Pokaż mi swoją butelkę, a powiem ci kim jesteś – Barbera D’Asti 1943

Pokaż mi swoją butelkę, a powiem Ci kim jesteś - to cykl artykułów, w których prezentować będę ciekawe butelki kolekcjonerskie, które ze względu na swój wiek, historię, potencjał starzenia oraz niepowtarzalność, zasługują na miano win kolekcjonerskich, spoczywających w "winnych piwniczkach", a nierzadko też jeszcze zdatnych do picia.

Pokaż mi swoją butelkę, a powiem Ci kim jesteś – to cykl artykułów, w których prezentować będę ciekawe butelki kolekcjonerskie, które ze względu na swój wiek, historię, potencjał starzenia oraz niepowtarzalność, zasługują na miano win kolekcjonerskich, spoczywających w “winnych piwniczkach”, a nierzadko też jeszcze zdatnych do picia.

W moim przypadku budowana przez okres ostatnich kilku lat (skromna) kolekcja składa się z win, które udało się zdobyć na międzynarodowych aukcjach, zakupić bezpośrednio w winnicach, wyszukiwać z różnych źródeł w całej Europie, jak również otrzymać w prezencie. Wina te są obecnie bardzo trudno dostępne, ale przede wszystkim ciekawe poprzez historię winnicy lub też same wino.

Nie będę się skupiał wyłącznie na starych rocznikach (których część z nich jest już po swoim okresie świetności), lecz będę prezentował również wina młodsze, które przechowywane w odpowiednich warunkach, będą cieszyć oko przez najbliższe kilkanaście lat. W pierwszym artykule przeniosę Was w lata czterdzieste ubiegłego wieku, aby opisać Barbera D’Asti 1943 Piero Bruno.

Próżno szukać strony internetowej winnicy Piero Bruno, a i samej informacji o niej jak na lekarstwo. Trudno jest również do niej trafić, choć znajduje się w samym centrum Castagnole Monferrato (Piemont), przy Via Principe Amadeo 27. Jedynym drogowskazem, który może nas tam skierować jest mała, zmurszała drewniana tabliczka “Piero Bruno vendita diretta“, umieszczona na jednym z sąsiednich domostw.

Choć winnicą zajmuje się blisko 90-letni Piero, a czas zatrzymał się tam pięćdziesiąt lat temu, z pod jego ręki wychodzą wspaniałe wina takie jak: Ruche di Castagnole Monferrato, Barbera Del Monferrato, Barbera d’Asti, delikatne Dolcetto d’Asti, czy też idealne na lato Moscato d’Asti.

Za każdym razem, kiedy jestem w okolicy odwiedzam Piero Bruno, aby na chwilę przenieść się w czasie, a przy okazji zakupić skrzyneczkę wina na dalszą podróż.

W zeszłym roku odwiedzając winnicę Piero Bruno i powtórnie z jakże wielką przyjemnością penetrując jego omszałe piwnice, otrzymałem w prezencie chyba najwspanialszą, a przynajmniej jedną z najbardziej ciekawych butelek w kolekcji Barberę d’Asti 1943 r.

O samym winie wiem niewiele, jak również sam właściciel wiele mi o niej nie powiedział, ponieważ dzieliła nas delikatna bariera językowa. Na własną rękę odbudowałem jednak część jej historii.

Jest to butelka dość nietypowa, żeby nie powiedzieć, że jedyna w sobie i zarazem jedyna na świecie. To butelka (komisyjna), w której Barbera d’Asti 1943, w dniu 5.03.1944 r., została zbadana, zapieczętowana i pozostawiona do ewentualnej kontroli przez odpowiednią instytucję typu naszego IJHARSu, a rocznik ten poprzez certyfikat został dopuszczony do butelkowania oraz sprzedaży. Butelka, która została zaplombowana w 1944 roku przeleżała w piwnicy Piero Bruno równo 70 lat, aby trafić do mojej kolekcji.

Jeżeli Wy również posiadacie w swoich zbiorach ciekawe egzemplarze win i chcielibyście o nich opowiedzieć lub też zasięgnąć o nich informacji to czekam na wasze e-maile, które możecie wysyłać na kontakt@powinowaci.pl

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Wino w kuchni – Chianti Classico w parze z pizzą z bekonem, salami i sosem BBQ

Pizza to jedna z najbardziej znanych potraw na świecie. Można ją spotkać...
Czytaj wiecej