Patty Jenkins i Antoine Fuqua w komisji konkursowej 4 sezonu Lexus Short Films

Reżyserka Patty Jenkins, znana z takich produkcji jak „Wonder Woman czy „Monster” oraz Antoine Fuqua (m.in. „Dzień próby”, „Olimp w ogniu”), będą oceniać prace konkursowe w kolejnej edycji wspólnego projektu Lexusa i The Weinsten Company. Dołączą do Taylora Sheridana.

Hasłem tegorocznej edycji Lexus Short Films jest „Transformacja”, przemiana rzeczy zwykłych w niezwykłe. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 sierpnia. Spośród nich jurorzy wybiorą cztery najlepsze, które zostaną wyprodukowane przez Joey’a Horvitz’a z ramienia The Weinstein Company. Obok reżyserów w komisji zasiądą przedstawiciele ścisłego kierownictwa TWC i Lexusa. Finaliści będą również mieli możliwość spotkać się z Patty i Taylorem podczas produkcji swoich filmów.

Lexus Short Films to przepustka do spełnienia zawodowych marzeń, możliwość współpracy z najwybitniejszymi twórcami z branży, gwarancja właściwie obranego kierunku w karierze. To również szansa na realizację najbardziej śmiałych i kreatywnych pomysłów.

W ubiegłym roku młodzi twórcy nadesłali ponad 5 tysięcy prac, jest to liczba porównywalna z najbardziej prestiżowymi festiwalami filmowymi na świecie.

Gotowy do aplikowania?

https://www.youtube.com/watch?v=_sMIZ74_dcY

Więcej informacji pod adresem www.LexusShortFilms.com

Patty Jenkins

Patty Jenkins to scenarzystka i reżyserka, której najsłynniejszym dziełem jest zrealizowany przez Warner Bros. i DC Comics film „Wonder Woman. Jej debiutem był film „Monster” z 2003 r. z Charlize Theron, oparty na historii seryjnej morderczyni Aileen Wuornos, oraz pilotowy odcinek serialu AMC „Dochodzenie” („The Killing”).

Patty rozpoczęła karierę jako malarz w nowojorskim The Cooper Union. Po przejściu do branży filmowej spędziła osiem lat jako pierwszy asystent operatora. Po studiach w American Film Institute w Los Angeles napisała scenariusz filmu „Monster” i wyreżyserowała go. Roger Ebert uznał „Monster” za najlepszy film roku i trzeci film dekady, zaś American Film Institute zaliczył go do dziesięciu najlepszych filmów roku. Rola w nim dała Charlize Theron szereg nagród, od Oscara, przez Golden Globe i SAG Award po liczne nagrody krytyków dla najlepszej aktorki. Patty również dostała wiele nagród i nominacji, w tym nagrodę za najlepszy pierwszy film fabularny roku 2004 w konkursie Independent Spirit Awards.

Jenkins reżyserowała następnie liczne filmy reklamowe i telewizyjne, w tym pilotowy i finałowy odcinek serialu „Dochodzenie”, za który otrzymała nominację do Emmy i dostała nagrodę DGA. Reżyserowała też wiele innych seriali, w tym „Bogaci bankruci” („Arrested Development”) dla telewizji Fox oraz „Ekipa” („Entourage”) dla HBO. Kolejną nominację do Emmy dostała za ostatni odcinek FIVE – serii krótkich filmów na temat raka piersi nakręconych dla Lifetime wraz z Jennifer Aniston, Alicią Keys, Demi Moore i Penelope Spheeris.

W roku 2017 wyreżyserowany przez Jenkins film „Wonder Woman” pobił rekord przychodu w kategorii filmów akcji reżyserowanych przez kobietę, zarabiając ponad 788,6 mln USD.

Antoine Fuqua

Antoine Fuqua jest jednym z najbardziej rozchwytywanych filmowców swego pokolenia, cenionym za umiejętność budowania narracji w oparciu zarówno o akcję, jak i postaci.

