Otwarta Ząbkowska

Otwarta Ząbkowska - plakat (mat. prasowe)
Otwarta Ząbkowska - plakat (mat. prasowe)
Już na początku lipca rusza czwarta edycja Festiwalu Otwarta Ząbkowska. Wraz z imprezami towarzyszącymi, potrwa on aż do końca sierpnia.

Czasy, gdy warszawska Praga była dzielnicą, w której można było zarobić kosą pod żebro na byle którym rogu i o byle jakiej porze, minęły bezpowrotnie. Choć nadal są okolice, w których człowiek czuje się nieswojo (zwłaszcza nocą), to wschodnia część Warszawy zmieniła się nie do poznania. Kolejne stare kamienice są rewitalizowane, pojawiło się sporo nowych klubów, barów, restauracji. W sezonie letnim organizuje się dziesiątki festiwali, festynów i innych imprez. Słowem – dla każdego coś miłego. Wśród nich swoje miejsce ma Festiwal Otwarta Ząbkowska. Ulica ta, owiana niegdyś złą sławą, teraz ma szansę stać się najbardziej reprezentacyjną na Pradze. Dużo zmieniło pojawienie się w dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek Centrum Praskiego Koneser, mieszczącego restauracje i goszczącego dużą ilość imprez kulturalnych. Ulicę wyremontowano pod koniec XX w., kolejne kamienice są odnawiane. W 2011 roku zaczęto organizować coroczne Święto Ząbkowskiej, które po kilku latach przerodziło się w Festiwal Otwarta Ząbkowska.

Żeby Ząbkowska była otwarta, najpierw musi być zamknięta dla ruchu kołowego. W ubiegłych latach robiono to jedynie w weekendy, w tym roku jednak ulica stanie się deptakiem na całe dwa wakacyjne miesiące. Przy okazji, Fundacja Skwer Sportów Miejskich wraz z pracownią architektoniczną WXCA, na zlecenie warszawskiego magistratu przygotuje projekt zagospodarowania ulicy, który będzie testowany w czasie wakacji. Na podstawie opinii ludzi pojawiających się na deptaku oraz obserwacji, ma być on na bieżąco modyfikowany i zmieniany. Kto wie, może Praga niebawem zyska swój całoroczny deptak? Przez dwa wakacyjne miesiące na Ząbkowskiej w ramach festiwalu odbędzie się cała masa imprez. Będą koncerty, warsztaty poetyckie i artystyczne, atrakcje na dzieci, v i wiele, wiele innych. Na chodnikach swoje stoiska rozstawią lokalni artyści oraz rzemieślnicy, a także antykwariaty z książkami czy winylami. Wszelkie informacje oraz program Festiwalu Otwarta Ząbkowska dostępne są na jego oficjalnej stronie.

Organizacja ruchu w okolicach Ząbkowskiej (mat. prasowe)
Organizacja ruchu w okolicach ul. Ząbkowskiej (mat. prasowe)
Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Niesamowity album ze zdjęciami Emily Ratajkowski

Już można kupić album z aktami słynnej modelki. Jest on jednak dość...
Czytaj wiecej