Oscary 2021 przesunięte o dwa miesiące

Oficjalna grafika promująca Oscary 2020 (fot. materiały prasowe)
Oficjalna grafika promująca Oscary 2020 (fot. materiały prasowe)
To, że branżę filmową czeka zmiana z powodu pandemii COVID-19, wiemy nie od wczoraj. Wiele premier oraz wydarzeń, w tym festiwali i rozdań nagród, zostało odwołanych lub przeniesionych na późniejsze terminy. Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że to samo spotka 93. edycję Oscarów.

To nie pierwsza zmiana dotycząca nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Kilka tygodni temu zdecydowano o zmianie zasad kwalifikacji do walki o przyszłoroczne Oscary. Dzięki temu otworzono się na filmy, których premiera miała miejsce nie tylko w kinie, ale również na platformach streamingowych. Warunkiem jest jednak to, że premiera kinowa musi być zaplanowana. Tytuły, które i tak miały nie trafić na srebrny ekran, wciąż nie wchodzą więc w grę, a pandemia COVID-19 nie może stanowić wymówki. Gdy zasady kwalifikacji zostały delikatnie poluzowane, pojawiały się też plotki o możliwym przeniesieniu gali. Właśnie otrzymaliśmy potwierdzenie, że tak będzie, a Oscary 2021 rozdane zostaną z dwumiesięcznym opóźnieniem.

Oscary 2021 już przeszły do historii

Nagrodzeni za swoje występy aktorskie podczas 92. Gali oscarowej
Nagrodzeni za swoje występy aktorskie podczas 92. Gali oscarowej

Pierwotnie 93. gala rozdania nagród Akademii miała odbyć się 28 lutego 2021. Rada Gubernatorów Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej zdecydowała jednak o przeniesieniu tego wydarzenia na kwiecień. Oscary 2021 zostaną wręczone 25 kwietnia. W ten sposób nie tylko opóźniono finał zmagań, ale też zmieniono ramy czasowe całego oscarowego sezonu. To dopiero czwarty taki przypadek w historii nagrody – wcześniej zdarzyło się to w 1938, 1968 i 1981 roku.

Przez ponad sto lat filmy odgrywały ważną rolę w pocieszaniu, inspirowaniu i zabawianiu nas w najciemniejszych czasach. Na pewno robią to i w tym roku. Mamy nadzieję, że przedłużając okres kwalifikowalności i datę rozdania nagród, zapewnimy filmowcom elastyczność, której potrzebują, by dokończyć i wypuścić na rynek swoje filmy, nie będąc przy tym karanym za coś, na co nikt nie ma wpływu.

– David Rubin, prezes Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej

Dodatkowo ogłoszono także przesunięcie rozdania Honorowych Oscarów – z jesieni tego roku na bliżej nie określony jeszcze termin. Zwieńczeniem nagród będzie też wyczekiwane otwarcie Muzeum tworzonego przez Akademię, które zostało przeniesione z grudnia, na 31 kwietnia 2021 roku.

Przesunięcie Gali oczywiście wpływa również na cały kalendarz związany z Oscarami. Ich daty po przesunięciu prezentują się następująco:

Przeniesienie Oscarów w związku z zaistniałą sytuacją wydaje się naturalną decyzją. Gdyby nie to, zapewne nagrody ominęłaby wiele ciekawie zapowiadających się filmów. Trzeba bowiem pamiętać, że wiele produkcji zostało wstrzymanych z powodu pandemii koronawirusa. I choć niektóre z nich powoli jest wznawianych, to nie wiadomo, czy cała branża ruszy szybko ze wszystkimi pracami. Ciekawe jest również to, jak będzie wyglądać sama gala, ponieważ raczej nie będzie ona miała tradycyjnego kształtu z czerwonym dywanem i wielkimi nazwiskami w Dolby Theatre, choć oczywiście do kwietnia jeszcze wiele miesięcy i sytuacja może ulec zmianie.

Autor artykułu
More from Jan Urbanowicz

Na miłość nigdy nie jest za późno

Niby to takie oklepane zdanie, ale to chyba prawda. Można to w...
Czytaj wiecej