Pinot Noir z austriackiego opactwa benedyktyńskiego

Pinot Noir, Olaf Kuziemka
Fot. Olaf Kuziemka
Winiarstwo na ziemiach dzisiejszej Austrii sięga czasów na długo przed przybyciem tam Rzymian. Choć jego historia jest pełna wzlotów i upadków, to od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku wyraźnie się odbudowało – dziś austriackie wina cieszą się natomiast bardzo dobrą reputacją.

Badania archeologiczne prowadzone na terenach obecnej Austrii wskazują, iż winiarstwo znane tu było ponad dwa i pół tysiąca lat przed naszą erą. Na kartach historii jednakże odcisnęło swoje piętno dopiero wraz z przybyciem na te tereny legionów rzymskich zakładających nad brzegami Dunaju obozy oraz obsadzając strome zbocza winoroślą. Kolejnym epizodem w historii tych ziem jest natomiast przełom X i XI wieku naszej ery, kiedy zaczęto mówić o regularnej uprawie winorośli za sprawą osadzających się mnichów.

Następnych sześć wieków przyniosło sukcesywny rozwój winiarstwa. Spowolniła go dopiero w XVII wieku filoksera, która zniszczyła praktycznie wszystkie nasadzenia w Europie. Kolejnym piętnem odciśniętym na austriackim winiarstwie były natomiast dwie wojny światowe, które doprowadziły do załamania się winiarskiego rynku. Dopiero druga połowa XX wieku pozwoliła stopniowo odbudowywać rozwój winiarstwa w Austrii. Co prawda w latach 80. ubiegłego stulecia nastąpiło małe potknięcie, jednak o nim nie wspominajmy. Tak czy inaczej, można by rzec, iż z całą pewnością dzisiejsze wina austriackie cieszą się wielkim zainteresowaniem oraz reputacją na międzynarodowych rynkach.

Austria grüner veltlinerem stoi!

Powierzchnia upraw winorośli w Austrii wynosi ponad pięćdziesiąt tysięcy hektarów. Dominują tu białe odmiany, takie jak: grüner veltliner (stanowiący 37% wszystkich upraw), welschriesling, muskat-ottonel, zierfandler, riesling, muskateller. Czerwone odmiany zdominowane są natomiast przez: blauer portugieser, zweigelt, blaufränkisch oraz blauer burgunder (pinot noir).

Stift Göttweig (benedyktyńskie Opactwo Göttweig)

Weingut Stift Göttweig
Fot. Weingut Stift Göttweig

Położone wysoko na wzgórzu, oddzielone Dunajem od Krems, opactwo benedyktyńskie Stift Göttweig zbudowano na wysokości czterystu czterdziestu dziewięciu metrów nad poziomem morza. Ze względu na swoją lokalizację na Göttweiger Berg często nazywane jest austriackim Montecassino. Swoją historię zawdzięcza biskupowi Pasawy, który w 1083 roku założył opactwo dla zakonu augustianów. To jednak w 1094 roku przekazane zostało benedyktynom, w których rękach pozostaje do dziś.

Od tego czasu rolnictwo, leśnictwo oraz uprawa winorośli były gospodarczą podstawą egzystencji mnichów. To też czyniło opactwo głównym punktem odpowiadającym za rozwój upraw w regionie. Bardzo duży wpływ rynkowy w uprawie winorośli przypadł opactwu na początku XVI wieku. Roczny udział w produkcji win był wówczas tak wysoki, że po tragicznym pożarze w 1718 roku, który doszczętnie zniszczył zabudowania, sfinansowano odbudowę opactwa tylko i wyłącznie z dochodów ze sprzedaży wina.

Niechlubny okres dla benedyktynów powrócił wraz z przyłączeniem Austrii do III Rzeszy w 1938 roku

Benedyktynów wygnano wówczas z Stift Göttweig, a zarządcą opactwa zostało miasto Krems. Losy odwróciły się jednak wraz z końcem wojny. Krems zwróciło całkowicie splądrowane i zniszczone zabudowania prawowitym właścicielom. Ci zaś, powracając na swoje włości, zaczęli odbudowywać się i powracać do swoich korzeni – uprawy winorośli. Do 1987 roku działalność winiarską na areale dwudziestu sześciu hektarów prowadzono pod okiem o. Alberta Dexela przez benedyktynów. Następne lata ze względów ekonomicznych przyniosły jednak kolejne zmiany.

Winnice wydzierżawiono miłośnikowi wina Wolfgangowi Unregowi, który z wielką pasją wkroczył w nowe wyzwanie. Nagła śmierć dzierżawcy kolejny raz odwróciła historię winnic. Te dzierżawione są ponownie od 2006 roku nowo założonej firmie Weingut Stift Göttweig; spółce, której udziałowcami są wszyscy miłośnicy wina. Obecnie w portfolio Weingut Stift Göttweig dostępne są między innymi: Grüner Veltliner oraz Riesling w trzech odsłonach (Rose, Pinot Noir i wino musujące wytwarzane metodą tradycyjną). Część z tych etykiet dostępnych jest w Polsce dzięki Rafa Wino. Importer posiada w ofercie między innymi trzy etykiety win białych, jedno rose oraz goszczący ostatnio w kieliszku Pinot Noir Göttweig Berg 2019.

Pinot Noir Göttweig Berg 2019 – Stift Göttweig

Pinot Noir Göttweig Berg 2019, Stift Göttweig
Pinot Noir Göttweig Berg 2019 – Stift Göttweig

Jest winem wykonanym w klasycznym stylu pinot noir, posiadającym delikatną, rubinową barwę. Emanuje aromatami dżemowymi z przewagą czerwonych, leśnych owoców, z tłem wypełnionym nutami wanilii i cynamonu. Podniebienie jest delikatne i aksamitne, soczyste i owocowe, z delikatnie pieprznym finiszem. Jest winem dość lekkim, które należałby wypić w ciągu pierwszych trzech lat. Przez następne cztery, sześć lat natomiast będzie nadal posiadało potencjał. Pinot Noir Göttweig Berg 2019 ciekawie komponować się będzie z dzikim ptactwem oraz mięsem zwierzyny łownej, na przykład ze smażonymi na maśle pierogami z dziczyzną.

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Samuel Tinon – francuska elegancja w węgierskim wydaniu

Nazywany „latającym winiarzem” przez lata pracował jako konsultant do spraw wina we...
Czytaj wiecej