Paris Navigating Gym – siłownia pływająca po Sekwanie

Projekt Paris Navigating Gym, fot. Carlo Ratti Associati
Paris Navigating Gym to temat idealny na początek nowego roku. W końcu to okres, w którym wzrasta zainteresowanie wszelkiego rodzaju aktywnością fizyczną.

Paris Navigating Gym to temat idealny na początek nowego roku. W końcu to okres, w którym – głównie za sprawą noworocznych postanowień – znacząco wzrasta zainteresowanie wszelkiego rodzaju aktywnością fizyczną.

Projektant Carlo Ratti nie myślał raczej o stworzeniu „motywatora” do realizacji noworocznych postanowień, ale jego projekt – Paris Navigating Gym – pewnie pomógłby wielu osobom. W końcu nie ma to jak wycieczka po Paryżu, połączona z odrobiną ćwiczeń.

Ideą projektu jest wykorzystanie zasobów ludzkich, w walce o lepsze jutro. W końcu marnowanie energii jest mało ekologiczne, a w zwyczajnych siłowniach ludzie spalają niezliczone ilości kalorii, które z powodzeniem można by przekształcić w energię elektryczną.

Paris Navigating Gym – schemat działania urządzenia, fot. Carlo Ratti Associati

Pomysł jest genialny w swej prostocie. Paris Navigating Gym ma formę dwudziestometrowej łodzi, na pokładzie której zamontowane zostanie czterdzieści pięć rowerów stacjonarnych. Uzyskana w ten sposób energia, pozwoli na podróż PNG po Sekwanie, a wszelka nadprodukcja będzie zmagazynowana i przekazana do sieci miejskiej podczas dokowania.

Warto wspomnieć, że autor Paris Navigating Gym nie jest osobą anonimową. Carlo Ratti to projektant, architekt i wynalazca, a na co dzień wykładowca w Massachusetts Institute of Technology, który (mimo młodego wieku) ma na koncie setki publikacji naukowych. Jego wkład w rozwój nowoczesnej myśli architektonicznej doceniano wielokrotnie, między innymi czyniąc go delegatem przy Światowym Forum Ekonomicznym. Wśród wielu wyróżnień, jakie otrzymał, można wymienić między innymi zaliczenie go do grona „50 najbardziej wpływowych projektantów” miesięcznika „Fast Company” czy „50 ludzi, którzy zmienią świat” magazynu „Wired”.

Paris Navigating Gym – wizualizacja projektu, fot. Carlo Ratti Associati

Oczywiście Paris Navigating Gym to świetny pomysł, który Paryż mógłby wykorzystać także marketingowo. Już teraz projekt jest technologicznie możliwy do stworzenia. Według twórcy, do dokończenia fazy projektowania i zbudowania w pełni funkcjonalnej łodzi PNG, wystarczy mu półtora roku. Nie wydaje się jednak, by dane nam był tak szybkie wdrożenie pomysłu Włocha.

Swoją drogą, ciekawe czy Ratti próbował zaproponować „Navigating Gym” choćby w Wenecji. Gondolierzy mogliby nieco odsapnąć, a chętnych także zapewne by nie brakowało.

Źródło: Carlo Ratti Associati

Autor artykułu
More from Damian Halik

Lexus Trójmiasto z nowym salonem inspirowanym filozofią Omotenashi

Początek nowego roku to świetny moment na "nowe otwarcie" – tak dosłownie,...
Czytaj wiecej