Plany zdjęciowe „Gry o tron”, które możesz zwiedzić. I nie potrzebujesz do tego smoka

Pozwiedzajmy trochę, bo kto z nas nie jest fanem 'Gry o tron'?

Królewska Przystań – King’s Landing

Dubrownik, Chorwacja

Każdy fan serialu rozpozna miejsca, gdzie kręcono liczne wątki na przestrzeni ostatnich sezonów: Czarny Nurt, Dom Nieumarłych w którym Daenerys szukała swoich smoków, ulice, którymi Cersei pokonywała spacer wstydu, dom uciech Little Finger’a, Brama Pile gdzie Joffrey poczuł, że jego poddani raczej za nim nie przepadają, obrzucając go czym popadnie.

Yunkai

Ait-Ben-Haddou, Maroko

Miasto, które Daenerys podbija pod koniec trzeciej serii, wyzwalając lud spod rządów okrutnych panów. Naprawdę jest to osada – forteca, jedna z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych w Maroku, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, położona na skraju gór Atlas. Już nie pierwszy raz była tłem dla dużych superprodukcji, kręcono tu m.in, Gladiatora, Klejnot Nilu czy Aleksandra. Dla fana „Gry o tron” trzygodzinna podróż z Marakeszu z pewnością nie stanowi problemu.

Mereen

Split, Croatia

Twierdza Klis, jedna z najważniejszych w Chorwacji, symbol walki z Turkami. To tutaj Daenerys ukarała władców Mereen, przybijając ich na oczach tłumów do krzyża. Piękne miejsce widokowe z wyjątkową panoramą Splitu, a tutaj sala tronowa Khaleesi w tunelach pod Pałacem Dioklecjana.

Jaskinie Cushendun

Północna Irlandia

Bez tych krajobrazów nie byłoby czwartego sezonu serialu. Urokliwe miejsce, ale niekoniecznie po zmroku. To tutaj Sir Davos przypłynął z kapłanką Melissandre, by ta mogła urodzić dziecko-cień, które zabiło króla Renly’ego.

Dorne

Real Alcázar, Sewilla, Hiszpania

Siedziba Martellów, najbardziej urzekające królestwo na przestrzeni wszystkich sezonów. Jeden z najstarszych, czynnych pałaców na świecie bo pochodzący z XI w., wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zapierające dech w piersiach mauretańskie zdobienia, złocone sufity, ceramika, fontanny, kolumnady czy wreszcie roślinność. Real Alcázar zamienił się w pałace i ogrody Dorne, którymi między innymi przechadzała się córka Cersei – Myrcella wraz z narzeczonym i kręcono sceny rodowych narad wojennych.

Za Murem, świat dzikich

Park Narodowy Skaftafell, Islandia

Najlepiej krainę dzikich odwiedzać zimą, by prawdziwie poczuć co znaczą ujemne temperatury na Islandii i co przeżywał Jon Snow. Nie dziwi więc, że potrzebował Ygrette na tych bezkresnych, lodowych pustkowiach.

Orle Gniazdo

Meteora, Grecja

Tu jednak przydałby się smok, żeby pokonać masywy skalne i dostać się do prawosławnego klasztoru. Dla wygody turystów wybudowano schody i pomosty, a wspinaczkę wynagradzają widoki ze szczytu. Orle Gniazdo, gdzie rządziła siostra Lady Stark, „dobudowano” cyfrowo, łącznie z legendarnymi Księżycowymi Drzwiami. Klasztor można swobodnie zwiedzić, zachowując obowiązujące reguły co do zachowania i stroju.

Smocza Skała

Gaztelugatxe, Hiszpania

No i mamy miejsce urodzenia Daenerys i jej rządów po przepłynięciu „wąskiego morza”. Jedno z najpiękniejszych miejsc w Hiszpanii, zwane również Niedostępnym Zamkiem. Na wyspę dotrzemy kamiennym mostem, a na szczyt krętymi schodami. Tutaj nie znajdziemy zamku, a kaplicę, której powstanie datuje się na IX bądź X wiek, autorstwa Zakonu Templariuszy. Widoki nieziemskie, stąd wpisanie w nie latających smoków, nie jest niczym trudnym.

Źródło: suitcasemag.com, www.skyscanner.pl

Autor artykułu
More from Dominika Telega

Miłość od pierwszego zobaczenia. Lexus LC – stylistyka, która uwodzi

Wszystko zaczęło się w 2012 roku prezentacją koncepcyjnego modelu LF-LC. To ten...
Czytaj wiecej