Polacy nie gęsi i swoje… sery mają

I to nie tylko bryndze i oscypka. Wszystko dzięki małym producentom, zagrodowych serowarów, których na gastronomicznej mapie Polski pojawia się coraz więcej. Jednymi z tych, którzy przecierali szlak są Beata i Leszek Futymowie, których sery zwyciężały w licznych konkursach kulinarnych.

I to nie tylko bryndze i oscypka. Wszystko dzięki małym producentom, zagrodowych serowarów, których na gastronomicznej mapie Polski pojawia się coraz więcej. Jednymi z tych, którzy przecierali szlak są Beata i Leszek Futymowie, których sery zwyciężały w licznych konkursach kulinarnych.

Futymowie sprowadzili się do Huty Szklanej ponad 30 lat temu. Zaczęło się od jednej krowy, która miała dawać mleko na potrzeby rodziny. Dzisiaj jest ich ponad 20, a nabiał firmowany etykietką Farmy pod Świerkami dociera do wielu zakątków Wielkopolski.

dscf0334

dscf0335

Wszystkie produkty sa ekologiczne i wykonane tradycyjną metodą. Produkcja serów to domena Beaty, która sztuki serowarstwa uczyła się na kursach w Niemczech, ale bardziej, jak sama przyznaje, metodą prób i błędów oraz własnych eksperymentów. Pierwszym i do dzisiaj flagowym produktem Futymów jest ser Kreuzer, nazwany od przedwojennej nazwy Krzyża Wielkopolskiego (Kreuz), w pobliżu którego znajduje się gospodarstwo Beaty i Leszka. To ser podpuszczkowy z mleka krowiego, który nim trafi do sprzedaży, dojrzewa przez minimum miesiąc w zaciszu chłodnej piwniczki. Obok Kreuzera najbardziej znanym  produktem Futymów ( i faworytem Beaty) jest Cygier, czyli słodka, tłuściutka ricotta, idealna zarówno na wytrawnie, jak i na słodko.

dscf0331

Co można z nich przygotować? Zasubskrybujcie kanał Minta i Żywiciele, na którym znajdziecie przepisy na proste, sezonowe dania oraz więcej smakowitych historii.

dscf0214

dscf0290

Farma pod Świerkami, Huta Szklana, Wielkopolska

Beata i Leszek Futymowie

http://ekosery.pl/

Scenariusz: Małgosia Minta https://mintaeats.com/

Realizacja i zdjęcia: Jarek Tokarski

Produkcja: Kama Czudowska

Autor artykułu
More from Małgorzata Minta

Cherry Tree – z miłości do wiśni

Cherry Tree to rodzinna przetwórnia, która narodziła się z pasji do sadownictwa...
Czytaj wiecej