Piotr Pasiewicz – artystyczna dekonstrukcja rzeczywistości

Piotr Pasiewicz
Piotr Pasiewicz
Nie ma prostszej metody na zaczarowanie rzeczywistości, niż skonfrontowanie jej z projekcjami własnej wyobraźni. To pierwszy wniosek, jaki możemy wyciągnąć z twórczości Piotra Pasiewicza – łódzkiego artysty, który naprzeciw światu namacalnemu wychodzi uzbrojony w pióro, pędzel, tusz i farbę, stanowiące jego zdaniem najdoskonalszy łącznik między Duszą a Materią.
Piotr Pasiewicz, fot. Damian Sabanty
Piotr Pasiewicz, fot. Damian Sabanty

Cynik powiedziałby, że sztuka współczesna zaczyna się wówczas, gdy ktoś postanawia wyłożyć sporą sumkę za czyjeś bohomazy. Słowa te nie mogłyby jednak paść z ust osoby, która ma na ten temat wiedzę wykraczającą ponad informacje czerpane z sensacyjnych nagłówków o kolejnym dziele Warhola czy Basquiata sprzedanym za astronomiczną kwotę. Kłam temu mylnemu przeświadczeniu zadaje choćby Piotr Pasiewicz.

Urodzony w 1979. Absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi pierwsze szlify zbierał pod okiem profesora Andrzeja M. Bartczaka. Piotr Pasiewicz studia ukończył z wyróżnieniem, a jeszcze w ich trakcie wypłynął na szerokie wody artystycznego światka. Jego twórczość trudna jest do sklasyfikowania, gdyż Łodzianin nie ogranicza się do jednej dziedziny. Zamiast tego podąża szlakiem, jakiego nie powstydziliby się najwięksi spośród przedstawicieli Cabaretu Voltaire. Podobnie jak w ich przypadku, mamy tu do czynienia z oddaniem się w ręce frywolnej siły twórczej, która wyciska treści z wnętrza artysty, kreując w ten sposób nową, wielowymiarową rzeczywistość. W jego portfolio znaleźć można pozycje z zakresu grafiki warsztatowej, rysunku, performance’u, wideoartu czy krótkich form filmowych.

 

Tam gdzie kończy się rysowanie, zaczyna się sztuka

Abstrakcyjne obrazy, które Piotr Pasiewicz notorycznie popełnia, zdają się podlegać jedynie dwóm zasadom, razem składającym się na “kontrolowany przypadek”. Owy przypadek to okoliczności, które doprowadziły do powstania dzieła. Formowanie go należy już jednak tylko do Artysty. Ten zaś nie ugina się przed zastaną rzeczywistością, kreując jej własne wyobrażenie. Każda kreska czy kropka jest niczym wylewająca się na płótno Dusza, dostosowująca się do improwizowanych form i nadając im treść.

Własny, wyrazisty styl, artystyczna wielowymiarowość i bogate portfolio sprawiają, że Piotr Pasiewicz nie jest twórcą anonimowym. Łódzki artysta ma na koncie ponad sześćdziesiąt wystaw – jego prace można było podziwiać nie tylko w wielu miejscach w Polsce, ale i zagranicą (Francja, Włochy, Kanada, Stany Zjednoczone). Poniżej znajdziecie informacje o najbliższych wystawach oraz galerię przedstawiającą przykłady twórczości Łodzianina. Warto też odwiedzić jego profile w serwisach YouTube oraz Vimeo.

Piotr Pasiewicz: rzeczywistosc [9-22.10.2017] - Galeria BB (Kraków, ul. Skałeczna 5)
Piotr Pasiewicz: rzeczywistosc [9-22.10.2017] – Galeria BB (Kraków, ul. Skałeczna 5)

W najbliższym czasie Piotr Pasiewicz objawi się miłośnikom sztuki współczesnej w Krakowie oraz Łodzi. Pierwsza z wystaw zatytułowana rzeczywistosc potrwa od 9.10.2017 do 22.10.2017 w Galerii BB (Kraków, ul.Skałeczna 5), natomiast druga – DEkonstrukcja – odbędzie się w Galerii thINK AiD/THINK Tattoo Studio (Łódź, ul. Jaracza 45) w dniach 21.10.-3.11.2017 (wernisaż rozpocznie się 20.10 o 19:07).

Piotr Pasiewicz: DEkonstrukcja [21.10-3.11.2017] - Galeria thINK AiD/THINK Tattoo Studio (Łódź, ul. Jaracza 45)
Piotr Pasiewicz: DEkonstrukcja [21.10-3.11.2017] – Galeria thINK AiD/THINK Tattoo Studio (Łódź, ul. Jaracza 45)

Autor artykułu
More from Damian Halik

Odwiedź wirtualny Singapore Food Festival 2020

Podróże wciąż są utrudnione, a imprezy masowe w większości zakątków świata nie...
Czytaj wiecej