Paweł Pawlikowski w jury Festiwalu Filmowego w Cannes

Paweł Pawlikowski, fot. Wunsche & Samsel
Paweł Pawlikowski, fot. Wunsche & Samsel
Niebawem gwiazdy światowego kina znów zawitają na Lazurowym Wybrzeżu, gdzie między 14 a 25 maja odbędzie się 72. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Okazuje się, że po raz kolejny Paweł Pawlikowski odegra znaczącą rolę podczas tego prestiżowego wydarzenia – tym razem jednak w nowej dla siebie roli.

Nastał maj, a wraz z nim na horyzoncie majaczyć zaczął już canneński festiwal filmowy – jedna z najważniejszych imprez w branży. Miejsce to jest szczególne dla wielu Polaków, ale ostatnich to Paweł Pawlikowski wspomina je najlepiej. Zeszłoroczna “Zimna wojna” co prawda nie zdobyła głównej nagrody, ale jej twórca otrzymał Złotą Palmę dla najlepszego reżysera. W tym roku reżyser oscarowej “Idy” oczywiście zawita na Francuskiej Riwierze, choć w innej niż dotychczas roli.

Paweł Pawlikowski ze Złotą Palmą dla najlepszego reżysera podczas zeszłorocznego festiwalu, fot. PAP
Paweł Pawlikowski ze Złotą Palmą dla najlepszego reżysera podczas zeszłorocznego festiwalu, fot. PAP

Spokojnie, Paweł Pawlikowski nie pospieszył się z nakręceniem kolejnego filmu. Nie zanosi się zresztą, by topowy obecnie reżyser z Polski pokazał swoje kolejne dzieło w najbliższej przyszłości. Za wielkie wyróżnienie należy jednak uznać propozycję, jaką złożyli mu organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Zaprosili oni Pawlikowskiego do udziału w kolejnej edycji jako jurora – w przeszłości ten zaszczyt spotkał jedynie Romana Polańskiego (1986, 1991 jako przewodniczący) i Jerzego Skolimowskiego (1987).

Poza twórcą “Idy” i “Zimnej wojny” w Cannes tegorocznych pretendentów do Złotych Palm oceniać będą niemniej utytułowani: Yorgos Lanthimos (Złota Palma za najlepszy film 2015 za “Lobster” oraz za najlepszy scenariusz 2017 za “Zabicie świętego jelenia”); Alice Rohrwacher (Złota Palma za najlepszy scenariusz 2018 za film “Szczęśliwy Lazzaro”); Robin Campillo (zdobywca czterech wyróżnień w Cannes w 2017 za “120 uderzeń serca”); Kelly Reichardt (“Meek’s Cutoff”, “Night Moves”); Enki Bilal (kultowy francuski artysta komiksowy); Maimouna N’Diaye (“Eye of the Storm”) i aktorka Elle Fanning. Przewodniczącym uczyniono natomiast Alejandro Gonzáleza Iñárritu – autora “Birdmana” i “Zjawy”, za które zdobył łącznie cztery Oscary, ale też filmów “Amores perros” czy “Babel”, które w poprzedniej dekadzie przyniosły mu pięć wyróżnień w Cannes.

Jury 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, fot. Twitter Festival de Cannes
Jury 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, fot. Twitter Festival de Cannes

Tegoroczna, już 72. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes odbędzie się w dniach 14-25 maja. O Złotą Palmę w konkursie głównym powalczą między innymi Terrence Malick, Pedro Almodóvar czy Xavier Dolan. Werdykt, w którym swój udział będzie mieć Paweł Pawlikowski, poznamy oczywiście ostatniego dnia festiwalu. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Jak pandemia wpłynęła na branżę gastronomiczną?

Co jak co, ale kreatywność – przecież od zawsze ważna w biznesie...
Czytaj wiecej