Kolejny producent telewizorów stawia na OLED. Tym razem Panasonic

Panasonic OLED
Panasonic OLED
Wygląda na to, że OLED-y, czyli tak zwane organiczne matryce, to przyszłość wyświetlaczy telewizyjnych. Panasonic też się ugiął, i również uznał, że nie ma sensu walczyć z postępem.

Wyświetlacze OLED, w przeciwieństwie do wyświetlaczy LCD jakie spotykamy w większości urządzeń, nie wymagają dodatkowego podświetlenia. W OLED-ach piksele świecą własnym światłem, dzięki czemu ekrany mogą być znacznie cieńsze, pozbywając się zbędnych lamp. Ale to nie koniec.

Konieczność podświetlania obrazu powoduje, że wyświetlacze LCD… nie są w stanie wyświetlić koloru czarnego. Nawet minimalne podświetlenie zmienia kolor czarny w szary. OLED-y są pozbawione tego problemu, a różnica w jakości obrazu jest kolosalna. Czemu więc nie zadomowiły się już na rynku?

OLED-y są bardzo drogie w produkcji. Jedyna firma, która opanowała proces technologiczny na tyle, by móc je sprzedawać w rozsądnej cenie to LG Display. Co zdecydowanie jest nie na rękę jej konkurentom. Wygląda jednak na to, że powoli zaczynają dawać za wygraną. Sony, Philips i Loewe już teraz są klientami LG. Do tej grupy dołączył też Panasonic.

Panasonic stawia na OLED.

Modele telewizorów EZ1000 i EZ950 umożliwiają wykorzystanie pełnego potencjału prezentacji kontrastu i koloru, jaki tkwi w najnowszej technologii ekranów OLED. W obu modelach zastosowano procesor Panasonic Studio Colour HCX2 mający  zapewnić dokładność odwzorowania kolorów niespotykaną u konkurencji.

Aby zapewnić jak najlepszą jakość dźwięku, w modelu EZ1000 zastosowano wyprofilowane głośniki, które poddano dodatkowemu tuningowi przeprowadzonemu przez inżynierów Technicsa. W modelu EZ950 za jakość dźwięku odpowiadają głośniki 40-watowe.

Panasonic OLED

W celu maksymalnego wykorzystania potencjału zastosowanych komponentów Panasonic zaangażował doświadczonych specjalistów z Hollywood, którzy zajęli się dostrojeniem mechanizmów przetwarzania obrazu w tych telewizorach.

Dodatkowo, w modelach EZ1000 i EZ950 zastosowano nową funkcję poprawiania jasności HDR (HDR Brightness Enhancer) opracowaną z myślą o optymalizacji jakości obrazu HDR w jasno oświetlonych pomieszczeniach. Ciemne sceny, które trudniej się ogląda w tych warunkach, są optymalizowane w taki sposób, aby zwiększyć luminancję obszarów o mniejszej jasności, dzięki czemu każda treść wygląda na ekranie tak, jak życzył sobie jej twórca, nawet w bardzo jasnym otoczeniu.

Panasonic tym samym dołącza do czołówki oferując telewizory w nowoczesnej technologii OLED. Co prawda to oznacza, że po raz kolejny zarobi na tym LG Display, wyrastając na monopolistę segmentu high-end. Trzymajmy więc kciuki za konkurencję, by ta również w końcu nauczyła się masowo produkować takie matryce.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Nasze telefony staną się profesjonalnymi kamerami wideo

Nowa matryca od firmy Sony zmieni wiele na rynku telefonów komórkowych. Pozwala...
Czytaj wiecej