Penelope Cruz polską Wonder Woman

Powstaje film o Krystynie Skarbek polskiej agentce z czasów Drugiej Wojny Światowej. Główną rolę ma zagrać właśnie Penelope Cruz.
Krystyna Skarbek

Nad filmem pracuje Maria Nurowska, pisarka która debiutowała na łamach pisma „Literatura” Pierwsze opowiadania wydała w 1975 roku, ma na koncie również scenariusze sztuk teatralnych czy powieść biograficzną o Ryszardzie Kuklińskim. Jej książki przetłumaczono na 16 języków. Teraz przygotowuje film opowiadający o historii Krystyny Skarbek. Ta urodzona w 1908 roku kobieta zasłynęła brawurowymi akcjami dywersyjnymi na terenach Europy pozostającymi pod okupacją niemiecką. Skarbek na świat przyszła w Trzepnicy koło Piotrkowa Trybunalskiego w ziemiańskiej rodzinie. W młodości uprawiała m.in. wspinaczkę górską i jeździectwo, ma również na koncie występ w konkursie Miss Polonia. Jeszcze do 1939 roku była dwa razy zamężna. Wybuch wojny zastał ją poza granicami kraju. Wtedy przez Francję przedostała się do Wielkie Brytanii i wstąpiła do Special Operations Executive, tajnej organizacji utworzonej na rozkaz Winstona Churchilla mającej prowadzić działania dywersyjne na terenach okupowanych przez III Rzeszę.

Krystyna Skarbek, zdjęcie z legitymacji SOE.

Jako Christine Granville trafiła na Węgry skąd kilkukrotnie udawała się na misje kurierskie do Polski, między innymi przemycając radiostację, która działała potem w Podkowie Leśnej. Pomagała przedostawać się internowanym na Węgrzech rodakom na zachód, brała udział w zdobyciu planów inwazji Niemiec na ZSRR. Działała również w Kairze czy we Francji, a gdy w Warszawie wybuchło Powstanie, wielokrotnie domagała się przerzutu do kraju oraz próbowała wymusić pomoc Anglików dla walczących Warszawiaków. Służbę zakończyła w kwietniu 1945 roku. Została sama, w Kairze ze 100 funtami odprawy. Po wojnie imała się różnych zajęć, była pokojówką, sprzedawczynią czy stewardessą na statkach. Mówi się, że podczas jednego z rejsów miała romans z samym Ianem Flemingiem, a postać Vesper Lynd z powieści o Jamesie Bondzie “Casino Royale” była właśnie inspirowana jej osobą. Zginęła w 1952 roku pchnięta nożem przez kolegę z pracy na statku, gdy odrzuciła jego oświadczyny.

 

Gazeta Super Express dotarła do informacji, że główną rolę w filmie Nurowskiej ma zagrać właśnie Penelope Cruz, słynna hiszpańska aktorka znana m.in. z filmów “Sexi Pistols”, “Sahara”, “Volver” czy “Vicky, Christina, Barcelona”. Prywatnie Penelope Cruz jest żoną aktora Javiera Bardema. Jak dowiedział się SE na aktorkę postawiła sama Maria Nurowska, po konsultacji z francuskimi i włoskimi producentami. Więcej informacji na temat filmu mamy poznać między Bożym Narodzeniem, a Nowym Rokiem.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Powrót wahadłowców: Dream Chaser

Wygląda na to, że statki kosmiczne wielorazowego użytku wrócą do łask. Projekt...
Czytaj wiecej