Parowozjada: święto pod parą

Parowozjada
Już 20 lipca w skansenie w Chabówce odbędzie się kolejna Parowozjada. To drugie, obok Wolsztyńskiego „Święta pary”, tak duże wydarzenie dla miłośników kolei. I nie tylko.

Skansen w Chabówce (Sekcja Utrzymania i Napraw Taboru Zabytkowego „Skansen” Chabówka) to jedno z kilku miejsc na kolejowej mapie Polski, które każdy miłośnik pary i dymu powinien odwiedzić. Dobrym momentem na to jest Parowozjada – czyli święto parowozów. Wtedy to można obejrzeć część ekspozycji w ruchu.

Udział w tej imprezie, która odbędzie się już w dniach 20-21 lipca, można również połączyć z wypoczynkiem wakacyjnym, Chabówka znajduje się bowiem w malowniczych okolicach Rabki Zdroju. W tym roku organizatorzy imprezy przygotowali sporo atrakcji.

OKz32
Gwiazda Parowozjady 2019 – parowóz OKz32 – jedyny zachowany egzemplarz tego typu.

Głównym daniem w programie jest oczywiście parada lokomotyw parowych. Solo oraz w zestawie z zabytkowymi wagonami będziemy mogli w tym roku zobaczyć kilka piękności. Choćby przedwojenny polski parowóz Okz32 zbudowany głównie z myślą o górskich szlakach, wojenny Ty2, czy powojenny Tkt48-191 – ostatni parowóz zbudowany dla PKP przez chrzanowski Fablok.

Oprócz tego Parowozjada 2019 będzie gościć pojazdy z innych miast.

Przyjadą parowozy z Wrocławia, Pyskowic i oczywiście z Wolsztyna. Dla dzieci, za małą opłatą będzie możliwość przejażdżki w kabinie maszynisty. Dla pozostałych natomiast przejazd pociągiem retro prowadzonym przez parowóz do Kasiny Wielkiej, Raby Wyżnej i Mszany Dolnej. Oprócz tego masa innych atrakcji, o których można przeczytać na stronie internetowej skansenu oraz stronie wydarzenia na facebooku. Organizatorem Parowozjady jest PKP Cargo, które utrzymuje skansen oraz Fundacja Era Parowozów.

Zdjęcia: Skansen taboru kolejowego w Chabówce

Więcej informacji: http://skansenchabowka.pl/

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Ucho Prezesa – tego jeszcze nie było

Nowy miniserial satyryczny Roberta Górskiego to nowość w kraju. Owszem, kabarety niejednokrotnie...
Czytaj wiecej