Za zakupy zapłacisz swoim odciskiem palca

płatności odciskiem palca
Począwszy od kwietnia 2019 roku posiadacze kart Mastercard będą mogli korzystać z biometrycznych technik uwierzytelniania, takich jak rozpoznawanie odcisków palców i rysów twarzy, podczas zakupów i dokonywania płatności.

Funkcje biometryczne – a więc rozpoznawanie użytkownika po jego unikalnych cechach fizycznych –  są coraz bardziej powszechne na tabletach i telefonach, a klienci wyraźnie preferują takie rozwiązania. Równocześnie, wchodzą w życie nowe regulacje Unii Europejskiej dotyczące tzw. silnego uwierzytelniania. Nadszedł więc czas, aby wprowadzić biometryczne uwierzytelnianie płatności cyfrowych na szeroką skalę.

Zdecydowana większość konsumentów (badania wskazują, że aż 93 proc.) woli korzystać z metod biometrycznych zamiast wpisywać hasło w celu zatwierdzania płatności. Jak wynika z badań przeprowadzonych niedawno przez Uniwersytet Oksfordzki we współpracy z Mastercard, 92 proc. firm z sektora bankowości chce wdrożyć rozwiązania biometryczne.

płatności odciskiem palca

Banki twierdzą również, że gdy dostępne jest uwierzytelnianie biometryczne, klienci znacznie chętniej dokonują zakupów.

W porównaniu z innymi metodami, takimi jak jednorazowe hasła SMS, autoryzacja biometryczna może obniżyć wskaźniki “porzuconych koszyków nawet o 70 proc.. Potwierdza, to, że rzeczywiście jest ona wygodniejsza i chętniej wykorzystywana przez kupujących.

Gdy metody potwierdzania tożsamości online są zbyt czasochłonne lub złożone, mogą zniechęcić kupujących do korzystania z usług sklepu internetowego. Dotychczasowe rozwiązania wykorzystujące to, co klient zna (np. hasła) i co posiada (np. karty i urządzenia mobilne), warto zastąpić rozwiązaniami opartymi na tym, co klient ma niemal zawsze pod ręką (np. telefony) i kim jest (dane biometryczne).

płatności odciskiem palca

Płatności odciskiem palca? W efekcie będzie wygodniej, szybciej i bezpieczniej.

Zwłaszcza, że upadł mit o niechęci konsumentów do rejestrowania swoich odcisków palców lub innych swoich unikalnych cech. Wszystkie badania dowodzą, że zdecydowana większość osób posiadających telefon z czytnikiem linii papilarnych aktywnie z niego korzysta. Do tej pory nie miał jeszcze miejsca żaden skandal związany z wykorzystaniem tych prywatnych informacji do jakichś złowrogich celów. Zresztą, jest to technicznie prawie awykonalne.

Przejście na biometryczne zabezpieczenia ma pomóc bankom, sklepom i partnerom w zapobieganiu oszustwom oraz zwiększaniu naszego komfortu przy dokonywaniu płatności. Rozwiązania biometryczne spełniają również nowe wymagania regulacyjne dotyczące tzw. silnego uwierzytelniania klienta (ang. Strong Customer Authentication), określone w unijnej dyrektywie PSD2.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Chińczycy zawstydzają gigantów. Jako pierwsi wprowadzą na rynek elastyczny, składany tablet

To Samsung miał być tym producentem, który zadebiutuje na rynku z przełomowym,...
Czytaj wiecej