TOP10: Parki rozrywki do odwiedzenia w 2017 roku

Park rozrywki Disneyland (Anaheim), fot. The Walt Disney Company
Noworoczne postanowienia to nie tylko wyrzeczenia – warto zarezerwować sobie także nieco miejsca dla rozrywki. Co prawda mamy dopiero początek stycznia, ale nie przeszkadza nam to w snuciu wakacyjnych planów.

Co prawda mamy dopiero początek stycznia, ale nie przeszkadza nam to w snuciu wakacyjnych planów. Noworoczne postanowienia to przecież nie tylko wyrzeczenia – warto zarezerwować sobie także nieco czasu na rozrywki.

W Europie pojawia się coraz więcej parków rozrywki, jednak daleko im jeszcze do popularności, jaką tego typu miejsca cieszą się w Stanach Zjednoczonych. Pewnie dlatego większość pozycji na poniższej liście, to właśnie amerykańskie lokalizacje. Ale czy to komukolwiek przeszkadza? W końcu snujemy plany, a nie ma co się ograniczać do miejsc łatwo dostępnych.

Korzystając z informacji, jakie przyniosły Targi Międzynarodowego Stowarzyszenia Parków Rozrywki i Atrakcji (IAAPA), które odbyły się pod koniec zeszłego roku w Orlando, skomponowałem listę dziesięciu najciekawszych atrakcji, jakie pojawią się w roku 2017.

10. Dwutorowy Alpine Coaster (Bellewaerde) – Ieper, Belgia

Nie będzie to może pierwsza tego typu konstrukcja w Europie, ale ma zachwycać rozmachem. Zbudowany na zboczu sztucznego wzgórza rollercoaster, ma zapewniać przede wszystkim piękne widoki. Trasa biegnie między innymi przez las i malowniczą wioskę.

9. Wave Breaker (SeaWorld) – San Antonio, USA

San Antonio też umie się bawić. A bawiąc chce także uczyć! W teksańskim SeaWorld otwarty zostanie rollercoaster o nazwie “Rescue Coaster”. Atrakcja inspirowana jest programem telewizyjnym “Sea Rescue” i symuluje przejażdżkę skuterem wodnym. Konstrukcja ma niespełna 20 metrów wysokości (w najwyższym punkcie), ale zaraz po nim następuje ostry spadek, pozwalający rozpędzić się do prędkości 71 km/h. Na trasie nie brak też serpentyn.

8. Wonder Woman: Lasso prawdy (Six Flags) – Maryland, USA

Największa na świecie sieć parków rozrywki – Six Flags – chce konkurować z Disneylandem także marketingowo. Nawiązała więc współpracę z DC Comics, a jej efektem jest otwarcie sekcji Wonder Woman w Maryland. Atrakcja? Przejażdżka na tytułowym lassie, czyli “karuzeli” podobnej do tej, na której szkoleni są choćby kosmonauci. W trakcie przejażdżki z prędkością 65 km/h, zatacza ona okrąg o średnicy siedemdziesięciu metrów!

7. Strażnicy Galaktyki (Disneyland) – Anaheim, USA

W kalifornijskim Disneylandzie zamknięto kultową “Wierzę Terroru”, nawiązującą do “Strefy mroku” Roda Serlinga. Budynek dawnego Hollywood Hotel nie zostanie jednak pusty. W jego wnętrzu zorganizowana zostanie “Misja: UCIECZKA!”, nawiązująca do “Strażników Galaktyki”. Trafimy do muzeum Taneleera Tivana, czyli granego przez Benicio Del Toro “Kolekcjonera”, a naszym zadaniem będzie towarzyszyć w ucieczce Rocketowi.

