Polska Toskania – film o lubuskim winiarstwie…

Zapraszam na interaktywną podróż (https://gazetalubuska.pl/interactive/polska-toskania/index.html)
Polska Toskania - szlakiem tradycji” to film nie o tyle o winach, co o pasji ludzi, którzy na lubuskiej ziemi odradzają tradycję.

Winiarskie korzenie Zielonej Góry sięgają XII wieku, a konkretnie 1150 roku. Według kronik to wówczas na te tereny przybyli osadnicy z Flandrii, którzy posadzili tu pierwsze krzewy winorośli. Od samego początku wino wpisało się w krajobraz ziemi lubuskiej. Oprócz osadników, winorośl na tę ziemię przywieźli Cystersi, którzy uprawiali ją w swoich zakonach do celów liturgicznych. Popularność Zielonogórskich win przypada na XIX wiek, kiedy mszyca amerykańska (Filoksera), zniszczyła winnice południa Europy. Tereny wokół miasta w szczytowym roku 1877, obsadzone były winnicami na powierzchni ponad 1300 hektarów.

 Tereny wokół miasta w szczytowym roku 1877, obsadzone były winnicami na powierzchni ponad 1300 hektarów.

Region ten słynął ze wspaniałej jakości szampanów oraz koniaków. Jednakże, rozwój przemysłu oraz odradzanie się europejskich winnic położyły kres lubuskiego winiarstwa. W latach trzydziestych ubiegłego wieku było tu zaledwie 150 hektarów upraw. PRL dopełniał dalszej destrukcji, która miała wyeliminować winiarstwo z okolic Zielonej Góry.

Jednak winiarstwo przetrwało.

Winne krzewy nieprzerwanie rosły przy klasztornych murach oraz przydomowych ogródkach. Dziś odradza się prężnie, będąc nieodzownym elementem regionu, jako Lubuski Szlak Wina, a zarazem idealnym uzupełnieniem bogatej oferty turystycznej, jak choćby wspomniany Lubuski Szlak Wina, Międzyrzecki Rejon Umocniony, Muzeum Twierdzy Kostrzyn, czy Park Narodowy Ujście Warty.

Film nie o tyle o winach, co o pasji ludzi, którzy na lubuskiej ziemi odradzają tradycję oraz wszystko to, co składa się na winiarską kulturę.

Według danych Agencji Rynku Rolnego, w województwie lubuskim jest 28 przedsiębiorców zgłoszonych do ewidencji, jako wytwarzających wino z przeznaczeniem do obrotu. Łącznie uprawiają powierzchnię 67,64 hektarów. Nieoficjalnie mówi się już o dziesiątkach, setkach winnic. 12 lutego 2016 roku na liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi znalazło się Wino Zielonogórskie Gronowe.

Dzięki dotacjom unijnym, powstało Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze. Tuż obok siedziby Centrum, zieleni się winnica samorządowa o największym w Polsce areale – 35 ha, uprawia ją na zasadzie dzierżawy, trzynastu winiarzy. A w piwniczce Winiarni Bachus można skosztować trunków m.in. z Winnicy Miłosz, Starej Winnej Góry, Kingi, Saint Vincent, czy Jakubowa…

"Polska Toskania" to film nie tylko o winiarstwie, ale pasji, ciężkiej pracy i bogatej historii, sięgającej XII wieku.

Jednym z produktów promocyjnych regionu jest film dokumentalny „Polska Toskania” przenoszący widza na Lubuski Szlak Wina

Film przygotowany jest z myślą o osobach zainteresowanych podróżami, geografią i historią Polski, kulinariami, winem i aktywnym spędzaniem wolnego czasu. Podróż po winnicach jest pretekstem do pokazania piękna regionu i licznych możliwości ciekawego spędzenia czasu. Przewodnikiem jest Tomasz Kolecki – trzykrotny Mistrz Polskich Sommelierów, który odwiedza właścicieli lubuskich winnic.

Winiarze, będący bohaterami filmu, opowiadają w nim, jak współczesność przeplata się z tradycją, a pasja z cierpliwością.

Winiarze będący bohaterami filmu

To film nie tylko o winiarstwie, ale pasji, ciężkiej pracy i bogatej historii, sięgającej XII wieku. Opowiada jednak przede wszystkim o ludziach. Winiarze, będący bohaterami filmu, opowiadają w nim, jak współczesność przeplata się z tradycją, a pasja z cierpliwością.

Polska Toskania! Zabierzemy Cię w podróż pięcioma szlakami: pasji, cierpliwości, spełnienia, dumy i tradycji

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Vernaccia z książęcych parceli

Dziś zapraszamy do zwiedzenia okolic „Włoskiego Manhattanu”, jak potocznie mówi się o...
Czytaj wiecej