Pía León najlepszą Szefową Kuchni 2021!

Pía León
Pía León od piętnastu lat pnie się po szczeblach kulinarnej kariery – odkąd przywdziała biały fartuch szefowej kuchni, na nowo buduje kulinarną reputację Peru. Po licznych sukcesach przyszedł natomiast czas na tytuł Najlepszej Szefowej Kuchni w plebiscycie The World's 50 Best.

Tegoroczną nagrodę The World’s Best Female Chef Award 2021 otrzyma Pía León. Zwycięstwo w tej dziedzinie ogłoszono jako przedsmak powracającego po covidowej przerwie The World’s 50 Best Restaurants 2021. Organizatorzy już odliczają dni do zaplanowanej na 5 października gali, która odbędzie się w Antwerpii. To właśnie tam peruwiańska szefowa kuchni otrzyma swoją nagrodę. León nie po raz pierwszy jest wyróżniana, ale mimo ciągłych sukcesów wciąż zaskakuje niebanalnymi pomysłami realizowanymi w restauracjach, o których mówi cały świat!

Pía León i jej droga do sukcesu

Pía León, The Worlds Best Female Chef 2021
Jedno z dań Píi León

Już na samym początku swojej kariery Pía dała się poznać jako osoba pełna cichej determinacji i ogromnej kreatywności. W jej kuchni nie ma miejsca na kompromisy! Jeśli się angażuje, to w stu procentach. Od samego początku rzuciła się w wir pracy w restauracji Central w Limie i oddała temu miejscu całe swoje serce. Co miesiąc podróżowała, ale nie w ramach relaksu – szukała inspiracji, które mogłaby wykorzystać w swoim kulinarnym świecie.

Znalezienie równowagi między jej pasjami i priorytetami zajęło kilka lat i wymagało wielu prób. W 2016 roku wraz z Virgilio Martínezem (obecnym mężem) powitała na świecie swojego syna Cristóbala. W drugiej połowie 2018 roku Central została natomiast przeniesiona z pierwotnej lokalizacji w dzielnicy Miraflores do nowego budynku w Barranco. Miesiąc później León otworzyła własną restaurację Kjolle, dzieląc przestrzeń z lokalem męża.

Obecnie Pía León zarządza w sumie trzema restauracjami, ciągle poszukując nowych składników z Peru – także tych rzadkich, pochodzących z Andów. Dodatkowo uczy ludzi na całym świecie, jak używać tradycyjnych dla peruwiańskiej kuchni składników. W latach 2014-2016 restauracja Central nieprzerwanie była Najlepszą Restauracją w Ameryce Łacińskiej. Lokal wyróżniono też na liście World’s 50 Best. Jednak wtedy dopiero zaczęło się pasmo jej kolejnych sukcesów.

Klucz do sukcesu

Kjolle, Ken Motohasi Herrera
Wnętrze restauracji Kjolle, fot. Ken Motohasi Herrera

Nie każdego dnia dostaje się takie nagrody jak The World’s Best Female Chef Award 2021. Pía León od samego początku swojej kulinarnej przygody starała się jednak wyróżnić na tle ogromnej konkurencji. Te starania zostały niejednokrotnie były natomiast dostrzegane. Warto wspomnieć choćby przyznany jej w 2019 roku tytuł The Best Chef Rising Star Award.

Kluczem do jej sukcesu były dyscyplina i konkretne podejście w kuchni. León zdawała sobie sprawę, że staje się coraz bardziej konkurencyjna i twarda. Z biegiem lat – jak w każdym zawodzie – intensywność nieco spadła, ale nie spowodowało to zwolnienia przez nią tempa. Najlepsza Szefowa Kuchni 2021 wie, że jeśli jest się w czymś dobrym, należy w to iść!

Autor artykułu
More from Natalia Juszczak

Powrót w pięknym stylu – otwarcie po pandemii i sukces restauracji The Alchemist

Nawet najambitniejsza restauracja świata musiała zmierzyć się ze skutkami lockdownu. Miejsce, które...
Czytaj wiecej