Pierwszy start w zawodach biegowych

Co to znaczy być gotowym do biegu? Nieważne, czy jesteś początkującym biegaczem, który po raz pierwszy w życiu stoi na linii startu, czy też bieganie jest Twoim chlebem powszednim, zawsze przygotowanie do startu wygląda tak samo.

Do wszystkiego należy podchodzić z rozumem. Warto przemyśleć, kiedy jest się gotowym na wyzwanie oraz podjęcie intensywnego wysiłku fizycznego. Pierwszy start w zawodach to pewnego rodzaju sprawdzenie własnych możliwości. Kiedy najlepiej to zrobić?

Bądź świadomy swoich możliwości. Przeanalizuj swoje dzienniczki treningowe i zdecyduj, czy Twój organizm jest już gotowy na niemiłosierny wysiłek.

Dużo w podjęciu właściwej decyzji zależy od tego, jaką masz obecnie kondycję. Jeśli twoją jedyną aktywnością jest marsz do sklepu, zdecydowanie nie jesteś gotowy do startu. Jeżeli biegasz od dłuższego czasu, pora sprawdzić, na co cię stać.

  1. Zapisz się!
  2. Zerknij do kalendarza i wybierz najlepszy start dla Ciebie. Nie zaczynaj od maratonu! Sprawdź się na krótszym dystansie.
  3. Zakup profesjonalne buty! Bez odpowiedniego sprzętu, czyli butów do biegania, nie ma co zaczynać. Nie biegaj w swoich zwykłych, jeśli są za ciasne, narazisz się na kontuzje, obtarcia palców lub bolesne bąble.
  4. Zjedz lekkostrawne śniadanie. Najpóźniej 2 godziny przed startem zjedz śniadanie głównie składające się z węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym. Świetnie sprawdzi się biała bułka z dżemem lub miodem.
  5. Pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu! W pierwszej kolejności przyjmij od 500- 600 ml płynów bogatych w węglowodany 2 godziny przed zawodami. Tuż przed rozpoczęciem wysiłku fizycznego (od 15 do 5 min) ważne, abyś wypił kolejną porcję napoju, którego objętość nie przekroczy 250 ml.
  6. Wykonaj dobrą rozgrzewkę! Dobrze wykonana rozgrzewka będzie pełniła nie tylko funkcję zabezpieczającą, ale także znacząco wpłynie na twoje możliwości wysiłkowe. Jej głównym celem jest zwiększenie temperatury wewnątrzmięśniowej, poprawa elastyczności mięśni oraz stymulacja układu nerwowo- mięśniowego.
  7. Zacznij spokojnie! Realnie oceniaj swoje możliwości. Nie ustawiaj się z przodu stawki. Jeżeli zaczniesz biec zbyt szybko, może okazać się, że zabraknie ci sił na ostatnich kilometrach.
  8. Ostro finiszuj! Na ostatnich metrach daj z siebie wszystko. Nie masz już nic do stracenia.
  9. Rozciągaj się po każdych zawodach! Ćwiczenia rozciągające powinny stanowić nieodłączny element startu. Rozciąganie przyczynia się do rozluźnienia mięśni i pozwala rozluźnić sąsiadujące w nim stawy, dzięki temu zyskujesz większą swobodę ruchu.

Decyzja o pierwszym starcie w zawodach masowych musi być podjęta odpowiedzialnie. Nie działaj spontanicznie.

Jeżeli wytrenowałeś swój organizm na tyle, że ufasz we własne możliwości, poprawiłeś kondycję, stałeś się sprawniejszy oraz odpowiednio się odżywiasz, to znaczy, że jesteś gotów. Nic już nie stoi na przeszkodzie, abyś wystartował w pierwszych zawodach.

Autor artykułu
More from Sara Szost

Jak sobie radzić ze stresem przed zawodami?

Stres jest złożonym i ciągle obecnym zjawiskiem w życiu sportowca. Według Światowej...
Czytaj wiecej