Organic Basics – bielizna, której nie trzeba prać

Bielizna, której nie trzeba prać dzięki wykorzystaniu technologii SilverTech, fot. Organic Basics
Bielizna, której nie trzeba prać dzięki wykorzystaniu technologii SilverTech, fot. Organic Basics
Innowacyjność – nawet taka, która budzi pewne obawy o higienę – jest w cenie, o czym przekonali się Duńczycy z Organic Basics. Magia crowdfundingu raz jeszcze zadziałała, a bielizna stworzona z wykorzystaniem technologii SilverTech 2.0 ma szansę być najbardziej dochodową kampanią tej firmy na Kickstarterze.

Kickstarter to dla wielu osób maszynka do zarabiania pieniędzy. Miejsce, w którym internetowa społeczność potrafi docenić nawet najgłupszy pomysł i wpłacić 55 000 dolarów na przyrządzenie… sałatki ziemniaczanej. Przywykliśmy już do informacji na temat projektów, które biją rekordy popularności i w ciągu kilku dni potrafią zarobić miliony. Nie tak dawno polska gra planszowa “NEMESIS” zyskała wsparcie trzydziestu tysięcy osób, zgarniając przy tym trzy miliony funtów! Serwisy crowdfundingowe są jednak przede wszystkim siedliskiem “średniaków”. Firm z pomysłami, które trudno sprzedać na szeroką skalę, ale zawsze mogą liczyć na solidne wsparcie. Wszystko rozbija się o innowacyjność, która może przybrać wiele postaci. Świetnym przykładem może być tu duński start-up Organic Basics, który stworzył bieliznę niewymagającą prania.

Damska bielizna, której nie trzeba prać dzięki wykorzystaniu technologii SilverTech, fot. Organic Basics
Damska bielizna, której nie trzeba prać dzięki wykorzystaniu technologii SilverTech, fot. Organic Basics

W poszukiwaniu ekstremum skandynawskiej prostoty Duńczycy z Organic Basics osiągnęli szczyt. Widać tu pewne symptomy ich narodowej filozofii bycia, tak zwanego “hygge”, czyli podchodzenia do życia na luzie, poszukiwaniu równowagi i spokoju. To coś więcej niż nasze polskie “jakoś to będzie”, ale chyba właśnie do tego sformułowania najbliżej jest Duńczykom. Nie ma czym się przejmować, a już na pewno nie bielizną, którą wypadałoby regularnie prać. No bo po co, skoro nauka może to zrobić za nas?

Crowdfundingowa historia Organic Basics sięga sierpnia 2016 roku. Wówczas Duńczycy wystartowali na Kickstarterze z kampanią SilverTech 1.0, której celem było zebranie 250 000 koron (około 143 000 złotych). Cel oczywiście został osiągnięty, a niemal dwa tysiące osób wpłaciło w sumie czterokrotnie więcej. Mając niemal 600 000 złotych na koncie, Organic Basics spokojnie rozwijało działalność, a rok później zorganizowało kolejną kampanię. Tym razem technologię SilverTech 1.0 wykorzystano do stworzenia bielizny dla pań. Nie udało się jednak powtórzyć pierwszego sukcesu – cel minimalny (35 000$) został przekroczony niemal dwukrotnie, ale przyniósł firmie “tylko” 185 000 złotych, przy okazji sugerując, że kobiety zdecydowanie mniej interesuje bielizna, której nie trzeba prać (zaledwie 604 wspierających). Kwota, choć zdecydowanie mniejsza niż za pierwszym razem, nadal jednak stanowiła zastrzyk gotówki, dzięki któremu Organic Basics stworzyło SilverTech 2.0.

Męska bielizna, której nie trzeba prać dzięki wykorzystaniu technologii SilverTech, fot. Organic Basics
Męska bielizna, której nie trzeba prać dzięki wykorzystaniu technologii SilverTech, fot. Organic Basics

Jak sama nazwa technologii wskazuje, bielizna Organic Basics swoje właściwości zawdzięcza wykorzystaniu srebra. Naukowo udowodniono, że pierwiastek ten działa antybakteryjnie i eliminuje 99,9% z nich, dzięki czemu produkty duńskiej firmy zachowują czystość i świeżość. W ofercie znajdują się koszulki, bokserki oraz skarpetki – wszystko w wersji zarówno męskiej, jak i damskiej. W zależności od produktu, różnią się materiały wykorzystane do jego produkcji. Co ciekawe, jeden z założycieli Organic Basics – Mads Fibiger – podkreśla, że celem, jaki przyświeca firmie, nie jest “rozleniwianie” klientów, lecz ochrona środowiska. Rzadsze pranie to w końcu mniejsze zużycie wody i energii oraz ograniczenie wykorzystania chemii gospodarczej. A że przy okazji oszczędzamy czas i pieniądze… cóż, profit.

Najnowsza kampania Organic Basics na Kickstarterze trwa tylko do 2 czerwca 2018. Technologia SilverTech 2.0 jest jednak gotowym produktem, a nie wynalazkiem na etapie rozwoju, dlatego jej zakup za pośrednictwem serwisu crowdfundingowego nie jest jedyną możliwością. Duńczycy swoją innowacyjną bieliznę sprzedają także za pośrednictwem firmowego sklepu.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Giganci na glinianych nogach: jak upadło Telltale Games

Może wyda się to zaskakujące, ale w świecie zdominowanym przez nowe technologie,...
Czytaj wiecej