PATRICIUS – Piwnica roku 2016…

Uznana za „Piwnicę roku 2016” jest jedną z najbardziej renomowanych winiarni w Tokaj – hegyaljai – borvidék, regionie winiarskim w północno – wschodniej części Węgier. Tutaj na 85 hektarach, zlokalizowanych w siedmiu winnicach, wokół pięciu wiosek, rodzina Kékessy wytwarza cenione na całym świecie wina.

Historia winnicy

Patricius jest jedną z najbardziej uznanych winiarni tokajskich. Prowadzona przez węgierskiego biznesmena i dyplomatę, Dezső Kékessa oraz jego córkę Katinkę Wimpffen – Kékessy jest w posiadaniu rodziny od końca lat dziewięćdziesiątych. Jednakże rodzina Kékessy ma zakorzenione tradycje winiarskie od XVII wieku, gdy jej przodkowie, rodzina Okolicsány była właścicielem cenionych winnic w Tokaju, Szegi oraz Szõlõske. Wraz z zakupem winnic rodzina zakupiła w Várhegy, trzystuletni budynek winiarni, którego historia pamięta hrabiowską rodzinę Wolkenstein i Falkenheim, jezuitów oraz rodziny Széchenyi – Falkenstein, Rákóczi i Hohenlohe.

Nowoczesna winiarnia

Wraz z zakupem winnic zlokalizowanych na siedmiu parcelach: Szárhegy-dűlő, Sárazsadány, Czigány-dűlő, Bodrogkisfalud, Várhegy-dűlő, Bodrogkisfalud , Lapis-dűlő, Bodrogkeresztúr, Bendecz-dűlő, Bodrogkeresztúr, Sajgó-dűlő, Bodrogkeresztúr, Teleki-dűlő w Tokaju, Dezső Kékessy skupił się na remoncie i unowocześnieniu winiarni. Odrestaurowane według rycin z 1867r zabudowania, otrzymały nową duszę w postaci przemyślanej części produkcyjnej. Zamiast systemu pompowanego, zastosowany został grawitacyjny system produkcji win. Trzypiętrowa, nowoczesna część produkcyjna, umieszczona w większości pod ziemią połączona jest z wydrążonymi w tufie, piwnicami.

Całość winiarni zachowuje tradycyjne walory węgierskich, historycznych zabudowań. To tu powstają doskonałe wytrawne wina ze szczepów Furmint, Hárslevelű, Muszkatu oraz wspaniałe, legendarne Aszú.
A jakie wina warto spróbować odwiedzając Patricius Borház?

Patricius Brut 2014

Jest winem stworzonym z trzech szczepów: Furmint, Hárslevelű oraz z udziałem 5% Sárgamuskotály, które powstało metodą tradycyjną. Wtórna fermentacja oraz leżakowanie na osadzie trwało około 24 miesięcy. Dzięki temu otrzymaliśmy złote wino z delikatną ilością bąbelków, zaskakujące w nosie nutami kwiatowymi, jabłek oraz dość wysokiej mineralności. W ustach eleganckie, z zrównoważonym musowaniem, połączonym z nienachalnym owocem i równie wysoką, co w nosie, mineralnością. Choć wino jest już pięcioletnie, to nadal dość zadziorne, ostre i nieobliczalne. Warto te bąble odłożyć na kolejne lata i cieszyć się nimi, na przykład za; kolejne pięć lat.

Green Furmint 2016 Organic

Grona użyte do produkcji tego organicznego wina pochodzą z winnicy, której gleba (Jaspis) składa się w dużej mierze z maleńkich, zbitych kamyczków powulkanicznych, zawierających między innymi hematyt, magnetyt, mangan, a związki żelaza potrafią nadać jaspisom barwę brązową, żółtą lub czerwoną. Wino to dominuje nutami z dość zrównoważonym owocem typowym dla furmintów, połączonym z dość wysoką mineralnością. Na podniebieniu dużo świeżości, owocu, a wszystko to podkręcone średnią kwasowością, mineralnością, która zakończona jest słonym wykończeniem.

Furmint 2017

Podstawowy, świeży i owocowy Furmint, który swoimi aromatami na pierwszy plan wysuwa zielone jabłka. Struktura wina jest poprawna, lecz nie wystrzałowa. Bardzo ciekawe wino, które sprawdzi się w letnie wieczory na tarasie, ale również może być ciekawym kompanem dla lekkich sałatek oraz przekąsek.
Furmint 2017 Selection
Różnica w stosunku do powyższego wina polega na tym, iż w tym przypadku 40% wina spędziło 4-5 miesięcy w beczkach z dębu węgierskiego. W tym przypadku nos jest delikatnie wycofany i delikatnie mniej uwidoczniony. Mimo wygaszonych aromatów odnajdziemy tu delikatne owoce z sadu. Usta pełniejsze, lecz bardziej delikatne. To samo z owocem. Jest, ale muśnięty delikatnie nutami dębowymi, idącymi w parze z kwasowością, która ładnie się integruje. Bardzo ciekawe wino. Wszechstronne do parowania, z wszelkiego rodzaju owocami morza, bezmięsnymi pastami, sałatkami oraz grillowanymi rybami.

