Politechnika Warszawska kupiła… lotnisko

Politechnika Warszawska stała się właścicielem lotniska w podprzasnyskim Sierakowie. Inwestycja ma być swoistym poligonem do testów nowych technologii.

Politechnika Warszawska nie jest pierwszą polską uczelnią z taką infrastrukturą. Już od jakiegoś czasu własnym lądowiskiem dysponuje Politechnika Rzeszowska czy Politechnika Wrocławska, a kolejne przygotowuje Politechnika Wrocławska.

Na stołecznej uczelni przygotowania do tego projektu trwały już jakiś czas. Wybór padł na lotnisko powiatowe w Sierakowie koło Przasnysza. Czynnikami wpływającymi na jego zakup były m.in. bliskość stolicy (zaledwie dwie godziny jazdy), czy niezbyt gęsta zabudowa w okolicy. Politechnika uzyskała na ten cel dofinansowanie z Unii Europejskiej. Projekt, którego koszt opiewa na 33 miliony złotych ma zakończyć się w grudniu przyszłego roku.

Zakup przasnyskiego lądowiska to tak naprawdę dopiero początek. W ramach wspomnianego projektu uczelnia wybuduje również w Sierakowie centrum badawczo-rozwojowe.

Podpisanie aktu notarialnego na zakup lotniska przez Politechnikę Warszawską nastąpił 2 maja. Zdj. via Starostwo Powiatowe Przasnysz

Lotnisko w Sierakowie ma już prawie 80-letnią historię. Pierwsze pole wzlotów utworzyli tam Niemcy w 1940 roku. To okupant również rozwinął infrastrukturę, łącznie z bocznicą kolei wąskotorowej. Przez pierwsze kilka lat po wojnie lotnisko było nieużywane, aż do 1951 roku, kiedy wybudowano nową bocznicę, czy też zabudowania portu lotniczego z wieżą kontroli lotów. Przez kolejną dekadę na lotnisku bazowało kilka jednostek lotniczych Ludowego Wojska Polskiego. Prze kolejne lata Sierakowo było lotniskiem zapasowym stacjonującego na bemowskim lotnisku Warszawa Babice 103 Pułku Lotnictwa Łącznikowego MSW. Po przejęciu lotniska w latach 90. przez Agencję Mienia Wojskowego planowano jego sprzedaż bez zachowania lotniczego przeznaczenia.

Jednak dzięki funduszom unijnym lotnisko udało się uratować.

Władze Przasnysza utworzyły na lotnisku strefę gospodarczą z działkami posiadającymi dostęp do pola wzlotów. W 2003 roku utworzono Aeroklub Północnego Mazowsza z siedziba w Sierakowie. Trzy lata później lotnisko otrzymało nazwę kodową ICAO – EPPZ.

Starosta przasnyski Krzysztof Bieńkowski (pierwszy z lewej) i delegacja Politechniki Warszawskiej na lotnisku w Sierakowie. Zdj. via Starostwo Powiatowe Przasnysz.

Politechnika Warszawska ma szerokie plany wobec przasnyskiego lotniska. Przede wszystkim mają być tam prowadzone badania rozwojowe uczelni. Dzięki nowej infrastrukturze badania dotyczyć będą głównie systemów bezzałogowych, lotnictwa, systemów zarządzania lotem, systemów nawigacyjnych. Nacisk ma być położony głównie na badania nad dronami specjalnie przystosowanymi do pracy z rolnikami, czy służbami mundurowymi.

Ponadto uczelnia chce promować lotnictwo. Jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej dr inż. Antoni Kopyt z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW:

Bardzo zależy nam na dużej aktywności na samym lotnisku. Chcemy tam ściągać aerokluby, organizować konferencje, pikniki lotnicze. Będziemy zachęcać do latania szybowcami studentów, ale także integrować się z lokalnymi szkołami. Przemysł lotniczy cały czas potrzebuje nowych ludzi do pracy, więc chcemy zachęcić ludzi do lotnictwa i przyczynić się do wzrostu zainteresowania tą tematyką.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

„Umorzenie” – mecenas Chyłki przygód ciąg dalszy

Choć kilkukrotnie się z nią rozstawał, to jednak nie na długo. Remigusz...
Czytaj wiecej