Kolejny producent telewizorów stawia na OLED. Tym razem Panasonic

Panasonic OLED
Panasonic OLED
Wygląda na to, że OLED-y, czyli tak zwane organiczne matryce, to przyszłość wyświetlaczy telewizyjnych. Panasonic też się ugiął, i również uznał, że nie ma sensu walczyć z postępem.

Wyświetlacze OLED, w przeciwieństwie do wyświetlaczy LCD jakie spotykamy w większości urządzeń, nie wymagają dodatkowego podświetlenia. W OLED-ach piksele świecą własnym światłem, dzięki czemu ekrany mogą być znacznie cieńsze, pozbywając się zbędnych lamp. Ale to nie koniec.

Konieczność podświetlania obrazu powoduje, że wyświetlacze LCD… nie są w stanie wyświetlić koloru czarnego. Nawet minimalne podświetlenie zmienia kolor czarny w szary. OLED-y są pozbawione tego problemu, a różnica w jakości obrazu jest kolosalna. Czemu więc nie zadomowiły się już na rynku?

OLED-y są bardzo drogie w produkcji. Jedyna firma, która opanowała proces technologiczny na tyle, by móc je sprzedawać w rozsądnej cenie to LG Display. Co zdecydowanie jest nie na rękę jej konkurentom. Wygląda jednak na to, że powoli zaczynają dawać za wygraną. Sony, Philips i Loewe już teraz są klientami LG. Do tej grupy dołączył też Panasonic.

Panasonic stawia na OLED.

Modele telewizorów EZ1000 i EZ950 umożliwiają wykorzystanie pełnego potencjału prezentacji kontrastu i koloru, jaki tkwi w najnowszej technologii ekranów OLED. W obu modelach zastosowano procesor Panasonic Studio Colour HCX2 mający  zapewnić dokładność odwzorowania kolorów niespotykaną u konkurencji.

Aby zapewnić jak najlepszą jakość dźwięku, w modelu EZ1000 zastosowano wyprofilowane głośniki, które poddano dodatkowemu tuningowi przeprowadzonemu przez inżynierów Technicsa. W modelu EZ950 za jakość dźwięku odpowiadają głośniki 40-watowe.

Panasonic OLED

W celu maksymalnego wykorzystania potencjału zastosowanych komponentów Panasonic zaangażował doświadczonych specjalistów z Hollywood, którzy zajęli się dostrojeniem mechanizmów przetwarzania obrazu w tych telewizorach.

Dodatkowo, w modelach EZ1000 i EZ950 zastosowano nową funkcję poprawiania jasności HDR (HDR Brightness Enhancer) opracowaną z myślą o optymalizacji jakości obrazu HDR w jasno oświetlonych pomieszczeniach. Ciemne sceny, które trudniej się ogląda w tych warunkach, są optymalizowane w taki sposób, aby zwiększyć luminancję obszarów o mniejszej jasności, dzięki czemu każda treść wygląda na ekranie tak, jak życzył sobie jej twórca, nawet w bardzo jasnym otoczeniu.

Panasonic tym samym dołącza do czołówki oferując telewizory w nowoczesnej technologii OLED. Co prawda to oznacza, że po raz kolejny zarobi na tym LG Display, wyrastając na monopolistę segmentu high-end. Trzymajmy więc kciuki za konkurencję, by ta również w końcu nauczyła się masowo produkować takie matryce.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Xbox Series S i Xbox Series X – nowa generacja konsol Microsoftu bez tajemnic

Microsoft nie ma już przed nami żadnych tajemnic. Xbox kolejnej generacji, czyli...
Czytaj wiecej