Łódź to mój konik

Szymon Komasa i Joanna Woś jako Stanley Kowalski i Blanche Dubois w 'Tramwaju zwanym pożądaniem' Andre Previna, fot. Maciej Piąsta, Teatr Wielki w Łodzi (operalovers.pl)
Szymon Komasa i Joanna Woś jako Stanley Kowalski i Blanche Dubois w 'Tramwaju zwanym pożądaniem' Andre Previna, fot. Maciej Piąsta, Teatr Wielki w Łodzi (operalovers.pl)
Ostatnio przy okazji Nadii Léger w MS2 nie tylko odkryłem nowy (to znaczy dla mnie nowy, bo istnieje tam chyba od zawsze) antykwariat na Struga, nie tylko najadłem się grzesznie słonego karmelu na rożku, ale i odkryłem cudowną garkuchnię na Gdańskiej. Nie ma już takich. Nigdzie.

Oczywiście pobyt w Łodzi okraszamy wyjściem do teatru, świetne recenzje zbiera „Tramwaj zwany pożądaniem” T. Williamsa z muzyką Andre Previna, w reżyserii Macieja Prusa – do zobaczenia w Teatrze Wielkim, niestety dopiero pod koniec września, Powszechny gra do połowy czerwca, „Szalone nożyczki” nieustannie bawią, a u Jaracza – aż cztery spektakle Mariusza Grzegorzka, wszystkie znakomite, a najnowszy – polska prapremiera tekstu Jennifer Haley – jest zatytułowany „Otchłań”. O jaką otchłań chodzi?

'Otchłań' - Mariusza Grzegorzka (sci24.pl)
'Otchłań’ – Mariusza Grzegorzka (sci24.pl)

Mamy z jednej strony wiktoriańską posiadłość, z pięknym ogrodem, z ubranymi we fraki dżentelmenami i w falbanki – dziewczynkami, poznajemy jedną z nich – Iris. Poznajemy także jej tatę oraz pana Woodnuta.  Mamy również umiejscowiony w dość dalekiej przyszłości pokój przesłuchań, w którym policjantka próbuje otrzymać o tejże posiadłości pewne ważne informacje. Zresztą, sięga po środki dość bezkompromisowe, czy będzie skuteczna? Czego i w jaki sposób się dowie?

Nie będę może już ukrywał, że owa otchłań to Internet, czy mówiąc ściślej – możliwości, które nam daje. I pyta autorka w dojmującym spektaklu, kim jesteśmy w tejże otchłani? Czy na pewno sobą? Czy życie, które w niej wiedziemy nie jest przypadkiem lepsze i wartościowsze niż to poza nią? Czy fakt, że możemy bezkarnie stać się w sieci kim tylko chcemy, nie jest fatalnym zagrożeniem? I czy wszystko w otchłani jest naprawdę takie, jakie się wydaje?

'Otchłań' - Mariusza Grzegorzka (www.dzienniklodzki.pl)
'Otchłań’ – Mariusza Grzegorzka (www.dzienniklodzki.pl)

Otchłań jest i baśnią, i kryminałem, Mariusz Grzegorzek jest również autorem fantastycznej scenografii, a na scenie zobaczymy m.in. gościnnie występującego u Jaracza aktora Starego teatru w Krakowie – Krzysztofa Zawadzkiego, w roli Papy – Andrzeja Wichrowskiego, Marek Nędza świetny jako Woodnut, ale szczególną uwagę zwracam na Paulinę Walendziak (Iris), studentkę IV roku aktorstwa na łódzkiej filmówce, która zagrała tak olśniewająco, że nie zawaham się nazwać jej roli sensacyjną. Naprawdę, warto to nazwisko zapamiętać, a spektakl proszę zobaczyć koniecznie.

 

 

 

 

More from Rafał Turowski