Oscary 2017 wręczone – podsumowanie gali

Oscary 2017, fot. Academy of Motion Picture Arts and Sciences
Oscary 2017, fot. Academy of Motion Picture Arts and Sciences
Za nami najgorętsza filmowa noc w roku – Oscary 2017 przyznane. Kto wygrał? Kto przegrał? Jak przebiegła ceremonia? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Za nami najgorętsza filmowa noc w roku – Oscary 2017 przyznane. Kto wygrał? Kto przegrał? Jak przebiegła ceremonia? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Choć pod względem filmowym Oscary 2017 nie były aż tak ciekawe, jak poprzednie dwie edycje, na pewno nadrabiały sporą dozą nieprzewidywalności. 89. Ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej przejdzie do historii przynajmniej pod kilkoma względami. Niekoniecznie chlubnymi…

Prowadzący galę Jimmy Kimmel od samego początku sypał dość ciętymi żartami. Oberwało się chociażby Meryl Streep, ale i Mattowi Damonowi, który nie należy do ulubieńców Kimmela (czego panowie nawet nie kryją). Stosunkowo niewiele było natomiast żartów politycznych, choć można było się ich spodziewać. Uznajmy, że prowadzący wypadł poprawnie (choć osobiście wolałem widzieć w tej roli Neila Patricka Harrisa czy Ellen DeGeneres).

Nie zabrakło też niezręcznej próby pokazania, że przedstawiciele branży filmowej to “zwykli ludzie”. Ceremonię przerwała wizyta… grupy wycieczkowej. Zwykli ludzie przechadzali się między gwizdami kina, robili im zdjęcia, rozmawiali. Widać było jednak, że ani jedni, ani drudzy nie są tą sytuacją zachwyceni. Efekt? Potwierdziło się oderwanie od rzeczywistości przynajmniej części gwiazd.

Jak co roku urządzono także krótkie wspomnienie gwiazd, które odeszły. Miło, że hollywoodzkie tuzy nie zapomniały o Andrzeju Wajdzie.

Wszelkie dobre i złe momenty ceremonii, przyćmiła jednak koszmarna pomyłka podczas wręczania najważniejszej z nagród…

OSCAR ZA CAŁOKSZTAŁT TWÓRCZOŚCI – Jackie Chan

Oscary 2017 - Jackie Chan
Oscary 2017 – Jackie Chan

Jeśli wierzyć ekspertom, murowanym kandydatem do Oscarów w większości kategorii był “La La Land”, jednak to Jackie Chan był jedyną osobą, która mogła być pewna swej statuetki. Choć jego Oscar to “tylko” nagroda honorowa, ciężko odmówić hongkońskiemu aktorowi wkładu, jaki wniósł do światowej kinematografii.

NAJLEPSZE EFEKTY SPECJALNE – “Księga dżungli”

Można nie lubić filmów, które niemal w całości stworzone zostały komputerowo, jednak poziom szczegółów “Księgi dżungli” sprawił, że mało kto wierzył, że statuetka w tej kategorii może trafić do kogoś innego.

NAJLEPSZY MONTAŻ DŹWIĘKU – “Nowy początek”

Tylko jedna nagroda dla najlepszego filmu science-fiction ostatnich lat to spore rozczarowanie. Jeszcze większym jest jednak to, że Amy Adams, dla której poprzedni rok był niemal wybitny, nie dostała nawet nominacji. Warto jednak zauważyć, że eksperci w tej kategorii “Nowy początek” stawiali niżej, niż “Przełęcz ocalonych” i “La La Land”.

NAJLEPSZY MONTAŻ oraz NAJLEPSZY DŹWIĘK – “Przełęcz ocalonych”

Mel Gibson może być zadowolony. Dwie statuetki dla jego filmu to niezły wynik. Gdyby miał wybór, pewnie wolałby zgarnąć je w mniej technicznych kategoriach, ale nie ma co marudzić. Podobnie jak wyżej, tutaj także wynik nie był oczywisty.

