Plug-In od Lexusa? Pierwsza hybryda tego typu!

Kiedy przyjrzymy się planom, jakie snuje na najbliższą przyszłość firma Lexus, widać że czeka nas sporo interesujących projektów, w szczególności hybryda plug-in od Leusa. Marka nie pozostawia również wątpliwości, że lubi zaskakiwać.

Lexus oraz Toyota to pionierzy napędów hybrydowych. Gdyby nie te marki, na pewno nie mielibyśmy w tym momencie na naszych ulicach takiej liczby „hybryd“. Niedawno Lexus pochwał się koncepcyjnym projektem swojego pierwszego auta elektrycznego typu plug-in.

Cóż, przyszedł czas i na nich. Nie ma co się dziwić, teraz mało kto wzdycha na widok napędu hybrydowego – wszystkich interesują samochody elektryczne.

Jednak Japończycy nie chcą iść tylko i wyłącznie w stronę, w którą podążają wszyscy inni. Choć na pewno też nieco się nimi zainspirowali. Zachodni producenci mają w swoich ofertach wiele aut hybrydowych typu Plug-In. Takich z możliwością doładowania silnika elektrycznego z zewnętrznego źródła) w celu zapewnienia większego zasięgu. Do tej pory Toyota zaprezentowała taki rodzaj napędu w jednym z modeli ostatniej generacji Prius. 

Choć w autach zachodnich marek napęd PHEV (ang. Plug-in Hybrid Electric Vehicle) nie jest doskonały. Wiele osób uważany za zbyteczny element w łańcuchu „elektrycznej ewolucji”. Jednak to właśnie myśl o modelu Lexusa z takim napędem, może lekko przyspieszyć bicie serca. W końcu to japoński koncern zna się na hybrydach jak mało kto. Ich hybryda typu Plug-In może być idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chleliby kompromis. Ma mieć jak najwięcej zalet auta elektrycznego, ale nie tracąc przy tym tego, co oferuje silnik spalinowy. Co prawda Prius PHEV był daleki od doskonałości, to kolejne samochody tego typu, mogą eliminować jego wady.

Scott Thomson, CEO Lexus Australia, powiedział niedawno w wywiadzie, że Lexus będzie chciał w listopadzie ogłosić więcej informacji na temat swojego pierwszego auta elektrycznego oraz napędu PHEV. Ten mógłby pojawić się w okolicy 2021 roku.

Jaki model będzie pierwszym Lexusem typu Plug-In?

Toyota potwierdziła, że w 2021 roku pojawi się nowy model RAV4 w wersji z takim napędem, a w tym samym czasie możemy się spodziewać również drugiej generacji Lexusa NX. Czyżby to właśnie ten model miał zostać pierwszym od producenta, który będzie miał możliwość doładowywania z gniazdka elektrycznego?

Lexus NX to miejski crossover, który bardzo szybko przypadł do gustu klientom.

Pojawił się w 2014 roku, a w 2015 był najchętniej kupowanym modelem Lexusa w Polsce. Na chwilę obecną jest najczęściej wybieranym modelem tej marki w Europie. Czas najwyższy na kolejną jego generację i na pewno wyposażenie go w napęd hybrydowy typu Plug-In. Może to być bardzo dobrym ruchem ze strony Lexusa.

Czy jednak 2021 rok, to nie będzie nieco za późno, biorąc pod uwagę, że technologia motoryzacyjna nabiera tempa i każdy dąży do modeli elektrycznych? Cóż, wiele zależy od tego, jak zaawansowana będzie technologia w nowym modelu. Jednak biorąc pod uwagę technologię hybrydową Lexusa, możemy być pewni, że to na pewno będziemy mogli się tym autem zainteresować przy ewentualnych zakupach.

Autor artykułu
More from Jan Urbanowicz

Z rodziną nie zawsze jest łatwo.

Na ekrany naszych kin wchodzi właśnie film, który jest jedną z lepszych...
Czytaj wiecej