Patty Jenkins i Antoine Fuqua w komisji konkursowej 4 sezonu Lexus Short Films

Reżyserka Patty Jenkins, znana z takich produkcji jak „Wonder Woman czy „Monster” oraz Antoine Fuqua (m.in. „Dzień próby”, „Olimp w ogniu”), będą oceniać prace konkursowe w kolejnej edycji wspólnego projektu Lexusa i The Weinsten Company. Dołączą do Taylora Sheridana.

Hasłem tegorocznej edycji Lexus Short Films jest „Transformacja”, przemiana rzeczy zwykłych w niezwykłe. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 sierpnia. Spośród nich jurorzy wybiorą cztery najlepsze, które zostaną wyprodukowane przez Joey’a Horvitz’a z ramienia The Weinstein Company. Obok reżyserów w komisji zasiądą przedstawiciele ścisłego kierownictwa TWC i Lexusa. Finaliści będą również mieli możliwość spotkać się z Patty i Taylorem podczas produkcji swoich filmów.

Lexus Short Films to przepustka do spełnienia zawodowych marzeń, możliwość współpracy z najwybitniejszymi twórcami z branży, gwarancja właściwie obranego kierunku w karierze. To również szansa na realizację najbardziej śmiałych i kreatywnych pomysłów.

W ubiegłym roku młodzi twórcy nadesłali ponad 5 tysięcy prac, jest to liczba porównywalna z najbardziej prestiżowymi festiwalami filmowymi na świecie.

Gotowy do aplikowania?

https://www.youtube.com/watch?v=_sMIZ74_dcY

Więcej informacji pod adresem www.LexusShortFilms.com

Patty Jenkins

Patty Jenkins to scenarzystka i reżyserka, której najsłynniejszym dziełem jest zrealizowany przez Warner Bros. i DC Comics film „Wonder Woman. Jej debiutem był film „Monster” z 2003 r. z Charlize Theron, oparty na historii seryjnej morderczyni Aileen Wuornos, oraz pilotowy odcinek serialu AMC „Dochodzenie” („The Killing”).

Patty rozpoczęła karierę jako malarz w nowojorskim The Cooper Union. Po przejściu do branży filmowej spędziła osiem lat jako pierwszy asystent operatora. Po studiach w American Film Institute w Los Angeles napisała scenariusz filmu „Monster” i wyreżyserowała go. Roger Ebert uznał „Monster” za najlepszy film roku i trzeci film dekady, zaś American Film Institute zaliczył go do dziesięciu najlepszych filmów roku. Rola w nim dała Charlize Theron szereg nagród, od Oscara, przez Golden Globe i SAG Award po liczne nagrody krytyków dla najlepszej aktorki. Patty również dostała wiele nagród i nominacji, w tym nagrodę za najlepszy pierwszy film fabularny roku 2004 w konkursie Independent Spirit Awards.

Jenkins reżyserowała następnie liczne filmy reklamowe i telewizyjne, w tym pilotowy i finałowy odcinek serialu „Dochodzenie”, za który otrzymała nominację do Emmy i dostała nagrodę DGA. Reżyserowała też wiele innych seriali, w tym „Bogaci bankruci” („Arrested Development”) dla telewizji Fox oraz „Ekipa” („Entourage”) dla HBO. Kolejną nominację do Emmy dostała za ostatni odcinek FIVE – serii krótkich filmów na temat raka piersi nakręconych dla Lifetime wraz z Jennifer Aniston, Alicią Keys, Demi Moore i Penelope Spheeris.

W roku 2017 wyreżyserowany przez Jenkins film „Wonder Woman” pobił rekord przychodu w kategorii filmów akcji reżyserowanych przez kobietę, zarabiając ponad 788,6 mln USD.

Antoine Fuqua

Antoine Fuqua jest jednym z najbardziej rozchwytywanych filmowców swego pokolenia, cenionym za umiejętność budowania narracji w oparciu zarówno o akcję, jak i postaci.

