Podróże do serca winnic – Winne Piwnice – Część IV

Wino to również jego piwnice. A gdzie najlepiej smakuje Tokaj? Oczywiście w jego piwnicach! Gdy dodatkowo możemy go degustować prosto z beczki w której dojrzewa, to jest to naprawdę uczta królów.

Tokaj to region posiadający w swoich granicach 6202 hektary winnic oraz 28 miejscowości, będący wspaniałym miejscem na weekendową wycieczkę szlakiem „wina królów, króla win”. Odwiedzając tokajskie ziemie warto odwiedzić winiarzy, spróbować ich wyrobów oraz (obowiązkowo) zwiedzić wydrążone w tufowych wzgórzach, porośnięte pleśnią piwnice.

PIWNICE - TOKAJ

W regionie, uznanym za legendę węgierskiego winiarstwa i nazywanym potocznie Tokajem bądź też Przedgórzem Tokajskim, wytwarza się wyłącznie wina białe z lokalnych szczepów. Takich jak Furmint, zajmujący około 55% powierzchni upraw w regionie. Daje on wina lekkie i świeże, lecz niektórzy starzeją je w dębowych beczkach, dla zwiększenia charakteru. Kolejnym szczepem uprawianym w Tokaju jest Hárslevelű, zajmujący około 25% powierzchni upraw, z którego powstają wina z dużą kwasowością i kwiatowo–miodowym aromatem. Mniejszymi nasadzeniami może poszczycić się Sárgamuskotály, którego 10% upraw w regionie daje wina w wersji wytrawnej i półwytrawnej. W znacznej mniejszości pozostają jeszcze Kövérszőlő, Zéta oraz Kabar.

WINA Z TOKAJU

Najbardziej znanym winem produkowanym w regonie jest Tokaj Aszú, który powstaje przeważnie z trzech odmian winorośli: późno dojrzewającego, pokrytego szlachetną pleśnią Furminta, Hárslevelű oraz Sárgamuskotály. Zbiory winogron odbywają się z końcem października. Na początku zbiera się zdrowe grona, a później zbotrytyzowane (porośnięte szlachetną pleśnią). Grona podsuszone (zrodzynkowane) składuje się czy to na stosach, czy też w specjalnych pojemnikach, gdzie pod swoim ciężarem puszczają sok zwany eszencia (z zawartością cukru dochodzącą do 800-850 gram). Następnie, zbotrytyzowane grona dodaje się do wytrawnego wina bazowego, w którym maceracja trwa kilkanaście godzin, do rozpuszczenia się cukru. W zależności od ilości puttonów (puttonyos – około 25 kg gron) dodanych na 137 litrów wina bazowego, otrzymuje się wina o odpowiednio różnym poziomie słodkości.

Jednak, aby te szlachetne trunki nabrały swojej szlachetności, muszą dojrzewać co najmniej dwa lata w dębowych beczkach oraz rok w butelkach w tufowych piwnicach, w których panują idealne dla wina warunki (temperatura: 12-14˚C oraz wysoka wilgotność). W Tokaju znajdziemy dwa rodzaje winnych piwnic. Rodzaj pierwszy stanowi część domu, gdzie piwnice rozciągają się pod całymi posiadłościami, kilkanaście metrów pod ziemią. Rodzaj drugi to piwnice wydrążone w tufowych zboczach wulkanicznych, które są stabilne i nie wymagają stosowania podpór.

CHATEAU DERESZLA

CHATEAU DERESZLA - TOKAJ

Chateau Dereszla to jedna z najstarszych winnic w regionie, o której pierwsze wzmianki datuje się na początek XV wieku. Została  umieszczona na liście inwentarzowej króla węgierskiego Zygmunta Luksemburskiego. Przez wieki winnica przechodziła we władanie różnych władców, a następnie rodzin, aby podczas komunistycznego reżimu węgierskiego przekształcić się w spółdzielnię. Z nadejściem lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy rozpoczęła się prywatyzacja Dereszla, stał się on własnością Francuskiego Stowarzyszenia Spółdzielni Rolniczych. W 2000 roku większość udziałów przejęła francuska rodzina D’Aulan z Szampanii, która zainwestowała w odnowienie winnicy. W Chateau Dereszla powstają wina wytrawne, z późnego zbioru, Aszú, oraz wina linii marketowej.

PRÉSELÖ BORHÁZ

PRÉSELÖ BORHÁZ - TOKAJ

Preselo to nowa winnica ze stupięćdziesięcioletnią piwnicą, zlokalizowaną pod znajdującym się w winiarni pensjonatem. Początki winnicy sięgają zaledwie 5 lat wstecz. Wtedy to zafascynowani winiarstwem Gabi & Zsolt zbudowali 8-hektarową winnicę w okolicy Erdőbénye, gdzie zakupili również 200-letni dom. Krok po kroku, odrestaurowali go (część domostwa przeznaczając na pensjonat) oraz zachowali wspaniałą, historyczną winną piwnicę, w której dojrzewają Furminty, wina z późnego zbioru oraz Aszú.

DEMETERVIN

DEMETERVIN - TOKAJ

Rodzinna winnica Endre Demeter, znajdująca się w Mád, posiada areał 8 hektarów, z których w 2003 – pierwszym roczniku – wyprodukowano tylko 900 butelek. Dziś średnia roczna produkcja wynosi około 12 tysięcy butelek. Historia winnych piwnic sięga tu lat pięćdziesiątych XVII wieku. Po renowacji uzyskały one swoje drugie życie. W odróżnieniu od poprzednich miejsc, te piwnice zostały w części zabezpieczone kamieniem, tworzącym ściany oraz sklepienia. Tu również można zatrzymać się w wygodnych pokojach i skorzystać z gościnności Endre Demetera.

Polecam czytelnikom exumag.com wizytę w tokajskich piwnicach, skorzystanie z gościnności węgierskich winiarzy, degustację wspaniałych Tokaji Aszú oraz zwiedzenie wspaniałych, tufowych piwnic. Nie dajcie się długo namawiać – to tylko 549 km z Warszawy oraz zaledwie 333 km z Krakowa.

Egészségedre

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Kamil Wojtasiak I Międzynarodowym Mistrzem Młodych Sommelierów

Ostatni weekend należał do młodych Sommelierów, którzy przybyli do Sopotu, aby zawalczyć...
Czytaj wiecej