NAJLEPSZA MUZYKA ORYGINALNA – “La La Land”

Nie byłem i chyba nie będę fanem tego filmu, ale ciężko było się spodziewać, że przegra akurat w kategorii muzycznej. Brawa dla Justina Hurwitza!

NAJLEPSZA PIOSENKA – “La La Land”

Pomyśleć, że jeszcze przed premierą “La La Land”, wszyscy myśleli, że Justin Timberlake będzie pewniakiem w tej kategorii. Oczywiście po wejściu musicalu do kin, trzeba było zweryfikować ten pogląd. Niespodzianki nie było.

NAJLEPSZE ZDJĘCIA – “La La Land”

Oscary 2017 - Linus Sandgren
Oscary 2017 – Linus Sandgren

Po trzyletniej dominacji Emmanuela Lubezki’ego, w końcu ktoś inny mógł sięgnąć po statuetkę za najlepsze zdjęcia. Linus Sandgren był – według ekspertów – pewniakiem.

NAJLEPSZE KOSTIUMY – “Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”

Oscar za kostiumy dla filmu “Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” to spore zaskoczenie. Pewniakiem była tu “Jackie”, wielu stawiało też na “La La Land”. Nawet “Boska Florence” stawiana była wyżej, jednak Akademia postanowiła docenić pracę Colleen Atwood.

NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA I FRYZURY – “Suicide Squad”

Fatalnie oceniany “Legion samobójców” z Oscarem?! Cóż, zdarza się. W tej kategorii konkurencja była niewielka, jednak film Davida Ayera stał raczej w drugim rzędzie, wraz z “Mężczyzną imieniem Ove”. Krok przed nimi miał znaleźć się “Star Trek: W nieznane”, ale najwidoczniej kapitan Kirk i komandor Spock zagapili się na Harley Quinn…

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA – “La La Land”

Oscary 2017 - "La La Land"
Oscary 2017 – “La La Land”

To jedna z tych kategorii, gdzie zasłużenie i przewidywalnie zwyciężył “La La Land”. Ostatecznie musical zgarnął sześć z czternastu Oscarów, do których był nominowany.

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ADAPTOWANY – “Moonlight”

“Moonlight” nie jest filmem prostym, ale na pewno wartym uwagi. Wśród scenariuszy adaptowanych był faworytem – zwłaszcza dla bukmacherów. Jak wiadomo Oscary to nie tylko ocena wartości filmów…

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ORYGINALNY – “Manchester by the Sea”

https://www.youtube.com/watch?v=qtt0zwr3l_A

Jedno z mniejszych zaskoczeń całej gali. Choć nominowanych w tej kategorii było pięć filmów, od samego początku liczyły się tylko dwa: “La La Land” oraz “Manchester by the Sea”. Ciężko się spierać, że na poziomie scenariusza to ten pierwszy jest lepszy.

NAJLEPSZY REŻYSER – Damien Chazelle

Oscary 2017 - Damien Chazelle
Oscary 2017 – Damien Chazelle

Trzydziestodwulatek nie poddał się presji. Po genialnym “Whiplash-u” potwierdził, że nie był on dziełem przypadku. “La La Land” nie pobiło co prawda rekordu wygranych statuetek, ale sam Chazelle został wczoraj najmłodszym reżyserem, jaki kiedykolwiek zdobył Oscara.

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA – Viola Davis

Oscary 2017 - Viola Davis
Oscary 2017 – Viola Davis

Wśród nominowanych Davis była takim pewniakiem, jak Real Madryt grający z czwartoligowym Realem Balompédica Linense. Za rolę w “Fences” bukmacherzy wyznaczyli na jej zwycięstwo kurs 1.02/1. Nie do przebicia!

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY – Mahershala Ali

Oscary 2017 - Mahershala Ali
Oscary 2017 – Mahershala Ali

Oscar dla najlepszego aktora drugoplanowego był pierwszym, jaki wczoraj wręczono, czym Ali rozpoczął wielki pochód triumfalny filmu “Moonlight”, ale o tym za chwilę.

