Polska gra planszowa “NEMESIS” podbiła Kickstarter!

Gra planszowa NEMESIS, fot. Awaken Realms / Wydawnictwo Rebel
Gra planszowa NEMESIS, fot. Awaken Realms / Wydawnictwo Rebel
Wrocławskie studio Awaken Realms właśnie odniosło kolejny wielki sukces. Ich najnowsza gra planszowa "NEMESIS" udowodniła, że finansowanie społecznościowe to przyszłość rozwoju niszowych branż. Kickstarter zdobyty po raz kolejny!

Gry planszowe, choć wciąż niszowe, w ostatnich latach zyskują coraz większą popularność. Powrót do analogowej rozrywki cieszy tym bardziej, że prężnie na tym polu działają Polacy. Jednym z nich jest Adam Kwapiński – twórca takich tytułów jak “Teomachia” czy “Sigismundus Augustus. Dei gratia Rex Poloniae”. Tym razem, autor uwielbiający tematykę historyczną wziął na cel kosmos. Jego najnowszy projekt nosi nazwę “NEMESIS”. To gra typu survival horror, w której grupa ludzi zmierzy się z zastępami obcych form życia. Przychodzące na myśl porównanie do klasyki filmowej, na czele z “Obcym: 8. pasażerem Nostromo”, pobudza jeszcze bardziej oprawa graficzna gry. Odpowiada za nią wrocławskie studio Awaken Realms, wydawcą jest Rebel. A najważniejszy w tym wszystkim jest fakt, że “NEMESIS” na osiem miesięcy przed premierą już odniosło sukces!

Gra planszowa NEMESIS, fot. Awaken Realms / Wydawnictwo Rebel
NEMESIS, fot. Awaken Realms/Wydawnictwo Rebel

Awaken Realms to eksperci od tworzenia figurek do gier. Wrocławska firma zatrudnia ponad dwudziestu artystów i jest jedną z największych marek w swojej branży. W przypadku “NEMESIS” odpowiadają oni nie tylko za oprawę graficzną gry, ale i jej kampanię crowdfundingową. Spółka ma w tym spore doświadczenie. Od roku 2015 pręży się na Kickstarterze, osiągając coraz lepsze wyniki – jak dotąd zebrali łącznie ponad 2,9 miliona funtów! Na sumę tą składają się cztery tytuły: “The Edge”, “This War Of Mine: The Board Game”, “The Edge: Dawnfall” oraz “Lords of Hellas”. Zaczęło się skromnie: pierwsza kampania przyniosła niespełna 55000 funtów, ale już zeszłoroczne “Lords of Hellas” zarobiło ponad 1,7 miliona. To wynik, który “NEMESIS” już poprawiło.

Gra w zaledwie cztery minuty osiągnęła pierwotny cel (69’000$), a w niespełna dobę dobiła do 1,5 miliona dolarów! W tym momencie licznik przekroczył już dwa miliony, a kampania “NEMESIS “potrwa jeszcze ponad dwa tygodnie. Rekord światowy prawdopodobnie nie zostanie pobity, lecz w skali europejskiej czy nawet euroazjatyckiej Awaken Realms idzie na rekord!

Mechanika gry nie jest czymś zupełnie niespotykanym w planszówkach, zważywszy na celowanie w amerykański rynek. “NEMESIS” zapewne będzie posiadać tamtejszą charakterystykę rozgrywki, co niekoniecznie przysporzy jej fanów w Europie. Oprawa graficzna sprawia jednak, że trudno będzie odmówić temu tytułowi. Jedynym problemem może być cena – rozbudowane planszówki ogółem są u nas drogim hobby, ale wiele zależy też od wydawcy. Jeśli wydawnictwo Rebel przeliczy cenę w stosunku 1:1 względem cennika z Kickstartera, podstawowa wersja NEMESIS będzie kosztować około 330 złotych. W takim przypadku warto się zastanowić, czy nie lepiej zainwestować już teraz nieco więcej, gdyż zbiórka w serwisie crowdfundingowym niesie ze sobą wiele dodatków, wynikających z pokonywania kolejnych szczebli “elastycznego celu”. Dzięki nim, “NEMESIS” zapewni niepowtarzalną zabawę przez wiele lat.

 

Źródło: Kickstarter

Autor artykułu
More from Damian Halik

Cegły od Gjenge Makers wyznaczą budowlane trendy?

1500 – tyle cegieł każdego dnia produkuje firma Gjenge Makers, którą przed...
Czytaj wiecej