TOP10: Parki rozrywki do odwiedzenia w 2017 roku

Park rozrywki Disneyland (Anaheim), fot. The Walt Disney Company
Noworoczne postanowienia to nie tylko wyrzeczenia – warto zarezerwować sobie także nieco miejsca dla rozrywki. Co prawda mamy dopiero początek stycznia, ale nie przeszkadza nam to w snuciu wakacyjnych planów.

Co prawda mamy dopiero początek stycznia, ale nie przeszkadza nam to w snuciu wakacyjnych planów. Noworoczne postanowienia to przecież nie tylko wyrzeczenia – warto zarezerwować sobie także nieco czasu na rozrywki.

W Europie pojawia się coraz więcej parków rozrywki, jednak daleko im jeszcze do popularności, jaką tego typu miejsca cieszą się w Stanach Zjednoczonych. Pewnie dlatego większość pozycji na poniższej liście, to właśnie amerykańskie lokalizacje. Ale czy to komukolwiek przeszkadza? W końcu snujemy plany, a nie ma co się ograniczać do miejsc łatwo dostępnych.

Korzystając z informacji, jakie przyniosły Targi Międzynarodowego Stowarzyszenia Parków Rozrywki i Atrakcji (IAAPA), które odbyły się pod koniec zeszłego roku w Orlando, skomponowałem listę dziesięciu najciekawszych atrakcji, jakie pojawią się w roku 2017.

10. Dwutorowy Alpine Coaster (Bellewaerde) – Ieper, Belgia

Nie będzie to może pierwsza tego typu konstrukcja w Europie, ale ma zachwycać rozmachem. Zbudowany na zboczu sztucznego wzgórza rollercoaster, ma zapewniać przede wszystkim piękne widoki. Trasa biegnie między innymi przez las i malowniczą wioskę.

9. Wave Breaker (SeaWorld) – San Antonio, USA

San Antonio też umie się bawić. A bawiąc chce także uczyć! W teksańskim SeaWorld otwarty zostanie rollercoaster o nazwie “Rescue Coaster”. Atrakcja inspirowana jest programem telewizyjnym “Sea Rescue” i symuluje przejażdżkę skuterem wodnym. Konstrukcja ma niespełna 20 metrów wysokości (w najwyższym punkcie), ale zaraz po nim następuje ostry spadek, pozwalający rozpędzić się do prędkości 71 km/h. Na trasie nie brak też serpentyn.

8. Wonder Woman: Lasso prawdy (Six Flags) – Maryland, USA

Największa na świecie sieć parków rozrywki – Six Flags – chce konkurować z Disneylandem także marketingowo. Nawiązała więc współpracę z DC Comics, a jej efektem jest otwarcie sekcji Wonder Woman w Maryland. Atrakcja? Przejażdżka na tytułowym lassie, czyli “karuzeli” podobnej do tej, na której szkoleni są choćby kosmonauci. W trakcie przejażdżki z prędkością 65 km/h, zatacza ona okrąg o średnicy siedemdziesięciu metrów!

7. Strażnicy Galaktyki (Disneyland) – Anaheim, USA

W kalifornijskim Disneylandzie zamknięto kultową “Wierzę Terroru”, nawiązującą do “Strefy mroku” Roda Serlinga. Budynek dawnego Hollywood Hotel nie zostanie jednak pusty. W jego wnętrzu zorganizowana zostanie “Misja: UCIECZKA!”, nawiązująca do “Strażników Galaktyki”. Trafimy do muzeum Taneleera Tivana, czyli granego przez Benicio Del Toro “Kolekcjonera”, a naszym zadaniem będzie towarzyszyć w ucieczce Rocketowi.

