Pan Spielberg

Steven Spielberg to jeden z największych i najbardziej wizjonerskich reżyserów naszych czasów. Sam wychowałem się na wielu z jego filmów i na pewno moja filmowa pasja nie wyglądałaby, tak jak wygląda, gdyby nie on.

Steven Spielberg to jeden z największych i najbardziej wizjonerskich reżyserów naszych czasów. Sam wychowałem się na wielu z jego filmów i na pewno moja filmowa pasja nie wyglądałaby, tak jak wygląda, gdyby nie on.

Gdy tak patrzę na filmografię Pana Spielberga, to uświadamiam sobie, że nie tylko widziałem praktycznie wszystkie jego filmy, to na dodatek niemal każdy z nich mi się podobał. Oczywiście, zdarzały się i lepsze i gorsze produkcje, jednak ogólnie rzecz biorąc, doskonale wpisywały się one w mój gust filmowy.

Pierwszą jego wielką produkcją były, legendarne już, Szczęki. Thriller o wielkim rekinie ludojadzie przeszedł do historii kina i pomimo swojego wieku, nadal zachwyca świeżością, kunsztem i klimatem. Można go z pewnością zaliczyć do miana doskonałych, gdyż bardzo ciężko dopatrzeć się w nim jakichkolwiek wad — a warto przypomnieć, że ma on już 41 lat. Do jego kolejnych wielkich hitów koniecznie trzeba zaliczyć serię przygód Indiany Jonesa, którą zapoczątkował film Poszukiwacze zaginionej Arki. Utwierdził on pozycję Spielberga w Hollywood oraz udowodnił, że Harrison Ford jest naprawdę dobrze zapowiadającą się gwiazdą kina. To seria, która wpisała się już w nurt kina nowej przygody i niejako go definiuje, gdyż kiedy zaczynamy rozmowę o tym gatunku filmowym, pierwsze co nam przychodzi na myśl, to właśnie Indiana Jones.

W kolejnych latach Spielberg stworzył między innymi E.T., które to jest wspaniałym kinem młodego pokolenia, film Hook będący ciekawą wariacją historii i Piotrusiu Panie, czy dwie pierwsze części Parku Jurajskiego — jednego z moich ulubionych filmów. Jednak Steven Spielberg to nie tylko kino rozrywkowe. Potrafił on stworzyć również filmy dramatyczne, poruszające ważne tematy. Nie obca mu była tematyka wojenna, również związana z narodem żydowskim, co mogliśmy zauważyć w Liście Schindlera. Inne wojenne tytułu to Imperium słońca (z młodym Christianem Balem) oraz wielokrotnie nagradzany Szeregowiec Ryan, a także ubiegłoroczny Most szpiegów dziejący się w czasach zimnowojennych.

Nie można nie wspomnieć o takich produkcjach jak Monachium, Raport mniejszości, Złap mnie jeśli potrafisz czy Lincoln. One wszystkie pokazują jak wspaniałym i wszechstronnym reżyserem jest Spielberg. Nie boi się on wyzwać i potrafi stworzyć zarówno wzruszającą opowieść dla najmłodszych, jak i kino przygodowe, akcji, a także wojenny dramat. Zdecydowanie, jest on jednym z najwiekszych reżyserów, który od prawie pół wieku tworzy filmy zapisujące się na kartach historii kinematografii. Na ekrany naszych kin wchodzi właśnie BFG: Bardzo Fajny Gigant, najnowsze dziecko Spielberga. Film reklamowany jest hasłem, iż to E.T. nowego pokolenia. Czy tak jest naprawdę? Trzeba przejść się do kina i samemu przekonać.

Pozostałe premiery tego tygodnia

Do kin w tym tygodniu wchodzą również takie filmy jak Tarzan: Legenda, Agent i pół oraz Chocolat. Każdy chyba znajdzie coś dla siebie. Co prawda mamy piękną pogodę, ale osobiście chyba przy takich temperaturach wolę siedzieć w klimatyzowanej sali, niż w duchocie.

Autor artykułu
More from Jan Urbanowicz

Dobry. Lepszy. Najlepszy

Powoli do kinowych dystrybucji spływają głośne tytuły z wrześniowego Festiwalu Polskich Filmów...
Czytaj wiecej