Gita – tragarz przyszłości

Włoska firma Piaggio słynąca z produkcji skuterów i motocykli zaprezentowała nowy wynalazek: autonomicznych tragarzy. Oto Gita i Kilo.

Włoska firma Piaggio słynąca z produkcji skuterów i motocykli zaprezentowała nowy wynalazek: autonomicznego tragarza.

Piaggio Fast Forward to spółka zależna od Grupy Piaggio firmy produkującej jednoślady w tym motocykle Aprilia czy słynny skuter Vespa. Powstała aby projektować nowoczesne autonomiczne systemy. Ich najnowszymi dziećmi są Gita i Kilo – w pełni autonomiczne urządzenia do transportu niewielkich ładunków. Gita (z wł. krótka podróż) to dwukołowy pojazd mierzący ok 65 centymetrów. Do specjalnego schowka może zabrać ok 20 kilogramów ładunku. Posiada odbiornik GPS oraz system kamer. To pozwala śledzić właściciela omijając wszystkie napotkane przeszkody. Ponadto może podróżować sama po wyznaczonych trasach które już odbyła. Sama tworzy również mapy 3D otoczenia które mija. Maksymalna prędkość dochodząca do 35 kmh daje możliwość wykorzystania jej nawet podczas jazdy na rowerze. W pełni naładowane akumulatory pozwalają jej działać nawet przez osiem godzin gdy podróżuje z prędkością pieszego (ok 5 kmh)

Kilo to po prostu większy brat Gity. Posiada dodatkowe trzecie koło i pozwala zapakować ponad 110 kilogramów ładunku. Pomysłów na wykorzystanie tej pary mogą być tysiące. Od pomocnika przy zakupach, przez asystenta przy treningu, po dostawcę jedzenia czy każdego innego zamówionego w sklepie artykułu. Może służyć jako goniec w fabrykach i magazynach czy nawet wyprowadzić psa na spacer. Niestety na razie nie jest znana cena Gity i Kilo, ani data wejścia do produkcji seryjnej. Tak czy inaczej oba wyglądają na mocno zaawansowane prototypy, a to pozwala sądzić że są na tyle dopracowane, że niedługo będzie można je bez problemu nabyć.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Polskie wzornictwo w Muzeum Narodowym

W warszawskim Muzeum Narodowym otwarto nową wystawę stałą. Tym razem na taki...
Czytaj wiecej