Fuqua nakręcił ostatnio „Siedmiu wspaniałych”, remake słynnego westernu z roku 1960, hołd dla  „Siedmiu samurajów” Akiry Kurosawy. W filmie tym Fuqua zawarł współczesną wizję do klasycznej historii z gwiazdorską obsadą (m. in. Chris Pratt, Denzel Washington i Ethan Hawke). Jego kolejny film, „The Equalizer 2”, czwarty z udziałem Denzela Washingtona, wejdzie na ekrany 14 września 2018 r.

Fuqua wyreżyserował dla The Weinstein Company bokserski dramat („Do utraty sił”) „Southpaw” z Jake’em Gyllenhaalem, a także hitowy „Bez litości” („The Equalizer”) dla Sony. Chwalony przez krytyków dramat „Dzień próby” („Training Day”) przyniósł Denzelowi Washingtonowi Nagrodę Akademii za najlepszą rolę, a Ethanowi Hawke’owi nominację do Oscara za najlepszą rolę drugoplanową. Fuqua reżyserował również „Olimp w ogniu” („Olympus Has Fallen”) z Gerardem Butlerem i Morganem Freemanem, „Gliniarzy z Brooklynu” („Brooklyn’s Finest”) z Richardem Gere, międzynarodowy hit „Król Artur” („King Arthur”) z Clive’em Owenem i ceniony dokument bluesowy „Lightning in a Bottle”, wyprodukowany przez Martina Scorsese.

Jego firma producencka Fuqua Films tworzy projekty i treści dla kina i telewizji. Fuqua jest obecnie producentem wykonawczym serialu medycznego telewizji FOX „The Resident”, zaś wspólnie z Lebronem Jamesem produkuje dla HBO Entertainment wieloczęściowy film dokumentalny o życiu i karierze Muhammada Alego, który również reżyseruje.

Fuqua jest również wysoce cenionym reżyserem reklam i wideoklipów – pracował dla takich marek, jak Nike, Armani i Pirelli, zdobywając liczne nagrody. Jest głęboko zaangażowany we wspieranie młodzieży z trudnych środowisk poprzez udział w tworzeniu filmów. Za swą działalność charytatywną został ostatnio uhonorowany przez The Opportunity Network.

Taylor Sheridan

Nominowany do Oskara scenarzysta zadebiutował w roli reżysera thrillera „Wind River”, ostatniej części trylogii jego autorstwa. Film zadebiutował na Sundance Film Festival 2017 i trafi do kin w sierpniu tego roku. Główne role grają Jeremy Renner i Elizabeth Olsen, a za produkcję odpowiadała firma The Weinstein Company.

Sheridan jest m.in. autorem scenariusza do filmu „Aż do piekła”, który dobył 4 nominacje do Oskara, w tym w kategoriach najlepszy film i najlepszy scenariusz oryginalny. Film był nominowany także do innych nagród: Gotham Awards, Critics’ Choice Awards, Złotych Globów, WGA Awards i Independent Spirit Awards.

Do jego wcześniejszych prac należy „Sicario” z 2015 roku w reżyserii Denisa Villeneuve’a, z Benicio Del Toro, Emily Blunt i Joshem Brolinem w rolach głównych. Film zdobył nominacje do wielu nagród, w tym najlepszy film kinowy PGA i najlepszy oryginalny scenariusz WGA. Jego sequel, „Soldado”, jest obecnie w postprodukcji. Film wyreżyserował Stefano Sollima. Aktualnie Sheridan pracuje nad adaptacją DISORDER w oparciu o francuski film dla Escape Artists i Sony Pictures. Sheridan będzie również scenarzystą i reżyserem serialu telewizyjnego „Yellowstone” z Kevin Costnerem, który produkować będzie The Weinstein Co.

Autor artykułu
More from Dominika Telega

Lexus&Goodyear – tak należy projektować przyszłość motoryzacji

Pamiętamy Lexusa na lodowych kołach. Na gigantycznych rzeźbach, autorstwa 4 utalentowanych rzemieślników...
Czytaj wiecej