Pionowe lasy w centrum Warszawy?

A gdyby tak postawić las do pionu? I umieścić w centrum metropolii? Połączyć przyjemne z pożytecznym – drapacz chmur i zielone płuca, które „wyprodukują” kilogramy świeżego powietrza? Piękna wizja i jakże aktualna dla Warszawy.

A gdyby tak postawić las do pionu? I umieścić w centrum metropolii? Połączyć przyjemne z pożytecznym – drapacz chmur i zielone płuca, które „wyprodukują” kilogramy świeżego powietrza? Piękna wizja i jakże aktualna dla Warszawy.

Wielokrotnie przekroczone normy dla naszej Stolicy to już pewien standard, alarmy smogowe nikogo nie dziwią, ale zaczynają coraz bardziej niepokoić. Jeszcze nie tak dawno sceptyczny uśmiech na naszych twarzach wywoływały maski, po które najczęściej sięgali Chińczycy czy Koreańczycy. Teraz taki obraz to jak widok ludzi w czapkach zimą.

Stefano Boeri, włoski architekt, zaprojektował pionowe lasy – Nanjing Towers. Wieże staną w przyszłym roku i będą produkować około 60 kg tlenu dziennie. Będą to pierwsze tego typu budynki w Azji. Konstrukcje te są wzorcowe dla zrównoważonego budownictwa mieszkaniowego czy tzw. zalesiania metropolii. Ostatecznie ma się to przyczynić do regeneracji środowiska i bioróżnorodności bez konieczności poszerzania terytorium miasta. Na budynkach posadzonych zostanie 1100 drzew należących do 23 lokalnych gatunków i 2500 roślin, które kaskadowo pokryją 6000 metrów kwadratowych. W wyższej wieży zaplanowano biura, muzeum, szkołę architektury zieleni, a na dachu klub. Niższa to 247-metrowy Hyatt Hotel.

W Europie są już dwa budynki mieszkalne w Mediolanie, jeden ma 110, a drugi 76 metrów wysokości. Stoją w samym centrum miasta w dzielnicy Isola, „rośnie” na nich 900 drzew o wymiarach 3, 6 lub 9 metrów i ponad 20 000 krzewów i kwiatów. Rośliny dobierał zespół botaników przez ponad 2 lata, tak by mogły sprostać specyficznym warunkom późniejszego zasadzenia i nadal pełnić swoją rolę – produkować wilgoć, pochłaniać cząsteczki CO2, pyły i co najważniejsze produkować tlen.

Kolejne pionowe lasy powstaną w Lozannie (Szwajcaria), autorem projektów jest również Boeri.

Źródło: http://www.stefanoboeriarchitetti.net/

Autor artykułu
More from Dominika Telega

LS 500 F Sport zadebiutuje w Nowym Jorku

Nowojorskie targi motoryzacyjne już za 10 dni. Pod jednym dachem znajdzie się...
Czytaj wiecej