Pokaż mi swoją butelkę, a powiem Ci km jesteś – Borgogno Barolo Riserva 1967

W pierwszej części cyklu artykułów o wybitnych, ciekawych i kolekcjonerskich winach, zaprezentowałem Barberę d’Asti z 1943 roku. Dziś zabieram Was kilkadziesiąt kilometrów na południe, do malowniczego miasteczka Barolo, gdzie swoją siedzibę posiada winnica Borgogno.

W pierwszej części cyklu artykułów o wybitnych, ciekawych i kolekcjonerskich winach, zaprezentowałem Barberę d’Asti z 1943 roku. Wino pochodzi z winnicy Piero Bruno w miejscowości Castagnole Monferrato, położonej nieopodal Asti we włoskim Piemoncie. Dziś zabieram Was kilkadziesiąt kilometrów na południe, do malowniczego miasteczka Barolo, gdzie swoją siedzibę posiada winnica Borgogno.

Borgogno, to ponad dwieście pięćdziesiąt lat tradycji. Początek tej historii przypada na 1761 rok, kiedy to Bartolomeo Borgogno założył jedną z najstarszych winnic w Piemoncie. Wina z Borgogno od bardzo dawna zdobywały uznanie, ponoć ich Barolo zostało wybrane na oficjalną kolację z okazji zjednoczenia Włoch w 1861 r., jak również gościło na stołach podczas oficjalnej wizyty w 1886 r., Mikołaja II Romanowa, cara Rosji.

Dużą rolę odegrał w Borgogno Cesare, który po I Wojnie Światowej rozsławił swoją winnicę w Ameryce Południowej oraz Stanach Zjednoczonych, poprzez sprzedaż swoich win za Atlantyk. Wpadł też na dość kontrowersyjny pomysł w tamtych latach (50′), gdzie postanowił część swoich win z najlepszych roczników pozostawić w piwnicach, tworząc tym samym jedną z największych dostępnych kolekcji w dzisiejszych czasach, butelek Barolo z zeszłego wieku.

Przełom nastąpił w 1967r, kiedy to Cesare, przekształcił rodziną firmę w spółkę, która przyjęła obowiązującą do dziś nazwę „Giacomo BORGOGNO & Figli”. Od czasu przekształcenia, aż po dzisiejszy dzień produkowane wina pochodzą z 20 hektarów winnic, które zlokalizowane są w okolicy malowniczego miasteczka Barolo.

Dziś wina te są dostępne w Borgogno i każdy może nabyć butelkę Barolo Riserva z roczników, które w zeszłym wieku uznane zostały za jedne z najlepszych. Warto też wspomnieć, iż nie w każdym roku powstają wina klasy Riserva. Od 1961 roku pojawiła się ona tylko w 18 rocznikach. I tak, dla przykładu za Barolo Riserva 1982 r., zapłacimy w promocji 200€ (cena regularna 250€), Barolo Riserva 1967 r., to wydatek rzędu 470€, a na wspaniały 1961 r., będziemy musieli poświęcić 610€.

To stuprocentowe Nebbiolo pochodzi z parcel Liste, Cannubi, Cannubi San Lorenzo, Fossati oraz San Pietro delle Viole, których ekspozycje skierowane są na południe oraz południowy wschód. Oczywiście jak to w tamtych czasach zbiór odbywał się ręcznie, a winogrona zebrano pomiędzy 10 a 18 października 1967 r. Ten rocznik był ponoć rewelacyjny. Optymalne warunki klimatyczne, szczególnie ciepłe, słoneczne i suche lato dało dojrzałe, średniej wielkości, ale bardzo “bogate” winogrona.

Po okresie fermentacji, która trwała około 30 dni, wino spędziło rok w betonowych kadziach oraz ponad trzy lata w dużych Botti z dębu slawońskiego. Wino rozlano do butelek w połowie września 1971 r.

Spytacie, czy pięćdziesięcioletnie wino może być jeszcze dobre? A ja Wam odpowiem, może! Nie dalej jak kilka miesięcy temu Piotr Pietras – Mistrz Polski Sommelierów miał okazję degustować właśnie ten rocznik i tak go ocenił:

Wino ma dużo energii. Pełne, kwasowe, nos warzywno-przyprawowy – wydaje się, że jeszcze kilka lat spokojnie może poleżeć.

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Kamil Wojtasiak I Międzynarodowym Mistrzem Młodych Sommelierów

Ostatni weekend należał do młodych Sommelierów, którzy przybyli do Sopotu, aby zawalczyć...
Czytaj wiecej