6. Five Nights at Freddy’s

Rozrywki w stylu survival-horror cieszą się nieustanną popularnością. Mało kto spodziewał się jednak, że taką furorę może zrobić gra na smartfony. Ot, znak naszych czasów. Szykuje się więc kolejny dom grozy, połączony z czymś na kształt laserowej strzelnicy, jednak zamiast pistoletu, dysponować będziemy wyłącznie latarką. Trochę jak w “Alan Wake”, ale w nieco przyjaźniejszym otoczeniu. Niestety wiadomo jedynie, że projekt jest w realizacji i zostanie udostępniony zwiedzającym jeszcze w tym roku – podczas targów IAAPA nie podano jednak dokładnej lokalizacji obiektu.

5. Heidi (Plopsaland) – De Panne, Belgia

Heidi The Ride to część belgijskiego parku Plopsaland w miejscowości De Panne. Nawiązuje on do jednej z najsłynniejszych, wielokrotnie adaptowanych szwajcarskich powieści – “Heidi”. Największą z jego atrakcji, będzie ponad sześciusetmetrowy, drewniany rollercoaster, który pozwala na jazdę z prędkością 70 km/h.

4. Star Wars: Przebudzenie mocy (Legoland) – Carlsbad, USA

“Gwiezdne wojny” należą co prawda do Disney’a, jednak tematyczna strefa z nimi związana, znajduje się w innym parku rozrywki. W Legolandzie, gdzieś między Anaheim a San Diego. Kultowa saga przeszła długą drogę od nerdowskiej space-opery, po obecny blockbuster. A teraz możecie zobaczyć tę historię w nieco bardziej kanciastym wydaniu – stworzoną z kloców LEGO. Zarówno pod postacią fragmentów filmowych, jak i namacalnych konstrukcji!

3. Pogromcy duchów 5D (Heide Park Resort) – Soltau, Niemcy

Usytuowany w północnych Niemczech Heide Park, jest zdecydowanie najbliższą nam lokalizacją na tej liście. A do odwiedzenia ich, zachęcić ma nas sekcja nawiązująca do filmowych “Pogromców duchów”. Czeka nas tam przejażdżka w kultowym Ecto-1, oraz pięciowymiarowe doznania. Nie wiadomo jedynie, czy towarzyszyć będą nam Bill Murray z Danem Aykroydem, czy raczej Kristen Wiig z Melissą McCarthy. Zresztą, jaka różnica?

2. Liga Sprawiedliwych (Six Flags) – Austell/Jackson/Valencia, USA

Na pytanie: “Co jest lepsze of Wonder Woman?” odpowiedź może być tylko jednak: “Cała Liga Sprawiedliwych!”. Strefy “Bitwa o Metropolis” to kolejny z efektów współpracy sieci Six Flags z DC Comics. Co prawda nie otrzymamy rozrywki w 5D, ale 4D powinno nam w zupełności wystarczyć. Goście otrzymają karabiny laserowe, a ich zadaniem będzie wsparcie Batmana, Supermena, Wonder Woman i Zielonej Latarni w walce z Lexem Luthorem i Jokerem. Dodatkowo w kalifornijskim oddziale (Valencia), swoją rolę otrzyma także Harley Quinn.

1. The Walking Dead: Walka o przetrwanie

Jak wspomniałem – lubimy się bać. I takie doznania zapewni nam zapewne “Walka o przetrwanie” w post-apokaliptycznym świecie “Żywych trupów”. Co prawda Universal Studios otwarło już jakiś czas temu park “The Walking Dead Attraction”, jednak tutaj mowa o czymś bardziej namacalnym. Goście mają trafić do świata, który od 2010 roku podziwiają na ekranach telewizorów i rozegrać interaktywną walkę o przetrwanie. Za projekt odpowiada Sally Corporation, jednak (podobnie jak w przypadku Five Nights at Freddy’s) nie wiadomo jeszcze, w którym parku rozrywki powstanie sekcja “Żywych trupów”.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Pierwsza na świecie droga solarna okazała się porażką

Francuzi doskonale znają parafrazowane po dziś dzień powiedzenie "Rewolucja zjada swoje dzieci"...
Czytaj wiecej