W tym roku czeka nas “podwójne” Madrid Fusión

Madrid Fusión 2020, Madrid Fusión
Jedno z wystąpień podczas Madrid Fusión 2020, fot. Madrid Fusión
Jeden z najbardziej wpływowych kongresów gastronomiczny na świecie przybierze w tym roku na sile. Zapowiedziano bowiem, że poza głównymi obchodami corocznej imprezy równocześnie pod szyldem Madrid Fusión odbędzie się zupełnie nowe, w pełni poświęcone winu wydarzenie.

Wśród najważniejszych gastronomicznych imprez zdecydowana większość już w zeszłym roku stanęła oko w oko z pandemicznymi przeciwnościami losu. Madrid Fusión udało się tego uniknąć. Hiszpański kongres odbył się w styczniu, zanim jeszcze nasze życia zmieniły się nie do poznania. Nie oznacza to jednak, że organizatorów tego wielkiego wydarzenia ominą typowe dla ostatnich kilkunastu miesięcy problemy. Tegoroczna edycja wzorem innych imprez masowych będzie musiała odbyć się także w sieci. Nie dlatego, że to jedyna możliwość. Chętni będą mogli fizycznie wziąć udział w kongresie. Można jednak odnieść wrażenie, że transmitowanie wszystkiego to nowy standard.

To nie koniec nowości – te zachwycą zwłaszcza winiarzy

Almudena Alberca, Master of Wine
Almudena Alberca – Master of Wine

Organizatorzy z dumą informują, że ich wielka branżowa impreza po raz pierwszy będzie dostępna w sieci. Jeszcze większą dumę budzi w nich jednak fakt, że Madrid Fusión się rozrasta. W tym roku obok głównego kongresu zorganizowany zostanie także drugi, w całości poświęcony winu. Madrid Fusión The Wine Edition – bądź MF WE, jak kto woli – ma jeszcze mocniej wyeksponować sieć połączeń w gastronomicznym świecie. W ten sposób ukazana zostanie kulinarna kultura Hiszpanii. Organizatorzy przede wszystkim liczą jednak na wyznaczanie nowych trendów i odkrywanie przed tuzami branży nowych talentów.

Wydarzenie ma mieć oczywiście charakter międzynarodowy, choć będzie silnie nastawione na wsparcie rodzimej branży. Głównym sponsorem winiarskiej części kongresu jest ICEX – Hiszpański Instytut Handlu Zagranicznego. Przedstawicielką organizacji w radzie doradczej MF WE jest María Naranjo. Wraz z nią w radzie zasiedli też: Benjamín Lana (wiceprezes Madrid Fusión, prezes gastronomicznego działu Vocento), Patricia Mateo (dyrektor zarządzająca działem gastronomicznym Vocento); Ferran Centelles (Mistrz Sommelierów, były sommelier w el Bulli i stały współpracownik Ferrana Adrii) oraz Masters of Wine: Almudena Alberca, Pedro Ballesteros, Andreas Kubach i Norrel Robertson.

Goście i prelegenci MF The Wine Edition otrzymają własną przestrzeń

Madrid Fusión The Wine Edition
Fot. Madrid Fusión The Wine Edition

Organizatorzy chcą podkreślić odrębność tej dziedziny w ramach kongresu, ale będzie ona otwarta dla wszystkich posiadaczy biletów na Madrid Fusión. W tej, zapewne bardziej kameralnej, odsłonie będą mogli smakować hiszpańskich win, rozmawiać o ich parowaniu i dyskutować o branżowych sprawach. W wydarzeniu udział wezmą zarówno szefowie kuchni czy sommelierzy, jak i producenci oraz dystrybutorzy win. To spotkanie da im więc możliwość nawiązania nowych kontaktów, ale przede wszystkim – wyznaczenia kierunku wspólnego rozwoju.

Pewne jest, że poza wspomnianymi Masters of Wine w Madrycie spotkamy między innymi Petera Sissecka (Dominio de Pingus) czy Dirka Niepoorta (Douro), ale też Josepa Rocę czy reprezentantów domu aukcyjnego Christie’s, którzy opowiedzą o aukcjach win. Szczegółowy plan imprezy, listę gości i wykaz etykiet, jakich będzie można skosztować, znajdziecie tutaj. Zwieńczeniem MF The Wine Edition będzie natomiast przyznanie Juli Soler Award dziesięciu młodym talentom branżowym. Tak, jak Madrid Fusión ma ambicje odkrywać przyszłe talenty kulinarne, tak MF WE będzie to najwidoczniej robić w swojej dziedzinie, kreując przyszłość hiszpańskiego winiarstwa.

Madrid Fusión 2021 odbędzie się między 31 maja a 2 czerwca – sprzedaż biletów trwa.

Chętni muszą się jednak spieszyć, bo z uwagi na pandemiczne obostrzenia liczba wejściówek jest mocno ograniczona. Ich cena do 15 maja wynosi 400 euro – później zwiększy się do 450 euro. Ci, którzy chcą wziąć udział w jednym z największych gastronomicznych wydarzeń na świecie bez wychodzenia z domu, będą natomiast musieli zapłacić wpisowe w wysokości 100 euro. Wszystkich zainteresowanych odsyłam na stronę imprezy.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Poznajcie finalistów Lexus Design Award 2019

Przez ostatnich kilka miesięcy jury prestiżowego Lexus Design Award debatowało nad tym,...
Czytaj wiecej