NAJLEPSZA AKTORKA PIERWSZOPLANOWA – Emma Stone

Oscary 2017 - Emma Stone
Oscary 2017 – Emma Stone

Oscary 2017 chyba w żadnej innej kategorii nie były obsadzone tak mocno, jak tutaj. Emma Stone była faworytką, ale nie byłoby wielkiego zaskoczenia, gdyby nagroda trafiła w ręce Isabelle Huppert czy Natalie Portman.

NAJLEPSZY AKTOR PIERWSZOPLANOWY – Casey Affleck

Oscary 2017 - Casey Affleck
Oscary 2017 – Casey Affleck

Do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy nagroda trafi w ręce Afflecka, czy może jednak Washingtona. Mina tego drugiego była bezcenna, porównywalna z Michaelem Keatonem, który dwa lata temu był pewien swego… Ja jednak kibicowałem komuś innemu. Viggo Morternsen przemówił do mnie o wiele bardziej.

NAJLEPSZY KRÓTKOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY – “Białe hełmy”

NAJLEPSZY PEŁNOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY – “O.J.: Made in America”

Mamy tu do czynienia z pewnym precedensem. “O.J.: Made in America” pierwotnie powstał jako miniserial, opowiadający historię O.J. Simpsona. Został jednak wyświetlony w kinie, co pozwoliło mu spełnić wymagania oscarowe. Przy okazji mamy kolejny rekord, ponieważ łączny czas trwania tego filmu, to niemal osiem godzin! To najdłuższa produkcja, jaka zwyciężyła w całej historii Oscarów!

NAJLEPSZY FILM NIEANGLOJĘZYCZNY – “Klient”

“Klient” był mocnym kandydatem do nagrody, a gdy Donald Trump wprowadził zakaz wjazdu do Stanów Zjednoczonych dla obywateli kilku krajów muzułmańskim, jego notowania jeszcze bardziej wzrosły. Choć graniczny ban został unieważniony, irański reżyser, Asghar Farhadi, i tak postanowił zbojkotować galę.

NAJLEPSZY KRÓTKOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY – “Piper”

Przesłodka produkcja Pixara po prostu nie miała sobie równych!

NAJLEPSZY DŁUGOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY – “Zwierzogród”

Disney potrafi też robić niepixarowe filmy animowane, choć zdecydowanie rzadziej stają się one kasowymi hitami. “Zwierzogród” był w tej kategorii tym, czym “La La Land” miało być niemal we wszystkich innych.

NAJLEPSZY KRÓTKOMETRAŻOWY FILM AKTORSKI – “Chór”

Węgierska niespodzianka od Kristófa Deáka i Anny Udvardy. “Chór” wygrał, choć wyżej stawiano francuski “Ennemis Intérieurs” oraz hiszpański “Timecode”.

NAJLEPSZY FILM – “Moonlight”

“And the Oscar goes to… ‘La La Land’!” – zakrzyknęli Faye Dunaway i Warren Beatty. Niby wszystko się zgadza, musical Chazelle’a był przecież faworytem. Dopiero po chwili pomyłkę zauważył i sprostował jeden z członków ekipy “La La Landu”, przerywając fetę swoim kolegom i zapraszając na scenę twórców “Moonlight”.

Okazało się, że w ręce Dunaway i Beatty’ego powędrowała zdublowana koperta z informacją o nagrodzie dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, a ci po prostu odczytali tytuł film, w którym zagrała Stone.

Emocje próbował uspokajać Jimmy Kimmel, przypominając, że takie wpadki czasem się zdarzają. Przywołał przy tym podobne zajście podczas konkursu Miss Universe z 2015 roku.

 

Źródło: oscars.org

Autor artykułu
More from Damian Halik

Turcję czeka najazd… turystów? Nowe Muzeum Troi tuż, tuż

Zachodni brzeg Azji Mniejszej przez tysiąclecia był świadkiem bitew i najazdów, a...
Czytaj wiecej