Pionierskie rozwiązania Lexusa cz. II

Wiemy już, że Lexus może się poszczycić wprowadzaniem pionierskich rozwiązań, na rynek motoryzacyjny. Pomimo tego, iż firma istnieje od raptem 30 lat, ma na swoim koncie długą listę innowacji, której na pewno mogliby im pozazdrościć inni producenci, z dużo dłuższym „stażem”.

System klimatyzacji Climate Concierge

W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie samochodu bez odpowiedniego systemu klimatyzacji. Ten w Lexusach – zastosowany po raz pierwszy w 2012 roku w modelu LS – to nie zwykle chłodzenie lub ogrzewanie podróżnych. Oczywiście, posiada także podgrzewanie lub schładzanie foteli, czy też grzaną kierownicę, ale poza tym, dostosowuje temperaturę do każdego pasażera. pierwsze pionierskie rozwiązania Lexusa to System wyposażony jest w 16 czujników podczerwieni, które na bieżąco monitorują temperaturę ciała i otoczenia. Dzięki temu system stara się, by dla każdego podróżnego temperatura była jak najbliższa jego oczekiwaniom.

Pionierskie rozwiązania Lexusa: System klimatyzacji Climate Concierge

Ośmiostopniowa automatyczna skrzynia biegów

W 2006 roku Lexus zaprezentował, wraz z modelem LS 460, pierwszą ośmiostopniową automatyczną skrzynię biegów. Dziś może to nie robić takiego wrażenia, ale ponad dekadę temu była to rzecz rewolucyjna. Później skrzynia ta pojawiła się w wielu innych modelach producenta, ale również inne marki zaczęły pracować nad swoimi rozwiązaniami, które wyposażone są nawet w dziewięć biegów. Dzięki temu, jazda samochodami jest o wiele bardziej komfortowa.

Linia montażowa przeznaczona tylko dla aut hybrydowych

Powszechnie wiadomo, że Lexus i Toyota to wiodące marki na świecie jeśli chodzi o produkcję aut z napędem hybrydowym. W Japonii producent wybudował w. 2008 roku specjalną linię produkcyjną – kolejne pionierskie rozwiązania Lexusa – Kokura. System wykorzystuje najnowocześnie technologie i rozwiązania przyjazne dla środowiska. Linia produkcyjna przeznaczona jest wyłącznie do produkcji silników elektrycznych. Miejsce to wyposażone jest również w korzystny układ ciśnieniowy, który zapobiega zanieczyszczeniu środowiska.

Pionierskie rozwiązania Lexusa: Linia montażowa przeznaczona tylko dla aut hybrydowych

Recykling zużytych baterii

Nie do pomyślenia jest, aby pionier w produkcji aut hybrydowych, nie był również pionierem w recyklingu baterii, wykorzystywanych do ich produkcji. Tak właśnie jest w przypadku Lexusa i zużytych baterii niklowo-wodorowych, które pochodzą z ich samochodów. Jako pierwsi wprowadzili rozwalające, które pozwala pozbyć się rzadkich metali, takich jak neodym i dysproz.

Pionierskie rozwiązania Lexusa: Recykling zużytych baterii
Autor artykułu
More from Jan Urbanowicz

Gdzie jesteś, Bernadette?

Przeglądając repertuar kinowych premier, zapewne wiele osób wybierze się na najnowszy film...
Czytaj wiecej