojazd jest, zdaniem producenta, “zaprojektowany i zbudowany na nowe czasy transportu w trzech wymiarach”. Ograniczone możliwości są w jego przypadku błogosławieństwem, bowiem pojazd w wielu krajach nie będzie wymagał licencji pilota, by nim operować. Nie ma jednak homologacji drogowej.

Opener BackFly był projektowany przez dziewięć lat.

Opener BackFly

Odbył w sumie ponad tysiąc lotów próbnych. Jego konstruktorzy chwalą się, że BackFly jest “potrójnie redundantny”. Przekładając z inżynieryjnego na ludzki: oznacza to, że na każdy z kluczowych jego elementów przypadają dwa awaryjne. Dopiero gdy wszystkie trzy się zepsują lub ulegną uszkodzeniu, prowadzący pojazd jest narażony na szwank. Latający samochód wyposażony jest też w awaryjny spadochron.

Producent twierdzi, że pełne naładowanie akumulatorów BackFly trwa mniej niż trzy minuty. Rzekomo jest też bardzo cichy, a nawet wyposażony w autopilota. Cena pojazdu jeszcze nie jest znana, ale ma on się pojawić w sprzedaży już w przyszłym roku. Chyba, że z jakiegoś powodu jego sprzedaż zostanie zakazana.

Bezpieczeństwo osób postronnych wydaje się być jednym z tych powodów…

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Czytnik e-booków, na którym możesz rysować!

Bo kto powiedział, że e-papier służy tylko do czytania? To samo pytanie...
Czytaj wiecej