Furmint 2017 Selection

Różnica w stosunku do powyższego wina polega na tym, iż w tym przypadku 40% wina spędziło 4-5 miesięcy w beczkach z dębu węgierskiego. W tym przypadku nos jest delikatnie wycofany i delikatnie mniej uwidoczniony. Mimo wygaszonych aromatów odnajdziemy tu delikatne owoce z sadu. Usta pełniejsze, lecz bardziej delikatne. To samo z owocem. Jest, ale muśnięty delikatnie nutami dębowymi, idącymi w parze z kwasowością, która ładnie się integruje. Bardzo ciekawe wino. Wszechstronne do parowania, z wszelkiego rodzaju owocami morza, bezmięsnymi pastami, sałatkami oraz grillowanymi rybami.

Muskotály 2017

Ten Żółty Muskat charakteryzuje się czarującym owocem, z kwiatowymi aromatami oraz mineralnością pochodzącą z wulkanicznej gleby. Usta poskąpione owocu, za to z elegancką kwasowością i długim, finiszem. Dobre wino na długie, letnie wieczory.

Katinka 2017

Bezpośrednia wizytówka winnicy. Nazwane imieniem córki właściciela winnicy jest kupażem Furminta, Sárgamuskotály oraz Kövérszőlő. Około 35% gron użytych do produkcji tego wina zostało pokrytych szlachetną pleśnią (Botrytis Cinerea). Wino spędziło cztery miesiące w beczce z dębu węgierskiego. Charakteryzuje się aromatami ciepłych, egzotycznych owoców, miodu, karmelu oraz wanilii. W ustach znakomite, z wysoką słodyczą (zawartości cukru wynoszącego 127 g/l) i dość pokaźną kwasowością, tworzy niezwykle pijalne wino z bardzo długim… można by rzec, nieustającym finiszem. Perfekcyjne do mniej słodkich deserów, jak również dobrze schłodzone, będzie wspaniałym kompanem jako degistive.

Tokaj Aszú 5 Puttonyos 2014

Jak to napisał mój kolega, „O Jezu, piękny”. Posiadający 140 g/l cukru oraz 10,4 g/l kwasowości, jest kupażem Furminta (80%) oraz Hárslevelű (20%). W nosie żywiołowe, na ładnym kwasowym spodzie. Odnajdziemy tu koncentrację aromatów brzoskwini, suszonych moreli, miodu jak również suszonych grzybów. Lekki owoc wspaniale łechta podniebienie. Z dość wysoką kwasowością tworzy idealną strukturę, która wraz z długim finiszem komponuje przyjemny balans kwasowości z cukrem. Choć jeszcze młody, wydaje się być już teraz idealną „piątką”.

Tokaj Aszú 6 Puttonyos 2007

Dwunastoletnie wino z 183 g/l cukru resztkowego oraz 9,6 g/l kwasowości. Takiej elegancji pragnąłby każdy. Wykorzystanie (70%) Furminta oraz (30%) Hárslevelű, jak również dodanie 6 Puttonyos (1 Puttyonyos = 24 kg gron pokrytych szlachetną pleśnią) do wina bazowego, uczyniło je bardzo eleganckim. Tutaj odnajdziemy miód, mango, karmel, wanilię jak również zioła. Usta krągłe, soczyste, z eksplozją słodyczy poskromioną łagodną kwasowością. Suszone owoce nadają głębi, która może ciągnąć się w nieskończoność.

Tokaj Eszencia 2006

Napiszę tylko tyle: ISTNE LEKARSTWO. Alkohol 2%, cukier resztkowy: 618 g/l, kwasowość 11,4 g/l, fermentacja oraz dojrzewanie w 50 litrowych baniakach przez okres 108 miesięcy … cena w winnicy ̴ 1.000 zł/butelka. Jeżeli jesteście gotowi spróbować jak smakuje Eszencia, zapraszam Was do Patricius Borház.

P.S. Część etykiet z portfolio Patriciusa dostępnych jest również w Polsce, w segmencie HoReCa (hotele, restauracje), lecz można je również nabyć w sprzedaży detalicznej.
https://www.youtube.com/watch?v=b94Eov3CaQI
Żródło: Patricius Tokaj


Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Saksonia – malowniczy region winnych inspiracji

Nieodzowną wizytówką Saksonii są przede wszystkim barokowe Drezno, sławna na całą Europę...
Czytaj wiecej