Parowozy znów na szlaku

Właśnie wznowiono planowy ruch pociągów prowadzonych przez parowozy. Takie niecodzienne składy można będzie spotkać w okolicach wielkopolskiego Wolsztyna.

Do 2014 roku Wolsztyńska Parowozownia, której historia sięga końca XIX wieku była ostatnią taką czynną instytucją w Europie. Tylko z Wolsztyna dzień w dzień wyjeżdżały lokomotywy parowe do planowego prowadzenia pociągów. Niestety wszystko rozbiło się o pieniądze. Dzięki jednak porozumieniu między PKP Cargo, właścicielem wolsztyńskiej „szopy” oraz władzom samorządowym. Dzięki temu powstała Instytucja Kultury Parowozownia Wolsztyn co umożliwiło wyprowadzenie parowozów na tory do regularnych zadań, a nie tylko obsługi pociągów specjalnych. Dzięki temu Wolsztyn znów stał się jedyny na świecie. Pociągi o trakcji parowej będzie można spotkać na trasach Wolsztyn – Leszno, a w weekendy Wolsztyn – Poznań. Rozkład jazdy jest dostępny na stronie lokomotywowni.

Jednak nie tylko przejażdżka zabytkowym pociągiem jest warta uwagi. Lokomotywownia to miejsce otwarte i czynne całą dobę. Zwłaszcza, że parowozu nie można wyłączyć jak samochodu przekręceniem kluczyka. Taka maszyna wykorzystywana do planowego ruchu jest cały czas „pod parą” i wymaga doglądania 24 godziny dziennie. Dzięki temu oraz podejściu szefostwa „szopy” możemy o każdej porze zajrzeć do środka a nawet przenocować w dawnej noclegowni dla załóg parowozów. Po zakupie biletu możemy zajrzeć w niemal każdy zakamarek lokomotywowni, podejrzeć obrządzanie lokomotywy po służbie czy przygotowanie jej do jazdy. Dzięki Instytucji Kultury Parowozowni Wolsztyn, planowane są kolejne inwestycje. Mowa tu o zapewnieniu wagonów oferujących współczesny komfort podróżowania, które będą zaprzęgane do lokomotyw pracujących na regularnych liniach, remonty kolejny maszyn stacjonujących w Wolsztynie, czy może nawet zwiększenie ilości kursu. Wszystkie niezbędne informacje oraz ciekawostki z parowozowni (włącznie z kamerkami internetowymi) znajdziecie na stronie: http://www.parowozowniawolsztyn.pl/

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Nowa broń przeciw piratom drogowym

Polska Policja od ubiegłego roku wprowadza nowoczesne mierniki prędkości, które mają nie...
Czytaj wiecej