Polacy tworzą inteligentną klawiaturę dla niepełnosprawnych i seniorów

ParrotOne
Polski start-up ParrotOne jeszcze w tym roku planuje zaprezentowanie inteligentnej klawiatury dotykowej do komputera, przeznaczonej głównie dla osób niepełnosprawnych i seniorów. Celem ParrotOne jest pomoc chorym w kontakcie ze światem oraz zwiększenie aktywności zawodowej niepełnosprawnych pracujących zdalnie.

Aplikacja mobilna i klawiatura dotykowa to dwa produkty ParrotOne, które jeszcze w tym roku mają szansę pojawić się na rynku. Obydwa rozwiązania zaprojektowane zostały głównie z myślą o osobach z ograniczoną sprawnością rąk, u których pisanie na telefonie bądź komputerze wiążę się z dodatkową trudnością i wysiłkiem. System może być pomocny także w innych przypadkach, np. u dzieci oraz osób z dysleksją czy wadami wzroku.

ParrotOne jako sprzęt

Dotykowa klawiatura to nowy projekt od ParrotOne. Prace nad urządzeniem rozpoczęto w zeszłym roku. Klawiaturę ParrotOne będzie można podłączyć do niemal każdego urządzenia, w tym do komputera stacjonarnego czy laptopa. Specjalna konstrukcja klawiatury pozwoli ograniczyć do minimum siłę potrzebną do naciskania klawiszy. Z kolei zintegrowany, oparty na sztucznej inteligencji system autosugestii słów i całych zdań (które będą pojawiać się na dotykowym wyświetlaczu OLED) pozwoli znacznie zmniejszyć liczbę ruchów potrzebnych do wprowadzenia treści w dowolnym programie – np. edytorze tekstu, kliencie poczty elektronicznej czy komunikatorze.

ParrotOne

System będzie uczyć się stylu pisania i budowanych przez użytkownika zdań, co dodatkowo przyspieszy tworzenie wiadomości.  W przypadku zakupu klawiatury przez osoby niepełnosprawne pojawi się możliwość skorzystania z dofinansowania PFRON. Zespół ParrotOne pracuje obecnie nad prototypem urządzenia, który ma powstać w ciągu najbliższych miesięcy.

ParrotOne jako aplikacja mobilna

Jednocześnie ParrotOne rozwija swój pierwszy produkt, jakim jest aplikacja mobilna w formie komunikatora. Poza szyfrowanym kanałem komunikacji, aplikacja będzie oferować połączenie z popularnymi usługami, takimi jak wiadomości SMS, Gmail czy Facebook. Twórcy mają już gotowy prototyp i planują udostępnienie finalnej wersji programu w trzecim kwartale tego roku.

ParrotOne

Podstawowym zadaniem ParrotOne jest ograniczenie do minimum potrzebnej siły oraz liczby ruchów wymaganych do napisania poprawnie sformułowanych zdań. Interfejs użytkownika aplikacji, oparty na dużych elementach wyświetlanych na całym ekranie, ułatwia pisanie przy ograniczeniach w postaci spastyczności, przykurczy, drżeniu rąk czy wad wzroku. Podobnie jak sprzętowa klawiatura, aplikacja bazuje na uczeniu maszynowym. Dzięki niemu pisanie całych zdań będzie możliwe przy wykonaniu zaledwie kilku kliknięć zamiast kilkunastu. Rozwiązanie ParrotOne poprawia również znaki interpunkcyjne, diakrytyczne oraz wielkość liter.

ParrotOne ma również pomóc niepełnosprawnym w komunikacji w językach obcych oraz uczeniu się ich. Po uruchomieniu odpowiedniego trybu, słowa i zdania tworzone przy wsparciu listy podpowiedzi, będą automatycznie tłumaczone na żądany język z zachowaniem poprawności gramatycznej i stylistycznej. Cały proces tworzenia i tłumaczenia wiadomości będzie wymagał tylko kilku kliknięć.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

ŁAZIENKOWA WAGA, KTÓRA OCENI TWOJE ZDROWIE I KONDYCJĘ

Nokia niedawno zakupiła firmę Withings za 191 milionów dolarów. Przekonał ją do...
Czytaj wiecej