6. Five Nights at Freddy’s

Rozrywki w stylu survival-horror cieszą się nieustanną popularnością. Mało kto spodziewał się jednak, że taką furorę może zrobić gra na smartfony. Ot, znak naszych czasów. Szykuje się więc kolejny dom grozy, połączony z czymś na kształt laserowej strzelnicy, jednak zamiast pistoletu, dysponować będziemy wyłącznie latarką. Trochę jak w “Alan Wake”, ale w nieco przyjaźniejszym otoczeniu. Niestety wiadomo jedynie, że projekt jest w realizacji i zostanie udostępniony zwiedzającym jeszcze w tym roku – podczas targów IAAPA nie podano jednak dokładnej lokalizacji obiektu.

5. Heidi (Plopsaland) – De Panne, Belgia

Heidi The Ride to część belgijskiego parku Plopsaland w miejscowości De Panne. Nawiązuje on do jednej z najsłynniejszych, wielokrotnie adaptowanych szwajcarskich powieści – “Heidi”. Największą z jego atrakcji, będzie ponad sześciusetmetrowy, drewniany rollercoaster, który pozwala na jazdę z prędkością 70 km/h.

4. Star Wars: Przebudzenie mocy (Legoland) – Carlsbad, USA

“Gwiezdne wojny” należą co prawda do Disney’a, jednak tematyczna strefa z nimi związana, znajduje się w innym parku rozrywki. W Legolandzie, gdzieś między Anaheim a San Diego. Kultowa saga przeszła długą drogę od nerdowskiej space-opery, po obecny blockbuster. A teraz możecie zobaczyć tę historię w nieco bardziej kanciastym wydaniu – stworzoną z kloców LEGO. Zarówno pod postacią fragmentów filmowych, jak i namacalnych konstrukcji!

3. Pogromcy duchów 5D (Heide Park Resort) – Soltau, Niemcy

Usytuowany w północnych Niemczech Heide Park, jest zdecydowanie najbliższą nam lokalizacją na tej liście. A do odwiedzenia ich, zachęcić ma nas sekcja nawiązująca do filmowych “Pogromców duchów”. Czeka nas tam przejażdżka w kultowym Ecto-1, oraz pięciowymiarowe doznania. Nie wiadomo jedynie, czy towarzyszyć będą nam Bill Murray z Danem Aykroydem, czy raczej Kristen Wiig z Melissą McCarthy. Zresztą, jaka różnica?

2. Liga Sprawiedliwych (Six Flags) – Austell/Jackson/Valencia, USA

Na pytanie: “Co jest lepsze of Wonder Woman?” odpowiedź może być tylko jednak: “Cała Liga Sprawiedliwych!”. Strefy “Bitwa o Metropolis” to kolejny z efektów współpracy sieci Six Flags z DC Comics. Co prawda nie otrzymamy rozrywki w 5D, ale 4D powinno nam w zupełności wystarczyć. Goście otrzymają karabiny laserowe, a ich zadaniem będzie wsparcie Batmana, Supermena, Wonder Woman i Zielonej Latarni w walce z Lexem Luthorem i Jokerem. Dodatkowo w kalifornijskim oddziale (Valencia), swoją rolę otrzyma także Harley Quinn.

1. The Walking Dead: Walka o przetrwanie

Jak wspomniałem – lubimy się bać. I takie doznania zapewni nam zapewne “Walka o przetrwanie” w post-apokaliptycznym świecie “Żywych trupów”. Co prawda Universal Studios otwarło już jakiś czas temu park “The Walking Dead Attraction”, jednak tutaj mowa o czymś bardziej namacalnym. Goście mają trafić do świata, który od 2010 roku podziwiają na ekranach telewizorów i rozegrać interaktywną walkę o przetrwanie. Za projekt odpowiada Sally Corporation, jednak (podobnie jak w przypadku Five Nights at Freddy’s) nie wiadomo jeszcze, w którym parku rozrywki powstanie sekcja “Żywych trupów”.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Uniwersalne sposoby na tanie podróżowanie

Pogoda za oknem z dnia na dzień powinna się poprawiać, kusząc miłośników...
Czytaj wiecej