Air Show Radom 2018

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych i miasto Radom zapraszają na kolejny Air Show Radom. Tym razem okazja do świętowania jest wyjątkowa: 100 lat polskiego lotnictwa wojskowego.

Po raz kolejny na radomskie lotnisko Sadków zjadą się rzesze miłośników lotnictwa z całego kraju i nie tylko. Air Show Radom to największa tego typu impreza w kraju i naszej części Europy. Do tej pory, ze względu na rozmiar pokazów i trudności związane z ich organizacją, Air Show Radom odbywał się w cyklu dwuletnim. Ostatni termin wypadał na 2017 rok i po wstępnych planach Ministerstwo Obrony Narodowej zrezygnowało z jego organizacji, tłumacząc się chęcią trafienia właśnie w okrągłą rocznicę powstania polskich sił lotniczych. Impreza w ubiegłym roku jednak się odbyła, a także zdecydowano się ją zorganizować i w 2018 roku. W tym roku, ze względu na dłuższy czas przygotowań, na radomskim niebie i ziemi pokaże się sporo ciekawych maszyn.

The Royal Jordanian Falcons. Zdj. www.airshow.wp.mil.pl

 

Oprócz stałych gości Air Show Radom, takich jak MiG-29, F-16 czy zespołów akrobacyjnych Biało-czerwone Iskry i Orliki, należących do Polskich Sił Powietrznych, pojawią się zarówno grupy i soliści którzy już odwiedzali Radom jak i maszyny które do polski przylecą po raz pierwszy. Z informacji udostępnionych przez organizatora dowiedzieliśmy się, że po raz kolejny będziemy mogli oglądać zespoły akrobacyjne Freece Tricolori (Włochy) na Aermacchi MB-339 czy Łotyszy z Baltic Bees na Albatrosach L-39. Pojawią się również Hiszpanie z zespołu Patrulla Aguilla występujący na Casach C-101 czy Szwajcarzy z Patrouille Suisse na amerykańskich maszynach F-5 Tiger II. Egzotyką powieje za sprawą The Royal Jordanian Falcons – grupy pokazowej jordańskich sił powietrznych na niemieckich Extrach.

 

PAC JF-17 Thunder Zdj. www.airshow.wp.mil.pl

 

Jeśli chodzi o pojedyncze maszyny, odwiedzą nas jak zawsze sąsiedzi za wschodniej granicy: Ukraińcy przylecą na Su-27 i Su-25. Będziemy mieli okazję też sobaczyć Eurofightera Typhoona brytyjskiego RAFu czy Turka oraz Greka, którzy zaprezentują akrobacje na F-16. Czesi za to przylecą SAABem JAS-29 Grippenem – samolotem, który przegrał walkę z F-16 na samolot wielozadaniowy dla Wojska Polskiego. Niewątpliwą ciekawostką będzie też ekipa z Pakistanu, z myśliwcem zaprojektowanym przez nich wspólnie z Chińczykami, czyli PAC JF-17 Thunder. To oczywiście tylko część z gości Air Show Radom. Oprócz wyżej wymienionych gości zobaczymy jeszcze sporo innych maszyn, które można by wymieniać jeszcze długo. Ponieważ do pokazów zostało jeszcze ponad miesiąc, można przypuszczać, że jeszcze parę ekip zgłosi swój udział na ostatnią chwilę. Bilety można już nabyć pod adresem internetowym: www.ebilet.pl/sport/pozostale/air-show/.

Zapraszamy do Radomia w ostatni weekend sierpnia.

 

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

FoldiMate rozwiąże problem Twoich nieposkładanych ubrań

To urządzenie będzie pożądane w większości domów. Nie dość, że poskłada ubrania...
Czytaj wiecej