Fuqua nakręcił ostatnio „Siedmiu wspaniałych”, remake słynnego westernu z roku 1960, hołd dla  „Siedmiu samurajów” Akiry Kurosawy. W filmie tym Fuqua zawarł współczesną wizję do klasycznej historii z gwiazdorską obsadą (m. in. Chris Pratt, Denzel Washington i Ethan Hawke). Jego kolejny film, „The Equalizer 2”, czwarty z udziałem Denzela Washingtona, wejdzie na ekrany 14 września 2018 r.

Fuqua wyreżyserował dla The Weinstein Company bokserski dramat („Do utraty sił”) „Southpaw” z Jake’em Gyllenhaalem, a także hitowy „Bez litości” („The Equalizer”) dla Sony. Chwalony przez krytyków dramat „Dzień próby” („Training Day”) przyniósł Denzelowi Washingtonowi Nagrodę Akademii za najlepszą rolę, a Ethanowi Hawke’owi nominację do Oscara za najlepszą rolę drugoplanową. Fuqua reżyserował również „Olimp w ogniu” („Olympus Has Fallen”) z Gerardem Butlerem i Morganem Freemanem, „Gliniarzy z Brooklynu” („Brooklyn’s Finest”) z Richardem Gere, międzynarodowy hit „Król Artur” („King Arthur”) z Clive’em Owenem i ceniony dokument bluesowy „Lightning in a Bottle”, wyprodukowany przez Martina Scorsese.

Jego firma producencka Fuqua Films tworzy projekty i treści dla kina i telewizji. Fuqua jest obecnie producentem wykonawczym serialu medycznego telewizji FOX „The Resident”, zaś wspólnie z Lebronem Jamesem produkuje dla HBO Entertainment wieloczęściowy film dokumentalny o życiu i karierze Muhammada Alego, który również reżyseruje.

Fuqua jest również wysoce cenionym reżyserem reklam i wideoklipów – pracował dla takich marek, jak Nike, Armani i Pirelli, zdobywając liczne nagrody. Jest głęboko zaangażowany we wspieranie młodzieży z trudnych środowisk poprzez udział w tworzeniu filmów. Za swą działalność charytatywną został ostatnio uhonorowany przez The Opportunity Network.

Taylor Sheridan

Nominowany do Oskara scenarzysta zadebiutował w roli reżysera thrillera „Wind River”, ostatniej części trylogii jego autorstwa. Film zadebiutował na Sundance Film Festival 2017 i trafi do kin w sierpniu tego roku. Główne role grają Jeremy Renner i Elizabeth Olsen, a za produkcję odpowiadała firma The Weinstein Company.

Sheridan jest m.in. autorem scenariusza do filmu „Aż do piekła”, który dobył 4 nominacje do Oskara, w tym w kategoriach najlepszy film i najlepszy scenariusz oryginalny. Film był nominowany także do innych nagród: Gotham Awards, Critics’ Choice Awards, Złotych Globów, WGA Awards i Independent Spirit Awards.

Do jego wcześniejszych prac należy „Sicario” z 2015 roku w reżyserii Denisa Villeneuve’a, z Benicio Del Toro, Emily Blunt i Joshem Brolinem w rolach głównych. Film zdobył nominacje do wielu nagród, w tym najlepszy film kinowy PGA i najlepszy oryginalny scenariusz WGA. Jego sequel, „Soldado”, jest obecnie w postprodukcji. Film wyreżyserował Stefano Sollima. Aktualnie Sheridan pracuje nad adaptacją DISORDER w oparciu o francuski film dla Escape Artists i Sony Pictures. Sheridan będzie również scenarzystą i reżyserem serialu telewizyjnego „Yellowstone” z Kevin Costnerem, który produkować będzie The Weinstein Co.

Autor artykułu
More from Dominika Telega

National Geographic wybrał najlepsze zdjęcia 2016 roku

52 zdjęcia wybrane spośród dwóch milionów nadesłanych, opowiadające ponad sto różnych historii...
Czytaj wiecej