Pionierskie rozwiązania Lexusa cz. I

Wiele firm motoryzacyjnych może się pochwalić, że była w czymś „pierwsza”. Niektóre z nich jako pierwsze wprowadziły pasy bezpieczeństwa, automatyczne wycieraczki, czy lampy ksenonowe. Marka Lexus również ma wiele takich rzeczy na swojej liście pionierskich rozwiązań. Oto kilka z nich.

Pierwszy luksusowy samochód hybrydowy

Lexus jest największym producentem aut hybrydowych klasy premium. Nie trudno się więc domyślić, że marka jako pierwsza na świecie wprowadziła taki pojazd do produkcji. Był nim Lexus RX 400h z 2005 roku. Wyposażony w rewolucyjny napęd hybrydowy, składał się z silnika spalinowego V6 o pojemności 3.3 litra i silnika elektrycznego. Oferował on gładką i cichą jazdę, jakiej można było oczekiwać od samochodu klasy premium.

Nawigacja satelitarna w standardzie

To nie Lexus wymyślił nawigację satelitarną i to nie on wprowadził ją do samochodów codziennego użytku. Jednak to właśnie Lexus jako pierwszy zaoferował swoim klientom możliwość korzystania z nawigacji już w standardowym wyposażeniu auta. Tym samochodem był Lexus LS 400 w wersji europejskiej z 1998 roku. Należy wspomnieć, że nawet dziś, w 2019 roku, wiele firm nie oferuje nawigacji satelitarnej w podstawowych wersjach swoich modeli.

Pierwsza podwójna poduszka powietrzna dla pasażera

Marki samochodowe kładą ogromny nacisk na bezpieczeństwo swoich klientów. W 2005 roku Lexus jako pierwszy wprowadził do jednego ze swoich modeli – Lexusa IS – dwukomorową poduszkę powietrzną dla pasażera z przodu. Jak można wywnioskować, składała się ona z dwóch komór, a nie jednej. Miało to zapewnić lepszą ochronę dla szyi i ramion podczas zderzenia.

Aktywny asystent kierownicy

Inteligentne systemy bezpieczeństwa są teraz nieodzownym elementem współczesnych samochodów. Niektórym osobom trudno sobie wyobrazić, że gdzieś nad kierowcą nie czuwa komputer.

Choć nigdy nic nie zastąpi czujnego kierowcy, to wspomaganie naszej jazdy i dodatkowa uwaga tam, gdzie akurat nie jesteśmy w stanie czegoś dostrzec, na pewno się przydaje. Nowy Lexus LS 500h wyposażony jest w system Active Steereing Assist, który sprawdza, czy dana kolizja jest do uniknięcia przez automatyczne sterowanie torem jazdy. Poza automatycznym hamowaniem i ostrzeganiem kierowcy o przeszkodzie jest w stanie ją również ominąć.

1,6 miliona sprzedanych luksusowych hybryd

Nie mogło być inaczej. Skoro Lexus był pierwszą marką, która wypuściła na rynek hybrydowe auto klasy premium, było to niemal pewne, iż sprzedała ich najwięcej w historii. Do dnia dzisiejszego Lexus może się pochwalić sprzedażą na poziomie ponad 1,5 miliona egzemplarzy aut z napędem hybrydowym. Na dodatek sprzedaż z roku na rok rośnie, dlatego możemy być pewni, że zostaną pobite kolejne rekordy.

Autor artykułu
More from Jan Urbanowicz

Jesień, ach to ty

Za oknem mamy już jesień. Niestety nie tą fajną i piękną, złotą...
Czytaj wiecej