Trwa nabór do Polish Graphic Design Awards 2018!

Polish Graphic Design Awards, fot. Facebook PGDAwards
Polish Graphic Design Awards, fot. Facebook PGDAwards
Choć PGDAwards po raz pierwszy przyznano zaledwie przed rokiem, konkurs z miejsca stał się największą tego typu inicjatywą w naszym kraju. Powód? Nikt inny nie podchodzi do projektowania graficznego i komunikacji wizualnej w tak szerokim zakresie. Druga edycja Polish Graphic Design Awards jest dla grafików i projektantów tym większą szansą, że uzyskała wsparcie kapituły European Design Awards, których wręczenie w tym roku odbędzie się w Warszawie!

W przeciwieństwie do większości artystycznych konkursów Polish Graphic Design Awards daje szansę każdemu, kto ma odwagę zgłosić swój projekt. A jest w czym wybierać, bo jednym z podstawowych założeń konkursu jest ukazanie jak najszerszego spektrum zjawisk i praktyk współczesnej komunikacji wizualnej. Pomysłodawcy nie chcą nikogo faworyzować – dzięki wyszczególnieniu wielu kategorii uzyskano odpowiednią reprezentatywność poszczególnych gatunków.

Niezależnie od tego, jaką dziedziną grafiki się zajmujesz, zapewne znajdziesz własne miejsce! Jest w czym wybierać, bo w ramach Polish Graphic Design Awards funkcjonuje aż trzynaście kategorii podzielonych na czterdzieści dwie podkategorie. Do tego dochodzą nagrody specjalne w trzech kategoriach: najlepsza projektantka, najlepszy projektant i najlepszy zespół.

Polish Graphic Design Awards, czyli dokąd zmierza grafika

Polish Graphic Design Awards, fot. Facebook PGDAwards
Polish Graphic Design Awards, fot. Facebook PGDAwards

Mimo krótkiego stażu, pomysłodawcy Polish Graphic Design Awards chcą, by ich konkurs stał się platformą wymiany wiedzy na temat designu. Swoistym przewodnikiem po tym, w jakich kierunkach zmierzają polscy projektanci. Formuła PGDAwards jest otwarta i skierowana do profesjonalistów: samodzielnych twórców, freelancerów, nieformalnych grup, zespołów projektowych, studiów designerskich, agencji reklamowych, a także zleceniodawców – firm i instytucji, dla których projekty zostały zrealizowane. W przeglądzie mogą uczestniczyć także studenci i absolwenci szkół projektowych i artystycznych. Z myślą o nich stworzono oddzielną kategorię konkursową.

Każda kategoria oceniana jest przed oddzielny zespół specjalistów – nic więc dziwnego, że grono jury jest tak szerokie (niemal czterdzieści osób). By wyróżnić najlepszych, jurorzy Polish Graphic Design Awards dużą wagę przywiązuje do jakości – zarówno estetycznej, jak i technicznej. Ważna jest funkcjonalność, użyteczność i swoiste rozwiązywanie projektowych problemów. Liczy się też zgodność z zasadami wiedzy projektowej, choć jury docenia odwagę, oryginalność i innowacyjność oraz przełamywanie konwencji. Głównym organizatorem i komisarz konkursu jest Rene Wawrzkiewicz.

Zainteresowani? Warto się pospieszyć! Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń upływa 1 kwietnia 2019 roku, ale zwłoka kosztuje. Wpisowe za udział w Polish Graphic Design Awards wzrasta wraz z każdym kolejnym miesiącem. Jeśli zdążycie przesłać swoje prace do końca stycznia, zapłacicie 65 zł; do końca lutego – 85 zł, natomiast zgłoszenia w marcu to już koszt 125 zł.

Szczegóły i regulamin konkursu znajdziecie tutaj.

Organizatorzy dają sobie dwa miesiące na ogłoszenie nominacji. Jeśli 31 maja 2019 roku znajdziecie się wśród wybrańców, nie będziecie jednak zbyt długo trzymani w niepewności. Wręczenie Polish Graphic Design Awards odbędzie się bowiem już 9 czerwca, jako jedno z wydarzeń towarzyszących odbywającego się wówczas w Warszawie finału European Design Awards.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Ebru Baybara Demir – kuchnia pełna dobroci

Kuchnia ma moc dawania ludziom nadziei, ale sposób, w jaki robi to...
Czytaj wiecej