Poduszka, która może pomóc zdrowo siedzieć

poduszka
Różne zastosowania poduszki sensorycznej, źródło: grudniewscy.pl
Wiele osób skazanych jest na pewien tryb życia. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że mimo tego i braku czasu możemy zrobić bardzo wiele dla naszego zdrowia.

Praca przy komputerze, siedzący tryb życia… Coraz więcej ludzi zmaga się z tym na co dzień, a to łączy się często z wadami postawy. Wady kręgosłupa to już choroba cywilizacyjna. Znaczna część osób nie wie, że nie tylko poprzez aktywność fizyczną wskazaną dla nóg i kręgosłupa (jak basen czy rower) możemy na to wpływać. Słowo klucz to poduszka.

Poduszka sensoryczna

Przeznaczona do korygowania wad postawy oraz wzmocnienia mięśni okołokręgosłupowych poducha do ćwiczeń wymusza zachowanie właściwej postawy podczas siedzenia lub ćwiczeń rehabilitacyjnych. Jest to kolejny z akcesoriów kiedyś używanych głównie przez fizjoterapeutów, a w skutek popularyzacji korzysta z niego coraz więcej użytkowników.

Na czym to polega?

Najczęściej poduszka, zwana też beretem lub dyskiem, jest gładka z jednej strony, a z drugiej posiada malutkie kolce (wypustki). Można zmieniać poziom powietrza w naszym przyrządzie – im go więcej, tym trudniej będzie utrzymać równowagę.

Możemy na niej usiąść bądź stanąć i na przykład wykonywać proste ćwiczenia jak przysiady. Leżenie lub stanie na dysku powoduje, że jesteśmy na niestabilnym podłożu, co wymusza reakcje naszego ciała. Konieczność utrzymania stabilności, wywołanie napięcia mięśniowego i próba usztywnienia aparatu ruchu – tak właśnie reaguje nasz organizm. Działania te przyjmują charakter ćwiczeń i wzmacniają nasze ciało.

Wizualizacja działania poduszki sensorycznej

Dzięki poduszce budujemy tak zwany gorset mięśniowy, wspomagamy wszystkie te mięśnie, które normalnie podczas siedzenia byłyby wyłączone. W ruch idą między innymi krążki międzykręgowe. Bardzo wzmacnia się ich kondycja i świetnie wpływa to na cały kręgosłup. Gadżet ten umożliwia też zmianę na prawidłową postawę podczas chodzenia i stania. Pozwala również uniknąć bólu pleców, bardzo często jest to bowiem ból mięśniowy.

Mięśnie muszą odpoczywać

Należy jednak pamiętać, że mamy do czynienia z mięśniami i one również mogą doznać przemęczenia. Nie powinno się siedzieć na dysku dłużej niż 4 godziny, a najlepiej co jakiś czas zmieniać pozycję, w jakiej siedzimy. Możemy przykładowo siedzieć godzinę na poduszce, godzinę normalnie. Należy pamiętać, żeby poduszkę napompować tak, aby nie była zbyt twarda — uginała się podczas siedzenia. Naturalnie ciśnienie należy dopasować do wagi użytkownika.

Być może to narzędzie kojarzy się wam z matą do akupresury, o której pisaliśmy jakiś czas temu tutaj. Jednak pomimo podobieństw, używamy ich w innych celach i okolicznościach. Oba gadżety są jednak bardzo dobrymi rozwiązaniami dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu w tygodniu. Ceny poduszki wahają się pomiędzy 20-50 zł w zależności od wielkości czy producenta. Naszym zdaniem jednak warto zainwestować i posiedzieć na niej przed komputerem.

Autor artykułu
More from Kamil Jabłczyński

Puchar Świata i Igrzyska – skoki wracają do gry

Czy ta dyscyplina to królowa zimy? W Polsce z pewnością bije na...
Czytaj wiecej